„Svinstvo od Bakalova Respektu.“ Jiří Ovčáček zveřejnil smsky jako důkaz a mluví o cenzuře

05.06.2017 17:01 | Zprávy

Stála za odmítnutím ocenění parašutistů Gabčíka a Kubiše z rukou prezidenta republiky Miloše Zemana jeho obava ze ztráty komunistických voličů? I k tomu se ve svém rozhovoru pro DVTV.cz vyjádřil novinář Respektu Ondřej Kundra.

„Svinstvo od Bakalova Respektu.“ Jiří Ovčáček zveřejnil smsky jako důkaz a mluví o cenzuře
Foto: archiv OK
Popisek: Novinář časopisu Respekt Ondřej Kundra

Týdeník Respekt dnes upozornil na své zjištění, že slovenský prezident Andrej Kiska chtěl společně se Zemanem ocenit dva parašutisty, kteří provedli atentát na Reinharda Heydricha, nakonec k tomu však nedojde. „Z české strany nepřišla nikdy pozitivní odezva na tento návrh. Česká prezidentská kancelář nikdy neřekla: Ano, souhlasíme s tím, aby oba hrdinové byli vyznamenáni společně,“ podotkl Kundra.

Slovenská strana českou stranu s tímto nápadem seznámila před několika měsíci, ve hře prý bylo několik variant. „Jednou z těch nejprestižnějších bylo udělit jim společně vyznamenání. Jeden z nich je Čech, jeden z nich je Slovák. Český prezident měl dát ocenění českému parašutistovi, slovenský prezident slovenskému,“ řekl s tím, že se plánovala prestižní akce u kostela sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze, kde oba parašutisté zahynuli. 

Mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček v reakci na týdeník Respekt uvedl, že šlo o nedorozumění. „Já jsem se na to ptal pana Ovčáčka minulý týden, on na to nejdříve reagoval, že návrh na společné vyznamenání nepadl. Že se hovořilo jen o položení věnců. Následně pak připustil, že mohlo jít o nedorozumění. Slovenská strana však tento návrh podala dvakrát,“ podotkl Kundra.

„Českou stranu, to znamená zástupce prezidentské kanceláře, kontaktovala slovenská strana. Ne že by slovenský prezident zavolal českému prezidentovi. Tak většinou tyto věci neprobíhají,“ řekl. Co za tímto rozhodnutím může být, Kundra neví. „Pražský hrad na toto zatím neodpověděl. Omezil se na to, co tu padlo, že je to nedorozumění,“ podotkl.

Vysvětlení je však podle Kundry vícero. „Jedno z nich je například to, že zdravotní kondice prezidenta není dobrá. V těch posledních týdnech nebo měsících je velmi špatná. Prezident není schopen absolvovat některé akce, kde musí stát. Zároveň jeho tým jej nechce ukazovat na vozíku, protože se obává, že by jej to mohlo poškodit při prezidentské volbě,“ podotkl.

„Druhou možností je reakce voličů. Miloš Zeman má nemalou část voličů rekrutujících se z řad komunistů nebo takhle smýšlejících lidí, takže je možnost, že se mohl obávat reakce těchto lidí,“ dodal Kundra.

Na zprávu z Respektu následně ještě ostře zareagoval znovu mluvčí prezidenta Zemana na Twitteru, který připomněl, že jeden z parašutistů, štábní kapitán Jan Kubiš, byl v minulosti již vyznamenán.

Zároveň se obrátil i proti samotnému Kundrovi, kterého nařkl z toho, že zcenzuroval jejich smskovou komunikaci. Proto ji také zveřejnil.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

Myslíte, že chce Rusko mír?

Jak hodnotíte podmínky, které si Rusko stanovuje pro ukončení války? Přijde vám ztráta území a zákaz vstoupit do NATO jako adekvátní podmínka? Mně teda moc ne a kladu si otázku, zda to Rusko nepožaduje záměrně, aby to vypadalo, že se dohodnout, ale vlastně vůbec nechce. Co myslíte? A věříte, že je r...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ukaž, koho volíš, když u nás pracuješ.“ To nejhorší, co může přinést volba poštou

21:25 „Ukaž, koho volíš, když u nás pracuješ.“ To nejhorší, co může přinést volba poštou

Sněmovnou schválená korespondenční volba připouští, aby o tom, kdo bude u nás vládnout, rozhodovali …