Stát bude vyplácet exekutorům náhradu nákladů za zastavení marných exekucí

03.08.2023 6:30

Stát začne ještě letos vyplácet exekutorům paušální náhrady nákladů, které vynaloží na zastavení takzvaných bezvýsledných exekucí zahájených do loňského 1. ledna.

 Stát bude vyplácet exekutorům náhradu nákladů za zastavení marných exekucí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exekuce, ilustrační foto

Stát bude hradit 750 korun na jeden případ, s daní z přidané hodnoty 905,50 koruny. Předpokládá to novela exekučního řádu, kterou schválil Senát Parlamentu ČR. Změnu, která nabude účinnosti den po zveřejnění ve Sbírce zákonů, nyní dostane k podpisu prezident.

Zastavování bezvýsledných exekucí je novinkou od ledna. Podle odhadů Exekutorské komory by se už letos mohlo zbavit nuceného vymáhání dluhů 50.000 až 80.000 lidí. Podle původních pravidel zastavování marných exekucí neměli exekutoři dostávat žádné náhrady, což se chystali napadnout u Ústavního soudu ČR. Celkem bude letos potřebovat ministerstvo spravedlnosti na paušální náhrady exekutorům podle předkladatelů 862 milionů korun, což je podle předsedy senátního ústavně-právního výboru Tomáše Goláně (ODS) méně, než by si exekutoři mohli vymoci na státu soudně.

Zastavování se týká exekucí, v nichž se za posledních šest let nepodařilo nic vymoci a které nezahrnují nemovitost. Exekutor vyzve věřitele ke sdělení, zda souhlasí se zastavením exekuce. Pokud věřitel nevyjádří nesouhlas a nesloží zálohu na další vedení exekuce, exekutor proces zabavení majetku zastaví. Složením zálohy lze šestiletou lhůtu prodloužit o další tři roky, a to nejvýše dvakrát. Celková doba bezvýsledné exekuce nesmí překročit 12 let.

Tvůrci novely upozornili také na možnost, že marné exekuce budou sice zastaveny, ale exekutoři vytvoří proti dlužníkům nové exekuční tituly pro náklady exekuce. Celková částka, kterou by mohli být tito dlužníci nově zatíženi, by mohla představovat až 15 miliard korun, stojí v důvodové zprávě.

Exekutorská komora dříve uvedla, že náhradu vláda nestanovila na základě žádné ekonomické analýzy a výpočtů. Kritizovala také to, že se předloha týká jen exekucí zahájených do 1. ledna 2022, takže hrozí, že za pár let se bude celá situace opakovat.

Vláda původně podle ministra pro legislativu Michala Šalomouna prosazovala částku 1050 korun na případ; na základě dohody ve Sněmovně se suma snížila. Náhrady nákladů budou vyplácet exekuční soudy.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

spalovací motory

Kéž by se vám podařilo zrušit zákaz spalovacích motorů, ale upřímně, věříte tomu, že se vám to podaří? Jak toho chcete docílit? Zatím to nevypadá, že by EU chtěla zákaz zrušit. Nejsou to z vaší strany jen plané sliby před volbami?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Bezva,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseD , 03.08.2023 7:27:43
tak exekutoři dostanou svoji práci zaplacenou od státu, i když věřitelům nic nevymohou. Věřitelům zbyde ten Černý Petr. Dlužníci i exekutoři budou vysmátí.

|  5 |  0

Další články z rubriky

Wollner se rozepsal: Nevzali mě do ÚSTR. Báli se kvůli kauze z Lidic

18:09 Wollner se rozepsal: Nevzali mě do ÚSTR. Báli se kvůli kauze z Lidic

Bývalý redaktor pořadu České televize Reportéři ČT a nynější redaktor Fórum 24 Marek Wollner dokázal…