„Šířili jste myšlenky Putina!“, „Co to plácá?“, „Vy jste úplný demagog!“ Bouchly emoce. Koten, Richterová, Juchelka a Jakob ve studiu

03.04.2022 13:55

V druhé hodině Partie se střetli Olga Richterová (Piráti), Jan Jakob (TOP 09), Aleš Juchelka (ANO) a Radek Koten (SPD). Debatovali, zda vláda v současné energetické a dalších krizích pomáhá českým občanům dostatečně. Richterová vyčetla Kotenovi, že SPD šířila v Česku myšlenky Vladimira Putina. „Paní Richterová můj facebook asi nesleduje, protože jinak by takové nesmysly nemohla plácat,“ vypálil Koten. Jakob ve studiu oněměl hrůzou z Kotenova pohledu na válku.

„Šířili jste myšlenky Putina!“, „Co to plácá?“, „Vy jste úplný demagog!“ Bouchly emoce. Koten, Richterová, Juchelka a Jakob ve studiu
Foto: Screen: CNN Prima News
Popisek: Partie Terezie Tománkové.

Richterová zdůraznila, že vláda postupně připravuje finanční pomoc pro české občany, pracuje např. i s možností navýšit příspěvek na mobilitu a další věci, ale válka na Ukrajině trvá teprve měsíc a různá opatření teprve vejdou v platnost.  

Anketa

Jste pro odstřižení se od ruských dodávek plynu a ropy?

94%
hlasovalo: 65314 lidí

„V situaci, kdy my jsme se soustředili na to, co bylo třeba napravit po vládě Andreje Babiše (ANO), jako třeba to, že nebyly dokoupeny zásoby ropy, i když dokoupeny být mohly. My jsme věděli, že budeme muset řešit řadu věcí, a do toho přišla válka na Ukrajině,“ udeřila Richterová hned v úvodu na minulou vládu. Připomněla, že hned po svém nástupu vláda rozšířila okruh lidí, kteří měli nárok na mimořádnou okamžitou pomoc.

Jakob zdůraznil, že vláda dělá, co může, ale plošná opatření podle něj nejsou dobrou cestou. „Já nejsem celkově zastáncem plošných opatření, protože ta stojí spoustu peněz. Lepší je pomáhat těm, kteří to opravdu potřebují. A kdyby už mělo dojít k plošným opatřením, tak k takovým, která opravdu pomohou lidem. Když uvedu příklad, tak kdybychom snížili DPH u některých výrobků, tak to se v plné míře nepromítne do snížení cen v obchodech. A naopak, když zvýšíme daňovou slevu na poplatníka, tak to pomůže občanům,“ upozornil Jakob.

Poslanec TOP 09 také vyjádřil svůj názor, že tu opozice pomáhá rozdmýchávat negativní nálady proti uprchlíkům, „protože neustále opakuje, že českým občanům se nepomáhá, což není pravda“.


(FOTO: Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News)

Juchelka nad Jakobem kroutil hlavou. „Já tady úplně koukám na to, co slyším. Že místo toho, aby se takto pomáhalo, tak za všechno může opozice,“ řekl Juchelka. A zdůraznil: „Kupříkladu Polsko pomáhá jak uprchlíkům, tak svým vlastním občanům, a to tím, že zastropovává ceny potravin, snižuje DPH u pohonných hmot i u potravin a tak podobně.“ Juchelka v této souvislosti zdůraznil, že v EU jen tři země plošně nepomáhají svým občanům.

„My chceme také pomáhat, ale my si musíme uvědomit, komu by měla vláda pomáhat. Daňový poplatník platí českou vládu, ale tato vláda rezignovala na podporu českého občana!“ zahřměl Koten.

Richterová okamžitě vypěnila. „Vaše strana byla ta, která nesčetněkrát sdílela názory Vladimira Putina. Vy jste byli ti, kdo tady pomáhal rozvracet spolupráci v EU ve shodě s ruskými narativy, takže vy tady, prosím, nemluvte o českých zájmech!“ uhodila na Kotena.

Jedním dechem Richterová dodala, že „vláda pracuje na různých scénářích podle toho, kolik válečných uprchlíků Ukrajiny do Česka nakonec přijde“.

Poté varovala před plány Ruské federace. „Administrativa Vladimira Putina měla připraveny jmenné seznamy ukrajinských politiků, občanských aktivistů a měla připravena mobilní krematoria. Pravděpodobně pro tyto lidi. To je to, čemu my tady čelíme. Ukrajinci bojují i za nás!“ prohlásila Richterová.

Jakob se vyjádřil ve stejném duchu. „Ukrajinci bojují i za nás, bojují za demokracii i za svobodu. A naší povinností je postarat se o jejich ženy a děti. Ať jich bude, kolik bude,“ zdůraznil Jakob. A hned pokračoval ve slovní kanonádě. „Já absolutně odmítám tu rétoriku, že když se pomáhá ukrajinským uprchlíkům, tak se nepomáhá českým lidem. Úplně odmítám tu rétoriku, co říkal kolega Juchelka, že Česko patří k zemím, které vůbec nepomáhají. Vždyť to je absolutní lež. Vždyť existuje řada opatření, která byla zavedena,“ rozčiloval se Jakob.

