„Schillerová porazila ODSáka!“ Údiv po včerejší TV. Prý bude hůř než za Kalouska

13.10.2021 9:04 | Ze sítí

„Lžete,“ neudržel nervy ekonomický expert ODS Jan Skopeček, když se od něj předsedkyně poslaneckého klubu ANO a končící ministryně financí Alena Schillerová snažila již deset minut zjistit, kde chce vláda v rozpočtu najít 125 miliard k seškrtání. Důrazně varovala, že takové škrty by ještě překonávaly fiskální restrikce Miroslava Kalouska, které značně zhoršily minulou hospodářskou krizi. Skopeček nevěděl, ale stále opakoval, že Schillerová jako ministryně neušetřila ani korunu.

„Schillerová porazila ODSáka!“ Údiv po včerejší TV. Prý bude hůř než za Kalouska
Foto: Repro ČT24
Popisek: Jan Skopeček a Alena Schillerová v Událostech, komentářích

Komentátor Seznam Zpráv Martin Čaban vidí v ekonomických plánech chystané Fialovy vlády „velký špatný“. K této skepsi jej přivedla televizní vystoupení chystaného premiéra i ekonomického experta ODS Jana Skopečka. Oba čelili otázce, kde chtějí v rozpočtu hledat úspory, o kterých neustále mluví, a odpovědi byly dost děsivé.

Anketa

Věříte, že je prezident Zeman ve stavu, kdy není schopen ničeho?

16%
hlasovalo: 33313 lidí

„Taky jsem nečekal, že někdy uvidím Alenu Schillerovou v ekonomické debatě pohodlně držet krok, neřku-li přímo vítězit,“ dodal v narážce na večerní Události, komentáře, kde se „předvedl“ právě Jan Skopeček.

Jeho debata s Alenou Schillerovou nejprve řešila politické aktuality, sestavování vlády a rozdělení výborů ve Sněmovně. Skopeček přitom naznačil, že hospodářský výbor je možná příliš významný na to, aby byl přenechán opoziční SPD, jejíž místopředseda Radim Fiala jej řídil v minulé Sněmovně.

Pak následoval spor o to, jak bylo hnutí ANO před čtyřmi lety k opozici velkorysé, Skopeček připomínal, že předseda ODS Fiala byl do vedení Poslanecké sněmovny zvolen až na několikátý pokus, zatímco „komunista a předseda SPD“ prošli hned a bez problémů. „Zvolen byl,“ smála se Schillerová a vyzvala poslance ODS, aby nechal staré bolístky.

K ekonomice se rozhovor přesunul slovy Jana Skopečka, že všichni vidí, jaká inflace a další problémy se na nás řítí, takže je třeba, aby vláda co nejrychleji měla mandát a mohla začít vládnout.

Pak na dotaz moderátorky ujistil, že tu kabinet nebude jen pro své voliče, ale pro všechny občany, včetně milionu, jehož hlasy propadly. „I když jsem pravicový politik, tak mám sociální cítění a cítím solidaritu s lidmi,“ ujišťoval.

A popsal svou představu tak, že sociální politika by měla být trampolínou, která člověka v nouzi vrátí do života, nikoliv svěrací kazajkou, která jej bude svazovat v závislosti na sociálních dávkách.

Například slevy na jízdném pro všechny, bez ohledu na jejich sociální situaci, si podle Skopečka česká ekonomika prostě dovolit nemůže. Ale koalice o tom ještě bude jednat. „Státní rozpočet je ve stavu v jakém je a nemůže si dovolit rozdávat těm, kteří to skutečně nepotřebují.“

„Ty slevy na jízdném státní rozpočet nezachrání, to je položka asi za tři miliardy,“ namítla Alena Schillerová. A připomněla, že vyhlédnutý Fialův ministr financí Zbyněk Stanjura na tiskové konferenci hovořil o plánovaných škrtech 125 miliard, což by byla zcela jiná káva.

