„TGM jmenoval některé ministry dopisem z Topolčianek“. Právník k novému argumentu Zemanových odpůrců

06.11.2021 17:16 | Ze sítí

Právník a někdejší poradce prezidenta Václava Klause Pavel Hasenkopf se na svém facebookovém profilu vyjádřil k tomu, jak je možné podat demisi prezidentovi republiky. Podle něj není tak zcela pravdou, že premiér může podat demisi prezidentovi republiky jen osobně.

„TGM jmenoval některé ministry dopisem z Topolčianek“. Právník k novému argumentu Zemanových odpůrců
Foto: Repro YouTube ČRo Plus
Popisek: Ústavní právník Pavel Hasenkopf

Hasenkopf úvodem svého příspěvku citoval článek 73 Ústavy. „Předseda vlády podává demisi do rukou prezidenta republiky. Ostatní členové vlády podávají demisi do rukou prezidenta republiky prostřednictvím předsedy vlády. Vláda podá demisi, jestliže Poslanecká sněmovna zamítla její žádost o vyslovení důvěry nebo jestliže jí vyslovila nedůvěru. Vláda podá demisi vždy po ustavující schůzi nově zvolené Poslanecké sněmovny. Podá-li vláda demisi podle odstavce 2, prezident republiky demisi přijme,“ uvádí Hasenkopf.

„Tvrdit na základě tohoto, že premiér může podat demisi prezidentovi jen osobně, může jen člověk extrémně zlovolný vůči prezidentu republiky nebo člověk, který by sám měl zvážit svou odbornou kompetenci,“ podotkll Hasenkopf.

Podle něj je třeba číst to v kontextu. „Tím prvním odstavcem se říká jedna klíčová informace: člen vlády (s výjimkou premiéra) nesmí podat demisi bez souhlasu premiéra. A ta první věta prvního odstavce, že premiér dává demisi do rukou prezidenta, to jen zdůrazňuje, aby o tom nebylo pochyb, že premiér k podání demise ničí souhlas nepotřebuje, na rozdíl od všech ostatních členů vlády. Ale je jedno, jestli premiér demisi podá osobně nebo ji pošle kurýrem. To za prvé,“ poznamenal Hasenkopf.

„Za druhé, momentálně není vůbec aktuální odst. 1 (demise členů vlády), ale odstavec 2 (povinná demise vlády jako kolektivního orgánu). A v odstavci 2 není už vůbec nic, co by mohlo vést k úvahám, že by se demise měla podávat osobně – vláda je kolektivní orgán, o své demisi hlasuje, a kdo o tom usnesení vyrozumí Hrad, je jedno. A za třetí, nemocnice nemá co bránit prezidentovi přijímat úřední návštěvy, není-li důvodem jeho zdravotní stav, ale jen plošný zákaz návštěv kvůli covidu či interní pravidla nemocnice. I kdyby tam těm návštěvám měla na rozkaz prezidenta proklestit cestu Hradní stráž či armáda,“ uzavřel Hasenkopf s dovětkem, že než se posuneme a za týden začneme řešit jmenování vlády, TGM některé ministry jmenoval dopisem z Topolčianek.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Putin vrací Rusku důstojnost.“ Petříčka u Moravce nepoznáte. Je zle

17:52 „Putin vrací Rusku důstojnost.“ Petříčka u Moravce nepoznáte. Je zle

V Otázkách Václava Moravce se k možnému střetu Ukrajiny a Ruska vyjadřoval bývalý ministr zahraničí …