Ale Juchelku nepřesvědčil. Poslanec ANO se vytasil s tabulkou evropských zemí, které pomáhají plošně. A to nebylo všechno. „Vy jste vůbec nepomohli hendikepovaným, vy jste na vládě nezvýšili příspěvek na mobilitu. Vy jste nenavýšili rodičovskou a další věci,“ rozjel se Juchelka.

„Ale pane Juchelko, tohle nejde,“ ohradila se Richterová s tím, že se už jako opoziční poslankyně snažila o prosazení mechanismů dávek pro sociálně potřebné i pro rodičovskou, ale tehdejší vláda ANO a ČSSD to odmítla.

Anketa

Má Markéta Pekarová Adamová vaši důvěru?

1%
98%
hlasovalo: 34535 lidí
Když dostal slovo Koten, pustil se do Richterové. „Já si myslím, že paní Richterová můj facebook asi nesleduje, protože jinak by takové nesmysly nemohla plácat!“ vypálil.

Hned poté řekl, že by šel maďarskou cestou a neposílal by na Ukrajinu zbraně, ani by neumožňoval posílání zbraní přes své území. „Protože dodávání zbraní do místa konfliktu, ať už jedné, či druhé straně, tak to nikdy nevedlo k deeskalaci konfliktu,“ upozornil Koten.

„Já jsem tady oněměl hrůzou z toho, co tady říkal pan Koten. To je přece jako kdybychom řekli Ukrajincům, složte zbraně, a jako kdybychom pozvali ruská vojska až k nám. To je naprosto nepřijatelné,“ ozval se Jakob.

Hosté se poté přeli o to, zda mělo smysl dokupovat co nejvíc ruského plynu po začátku války na Ukrajině, nebo zda měly být české vlády prozíravější a více diverzifikovat toky energií do Česka. Shodu nenašli.

Hádka o Orbána: Vy jste úplný demagog!

Poté přišel podruhé na přetřes maďarský premiér Viktor Orbán, který odmítá pouštět zbraně pro Ukrajinu přes maďarské území.

Koten zdůraznil, že Orbán jedná v zájmu Maďarska. „A pokud tato vláda závidí Viktoru Orbánovi jeho úspěch, jeho volební výsledky, tak já musím říct, že Maďaři dobře vědí, koho volí,“ řekl Koten.

„My na rozdíl od SPD nemáme potřebu něco takového závidět. SPD závidí autoritářskému premiérovi Maďarska. Závidí mu zavádění cenzury. My jsme volby vyhráli, máme většinu, takže my mu úspěchy nezávidíme,“ zaznělo do Jakoba.

Koten kontroval, že česká vláda před časem zarazila fungování hned 8 webů, takže to je cenzura, jaká tu fungovala před rokem 1989. Tak to vidí Radek Koten. Zaslechl prý také, že se má členství Česka v EU a v NATO zakotvit v Ústavě ČR, což se politickému kolegovi Tomia Okamury ani trochu nelíbí.

Juchelka zdůraznil, že si počká na výsledek dnešních parlamentních voleb v Maďarsku, ale v obecné rovině poznamenal, že Ukrajině je třeba pomáhat i vojensky, což Maďarsko nedělá. „Já bych tady velmi mírnil tu rétoriku o autoritářích,“ žádal Juchelka s tím, že v Maďarsku probíhá normální předvolební souboj.

„Normální předvolební souboj tam neprobíhá. Tady je vidět, že ten populistický styl politiky tady hnutí ANO asi fascinuje,“ poznamenal Jakob.

„Vy jste úplný demagog!“ zařval v tu chvíli Juchelka na Jakoba z plných plic.

Když dostala slovo Richterová, podotkla, že Orbán býval liberálním politikem, ale postupem času zjistil, že na rozeštvávání společnosti vydělá víc. Hájila i vypnutí oněch 8 webů, a dalších asi 20. „Tady je třeba uvědomit si jednu věc. Rusko je agresor a Ukrajina je oběť – a kdo toto popírá, tak nemá právo šířit tyto lži!“ zvolala Richterová.

Koten trval na tom, že Orbán dělá jen tolik, že hájí zájmy maďarských občanů – a česká vláda by měla dělat totéž ve vztahu k českým občanům.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Sankce

Je pravda, že Rusko válčí i přes sankce, ale jakou jinou páku na něj použít? Nebo byste nedělal nic a jen přihlížel ruské agresi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Dokud nebude vláda držet Babiše za kule…“ V Brně se Paroubek s Konečnou rozjeli

4:44 „Dokud nebude vláda držet Babiše za kule…“ V Brně se Paroubek s Konečnou rozjeli

Při bleskové návštěvě Brna bývalý premiér Jiří Paroubek slavnostně odhalil pamětní desku a besedoval…