„To je absolutně nereálné. To říkám s vědomím ministra, který na půdě Poslanecké sněmovny prosadil sedm rozpočtů. Je to nereálné, pokud nezaškrtíme skutečně úplně všechno - investice, nesáhneme na věci, kterých se lidé obávají. 125 miliard znamená ještě brutálnější zopakování chyb z minulé krize a to můžu doložit na konkrétních číslech,“ připomněla restriktivní finanční politiku Miroslava Kalouska.

„Nereálné pro Českou republiku, nebezpečné, iracionální a strašidelné je schválit rozpočet na příští rok, jak jej připravila ještě končící vláda. S deficitem větším, než jsme hospodařili v době nejhlubší covidové krize,“ nesouhlasil Skopeček s tím, že toto není normální a nemůžeme si to dovolit.

Tyto schodky podle Skopečka ještě přifoukly inflaci, která teď bere lidem životní úroveň. A lidé ve volbách řekli, že právě toto chtějí změnit.

Ministryně financí zůstala proti jeho rozhořčení v klidu: „Víte, ona se ta Babišova drahota, jak tomu říká opozice, velice rychle změní na Fialovu drahotu“. Na inflaci měla podle ní politika vlády velmi malý vliv, příčiny byly někde úplně jinde a již před volbami to bylo stokrát vysvětlováno.

Skopečkovi připomněla, že srovnává plán rozpočtu s výsledkem hospodaření za rok 2020, což je nesrovnatelné, a dodala, že je velmi zvědavá, kde těch 125 miliard chce nová vláda hledat. Nakonec ujistila, že je (i jako nově zvolená předsedkyně poslaneckého klubu ANO) připravena se ve Sněmovně vlády ptát a bránit občany.

„Paní ministryně, vy jste to nezvládla, nechte to na nás,“ opáčil ekonomický expert ODS. Věří, že to nová vláda zvládne. „Tady paní ministryně nebyla schopna ušetřit ani korunu, když ekonomika rostla,“ dodal.

Moderátorka jej vyzvala, aby byl konkrétnější, kde tedy vláda bude škrtat. „Každá kapitola musí najít úspory v provozních věcech,“ prezentoval Skopeček, načež se opět věnoval vedle sedící ministryni, které se prý „utrhl vagón“ a ona s ním nebyla schopna udělat vůbec nic.

„Pojďte konkrétně,“ žádala i Schillerová. „Vy jste nic nezvládla, byla jste vždycky jen účetní, která to sečetla a vyšel jí deficit,“ překřikoval ji Skopeček.

V tu chvíli došla trpělivost i moderátorce Janě Peroutkové: „Pane Skopečku, přestaňte útočit na paní ministryni a řekněte konkrétně, kde tedy škrtat“. Dozvěděla se, že každý nový ministr bude muset přijít ve své rozpočtové kapitole s provozními úsporami.

„Ty jsme dělali každý rok,“ kroutila hlavou Alena Schillerová. Skopeček si znovu vzpomněl na slevy na jízdném, také na prázdná tabulková místa ve státní správě. Na příští rok chce prý takových míst naopak ještě více.

„Na učitele, policisty, hasiče a vojáky,“ objasnila Schillerová a vyzvala zástupce nové koalice, ať tedy těmto lidem řekne, že nic nedostanou. Pokud jde o „mrtvé duše“ na úřadech, tak tam se seškrtalo tři a půl miliardy. „Není to pravda,“ kroutil hlavou Skopeček.

„Ale za vaší vlády přibyly desítky tisíc státních zaměstnanců,“ pokračoval. I na příští rok prý přibylo tabulkových míst mezi byrokraty. Když ministryně nesouhlasila, uzavřel debatu kategorickým „Lžete“.

Ministryně zůstala v klidu a stále žádala vysvětlení, kde vláda seškrtá 125 miliard, když se zatím dozvěděla jen o 3 miliardách ze slev na jízdném. „A vy jste nenašla za čtyři roky vůbec nic, takže nemáte komukoliv co vyčítat,“ utrhl se Skopeček.

„Ať se lidé nebojí, ve Sněmovně to pohlídáme,“ rozloučila se do kamery Schillerová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

19:41 EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

„Kdo za to může? Co nám říkala celý rok Evropská komise? Že když dosáhneme 70 procent proočkování do…