„Pošlete do školy holčičku a vrátí se vám chlapeček!“ Istanbulská úmluva znovu ve Sněmovně. A bylo to bouřlivé

25.02.2020 20:20

Istanbulská úmluva, která má za cíl potírat násilí na ženách a zaměřuje se na prevenci a ochranu obětí, vzbudila v Poslanecké sněmovně bouřlivou diskusi. Zazněla slova o „novodobých norimberských zákonech, neomarxistickém paskvilu nebo ničení tradiční rodiny a diskriminaci heterosexuálních mužů“. Česká republika úmluvu již dříve podepsala, o ratifikaci bude v nejbližší době rozhodovat.

„Pošlete do školy holčičku a vrátí se vám chlapeček!“ Istanbulská úmluva znovu ve Sněmovně. A bylo to bouřlivé
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanecká sněmovna ČR
reklama

Ve Sněmovně se konal seminář „Istanbulská úmluva a manželství pro všechny“, který pořádal poslanec Pavel Jelínek z hnutí SPD. Semináře se účastnili zejména odpůrci přijetí úmluvy. Promluvil třeba Jaroslav Foldyna, který v pondělí po třiceti letech opustil ČSSD. „Jsou to nové norimberské zákony. Všichni poslanci, co budou hlasovat pro tento neomarxistický paskvil, si nezaslouží váš hlas v příštích volbách,“ prohlašoval Foldyna a dodal, že úmluva podle něj diskriminuje muže.

Kritická byla také poslankyně Karla Maříková (SPD), která varovala před ohrožením místních kulturních a společenských zvyklostí. „O Velikonocích už muži nebudou plést pomlázky a ženy barvit vajíčka. Znamená to, že už nebudeme holčičky oblékat do růžových šatiček, muž už nebude moci nosit ženě květiny, otvírat jí dveře, budeme se bát oslovit opačné pohlaví za účelem seznámení. Bez těchto stereotypů bychom nebyli na světě,“ hřímala Maříková, jak informuje server Novinky.cz.

S kritickým hlasem přispěchala také exposlankyně za TOP 09 Nina Nováková, která patří k největším kritikům úmluvy. „Usnesení Rady Evropy například požaduje, aby byl sexismus, kam patří i vtipy o blondýnách či narážky, že to dnes ženě sluší, považován za trestný čin,“ varovala.

Podle jiných řečníků může istanbulská úmluva otevřít v Evropě cestu islámu a vede k posilování genderové ideologie a indoktrinaci ve školách a školkách. „Pošlete do školy holčičku a vrátí se vám chlapeček,“ řekl jeden z účastníků.

Patrik Nacher (ANO) dodal, že úmluva může rozeštvávat ženy a muže. „Pod slupkou dobra se skrývá nebezpečná ideologie. Budeme nálepkováni už jen proto, že jsme se dnešního semináře zúčastnili,“ bojí se.

Mezi vystupujícími, kteří úmluvu obhajovali, byla i poslankyně a vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková (ANO). Ratifikace úmluvy ale pravděpodobně neproběhne, protože proti se staví většina ODS, SPD a také lidovci a komunisté. Nejsilnější klub ANO je názorově rozpolcen a není jisté, jak bude hlasovat. Pro přijetí jsou zejména Piráti, TOP 09, STAN a sociální demokraté.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Skandál střídá skandál, spustil Moravec. Pak Havlíčkovi předčítal, co píší lidé na sítích

14:11 Skandál střídá skandál, spustil Moravec. Pak Havlíčkovi předčítal, co píší lidé na sítích

V první hodině Otázek Václava Moravce ve studiu České televize se sešli vicepremiér za ANO Karel Hav…