„Prostě lhali.“ ČT je před stávkou. Vládu čeká zkouška

31.01.2026 12:15 | Komentář
autor: Jan Novotný

TÝDEN V MÉDIÍCH Spor o budoucnost České televize a její financování znovu rozvířil hrozby protestů a stávky uvnitř instituce. Mediální analytik Petr Žantovský zpochybňuje varování před „zestátněním médií“ a připomíná zkušenosti ze zahraničí, kde rozpočtové financování přineslo větší stabilitu a přehlednost. V evropském kontextu se věnuje tlaku na veřejnoprávní média, regulacím a varuje před nenápadnou cestou k omezení svobody slova. Závěrem se vrací k aféře SMS Petra Macinky, kritizuje proměnu veřejné debaty v prostor osobních útoků.

„Prostě lhali.“ ČT je před stávkou. Vládu čeká zkouška
Foto: Hans Štembera
Popisek: doc. Mgr. Petr Žantovský, Ph.D., mediální analytik

Úvodní téma Týdne v médiích tentokrát přineslo napětí přímo z prostředí České televize. V souvislosti s plánovaným zrušením koncesionářských poplatků zazněla zevnitř veřejnoprávní instituce ostrá varování před možnými protestními kroky. Šéfredaktor zpravodajství ČT Michal Kubal připustil, že nelze vyloučit ani stávku po vzoru přelomu let 2000 a 2001. 

Petr Žantovský si všímá, že Michal Kubal svůj varovný apel opírá o příklad Slovenska. Argumentuje tím, že změna systému financování veřejnoprávních médií tam údajně vedla k omezení kritické žurnalistiky a k faktickému zestátnění médií.

Mediální analytik se ostře vymezuje vůči takovému argumentu. Připomíná, že debata se týká let 2008 až 2010, kdy se na Slovensku veřejnost masově postavila proti tehdejším koncesionářským poplatkům a donutila politickou reprezentaci ke změně zákona. Výsledkem bylo zrušení poplatků a převedení financování veřejnoprávní televize a rozhlasu přímo na státní rozpočet, a to prostřednictvím pevně stanoveného procenta z HDP.

Podle Žantovského je navíc paradoxní, že právě představitelé České televize dnes hovoří o potřebě stabilního, udržitelného a předvídatelného financování. „Financování procentem z HDP je velice průhledné, transparentní, čitelné, předvídatelné a hlavně stabilní. Kdyby to, co dnes sami požadují, mysleli vážně, měli by spíš jásat,“ dodává ke vzpouře, již avizuje Kubal.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Zuzana Majerová byl položen dotaz

Vy pořád mluvíte o svobodě slova a politickém procesu

Ale když to, co tvrdíte vy nebo máte na plakátech řekne někdo jiný, jde před soud. A co vím, někteří za to dostali i tresty. Kde je rovnost a spravedlnost? Zastali jste se nějak těch, co za svůj názor, kterým prezentovali třeba i vaše názory, byli potrestáni?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Jsem pro demokracii kdo chce až si ČT a ČR platí ! , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusekarelhrabě , 31.01.2026 17:35:17
A kolik si vyberou tolik budou mít zaměstnanců !To je kapitalizmus !!Proč by Vás měl někdo kdo se na ty manipulace a lži nedivá platit a dotovat ?!!

|  7 |  0

Další články z rubriky

Milion chvilek nařčen z klamavé reklamy na Letnou

13:14 Milion chvilek nařčen z klamavé reklamy na Letnou

Milion chvilek pár dní před konáním jejich sobotní demonstrace „jede bomby“. Na jeho sítích se jako …