„Super by bylo, kdybyste mě alespoň jeden z vás nechal domluvit!" zuřil Faltýnek u Moravce

26.03.2017 13:20

V nedělních Otázkách Václava Moravce proti sobě zasedli expert KSČM na zemědělství Pavel Kováčik a první místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Ten takřka do roztrhání těla hájil svého předsedu Andreje Babiše. Moravcovi také vysvětloval, proč se snížil k tomu, že ukazoval obscénní gesta ve sněmovně. Kováčik před kamerami cupoval celou koalici ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

„Super by bylo, kdybyste mě alespoň jeden z vás nechal domluvit!" zuřil Faltýnek u Moravce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek
reklama

V úvodu se pánové věnovali boji s mobilními operátory. Zatímco Pavel Kováčik by byl jednoznačně pro, aby mobilní operátoři dostávali pokuty za svá pochybení podle výše obratu, poslanec ANO Ivan Pilný je však s touto představou nespokojen. Faltýnek ale okamžitě doplnil, že to neprobírali na politickém klubu hnutí ANO, takže nemůže zaujmout jednoznačné stanovisko. „Já bych se pocitově klonil k tomu, co říká kolega Kováčik, ale já nejsem odborník v této oblasti, tak si napřed vyslechnu všechna pro a proti,“ prohlásil Faltýnek.

Kováčik však okamžitě využil příležitosti a rýpl si do vlády. Ukazuje se prý, že se hádají už nejenom členové koalice, ale jak je vidno, nejednota panuje už i uvnitř jednotlivých koaličních stran. Koaliční politici se do sebe pouštějí stále častěji. „Každá záminka bude dobrá. Zejména ČSSD a ANO v tom vynikají poslední dobu, ale občanovi to nic nepřinese,“ rýpl si předseda poslaneckého klubu komunistů. 

To, že se koalice hádá, se pak podle Kováčika odráží v tom, že se nepodařilo projednat obrovské množství zákonů. „Oni se hádají a my abychom za ně tahali horké kaštany z ohně? Tak to ne!“ udeřil Kováčik.

Faltýnek uznal, že velké množství zákonů už koalice nestihne schválit. Faltýnek za prioritu považuje novelu stavebního zákona, aby příště netrvalo mnoho let od záměru něco postavit až do prvního kopnutí do země. To bude záležet také na tom, jestli poslanci budou ochotni jednat večer, komunisté to většinou nechtějí,“ posteskl si Faltýnek. Kováčik mu okamžitě vrátil ránu. „Koalice se mezi sebou dlouhé hodiny hádá a my to potom máme v noci nahrazovat? Já k tomu nevidím důvod,“ rozčiloval se politik KSČM.   

Stavební zákon se však může zaseknout na něčem jiném. Lidovci trvají na tom, aby bylo zachováno vodoprávní řízení ve věci staveb, např. kvůli povodním. „Tady přece nejde o to, abychom zrychlili stavební řízení za každou cenu a pak se chytali za hlavu, až přijde nějaká ta kalamita spojená např. s vodou,“ varoval Kováčik. Faltýnek dal svému kolegovi za pravdu. Existuje proto možnost, že ke zrychlení stavebního řízení dojde, ale vodoprávní řízení se vrátí do procesu.

„To prodlužování stavebního řízení nestojí na vodoprávním řízení. Hlavně jsou problémy s vykupováním pozemků, s případným vyvlastňováním a se vstupem veřejnosti do stavebního řízení. Není možné, aby do toho tzv. od Šumavy k Tatrám mluvil kdekdo,“ varoval Kováčik. Narážel především na ekologické aktivisty.

Obscénní gesta ve sněmovně

Moravec připomněl, že hnutí ANO dlouhodobě slibuje, že bude usilovat o čistší politiku. A pak druhý nejmocnější muž v hnutí ANO ukazuje obscénní gesta ve sněmovně. Voliči si ještě pamatují, když expremiér Mirek Topolánek ve sněmovně ukazoval vztyčený prostředníček a později vysvětloval, že chtěl říci jen tolik, že Kalousek je jednička.

„To jste také ukazoval Kalouskovi, že je jednička?“ ptal se Moravec Faltýnka. „Měl bych se omluvit, omlouvám se, nechal jsem se panem Kalouskem vyprovokovat. Už v momentě, kdy jsem to gesto udělal, tak jsem věděl, že je to špatně,“ uznal místopředseda hnutí ANO.

Faltýnek také odmítal, že by se jeho stranický šéf Andrej Babiš přece jen dopustil dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo. „Ale to je nesmysl,“ bránil Babiše Faltýnek. Zdůraznil také, že žijeme v právním státě a eventuálně by bylo třeba počkat rozhodnutí soudu.

Kováčik okamžitě doplnil, že by mu velmi vadilo, kdyby Babiš čelil obvinění a působil přitom ve vládě. „V politice funguje presumpce viny,“ podotkl komunistický poslanec. V první řadě ovšem bude záležet na tom, co si o tom myslí voliči. Ti se vyjádří ve volbách.

Kováčik posléze vysvětloval, s kým by mohli komunisté jít po volbách do vlády. „Půjdeme s tím, kdo se k nám bude chovat slušně,“ podotkl Kováčik. Bude prý také záležet na programové shodě s partnery. Především ČSSD prý v poslední době vykrádá komunistický program. „Vezměme třeba jejich návrhy na progresivní zdanění, které nám velmi nešikovně ukradli,“ postěžoval si Kováčik. Jenže tím zdaleka neskončil.

„My chceme, aby ten partner byl spolehlivý. ČSSD slibovala, že něco udělá s církevními restitucemi, a neudělali nic!“ udeřil Kováčik. „To máte pravdu, neudělali nic. A to i díky tomu vyhráli volby,“ přisadil si Faltýnek.

Moravec mu připomněl, že ANO je součástí vládní koalice a může tedy leccos zkusit prosadit. Faltýnek to uznal. Následně nevyloučil, že ANO podpoří komunistický návrh na zásah do církevních restitucí. Chtěl toho ale říci mnohem víc a podle svého vlastního názoru k tomu nedostal prostor. „Super by bylo, kdybyste mě alespoň jeden z vás dnes nechali domluvit,“ obořil se Faltýnek na Kováčika i Moravce.

Když dostal prostor říct, co měl na srdci, postěžoval si na současného premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), že jako ministr financí neuvěřitelně zadlužoval Českou republiku. Podle Faltýnka ho v tom překonal už jen Kalousek a Faltýnek si zakládá na tom, že hnutí ANO daně nezvyšuje.

Moravec okamžitě Faltýnkovi připomněl, že byl dvacet let členem ČSSD a mohl tedy tuto politiku prosazovat už v rámci sociální demokracie. „Já jsem byl členem ČSSD v Prostějově 20 let a jsem na to hrdý. Víte, v tom městě je to o tom, jestli postavíte chodník, to není o tom, jestli je někdo levicový, nebo pravicový,“ odpovídal Faltýnek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To podělali? Milion chvilek: Jasné informace. Nebudou rádi

20:01 To podělali? Milion chvilek: Jasné informace. Nebudou rádi

Moderátorka Jana Bobošíková tentokrát v pořadu JB Talk internetové XTV přivítala politologa Jana Kub…