„Ta dělá pro Babiše. Jak se chová! Toho vyrazila. Roky tu pracují, nechápou.“ Za zády Pekarové v „baráku“

04.05.2022 4:46 | Komentář

Rezignace kancléře Sněmovny? Podle zjištění redakce ParlamentníchListů.cz neskončil šéf sněmovní kanceláře Jan Morávek dobrovolně, ale byl vyhozen šéfkou Sněmovny. Rezignace měla být čistá formalita. „Vyhazuje schopné lidi, profesionály, aby našla místa pro své spolustraníky, co propadli ve volbách,“ uvádí zdroj ze sněmovních kuloárů. Přidali se i další s tím, že i někteří vládní politici začínají být z chování Markéty Pekarové Adamové zoufalí. „Začínám věřit, že pracuje pro Babiše. Každé její mediální vystoupení je katastrofa,“ sdělil ParlamentnímListům.cz jeden z koaličních poslanců.

„Ta dělá pro Babiše. Jak se chová! Toho vyrazila. Roky tu pracují, nechápou.“ Za zády Pekarové v „baráku“
Foto: Reprofoto: Twitter
Popisek: Markéta Pekarová Adamová před vitrínou s předměty

Anketa

Je sněmovní opozice (ANO a SPD) dostatečně důrazná v boji s vládou?

hlasovalo: 36800 lidí
Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, šéfka TOP 09, patří k mediálně nejvýraznějším tvářím vládní pětikoalice. Stal se z ní vděčný terč opozičních politiků, kterým podle jejich slov dobrovolně nahrává na smeč. 
 
Třeba výroky o tom, že se čeští občané musejí uskromnit a přestat si žít nad poměry. Anebo slovy, že svoboda je cennější než benzín. Sama přitom ceny potravin a energií řešit nemusí. Totéž v případě pohonných hmot, neboť má z titulu své funkce bezplatně k dispozici státní limuzínu s řidičem.
 
ParlamentníListy.cz již koncem loňského roku přinesly svědectví několika zdrojů o mínění, která vůči tehdy novopečené šéfce dolní parlamentní komory panují nejen mezi poslanci, ale i mezi řadovými zaměstnanci.
 
„Madam Pekarová to tady šéfuje měsíc a podle toho, co říkají poslanci ze všech stran, každý další den ve funkci dokazuje, že nejenže neměla na to řídit ministerstvo, ale nemá ani na to řídit Sněmovnu. Její práce a úspěchy jsou čtyři. Koupila si nové šaty nebo kostýmky a k tomu ladící botičky, sundala jednu českou vlajku z budovy a pověsila místo ní prapor EU a dokázala tu nas*at úplně všechny. Tady ji nenávidí všichni, policií počínaje a uklízečkami konče. Úctyhodný výkon za pouhý měsíc. A ta čtvrtá věc? To se podržte. Nechala do předsálí nainstalovat obří portrét Václava Havla, vypadá to jako oltář nějaké sekty,“ psali jsme před loňskými Vánoci.
 
 
Na jaře prý rozčarování z počínání Pekarové Adamové vzrostlo poté, co se zbavila kancléře Sněmovny Jana Morávka. Ten sice oficiálně na svou funkci rezignoval, ale rozhodně nemělo jít o dobrovolný odchod. 
 
„Vyhodila ho, nesmyslně ho vystrnadila pryč. Honza Morávek byl kancléřem prakticky pět let. Na začátku léta 2017 nahradil Kynštetra, který funkci zastával 27 let, což ukazovalo, že tato funkce se neobsazuje politicky podle aktuálního složení Sněmovny, ale je zde tradiční kontinuita. Morávek byl vybrán na základě standardního výběrového řízení a svou práci vykonával profesionálně bez jakýchkoli politických preferencí. Jenže paní předsedkyně se prostě rozhodla, že tu funkci svěří svému neúspěšnému spolustraníkovi Plíškovi (Martin Plíšek z TOP 09, exposlanec, pozn. red.). Kravina, protože Morávek fungoval profesionálně, uznávali ho prakticky všichni a neexistoval relevantní důvod ke změně. Ani Vondráček se ho nechtěl po svém nástupu zbavit. Chování Pekarové je další ukázkou arogance moci od nezkušené holky, která se dostala na vysokou pozici. Takhle vypadá ta slibovaná změna. Trafiky a teplá místečka pro kamarády a spolustraníky, kteří se nemají kam upíchnout a neuspěli ve volbách,“ popisuje rozhořčeně pro ParlamentníListy.cz zkušený matador ze sněmovních kuloárů.
 
Jan Morávek se podle mnoha poslanců napříč stranami, se kterými naše redakce hovořila, choval jako zkušený úředník, dobře řídil chod Poslanecké sněmovny. „Zároveň zajišťoval kontinuitu zkušeností. Teď přichází člověk, který sice seděl chvíli v poslanecké lavici, ale o praktickém fungování baráku (Sněmovny, pozn. red.) neví nic,“ dodává zdroj ze Sněmovny.
 
Tím to však nekončí. Jak se redakce dozvěděla od jednoho z vládních poslanců, Markéta Pekarová Adamová dělá vrásky na čele nejednomu z nich. „Začínám mít pocit, že pracuje pro Babiše. Každé její vystoupení v médiích je průšvih. Maďarsko, benzín, zasahování do nezávislosti veřejnoprávních médií, šílené výroky o žití nad poměry a další věci. Jestli nám někdo nejvíc uškodí, není to nikdo z SPD nebo ANO, ale je to paní předsedkyně Pekarová. Bohužel se chová jako slon v porcelánu,“ popisuje poslanec.
 
Ze strany zaměstnanců Sněmovny prý také sám slyšel nejrůznější příběhy, které o předsedkyni TOP 09 kolují. „Nikdo tady nepamatuje ve vedení nikoho, kdo byl mírně řečeno méně oblíbený, bude se tu na ni dlouho vzpomínat. Nejde pouze o kolegy (poslance, pozn. red.), ale hlavně zaměstnance. Tady lidé pracují celá léta, známe je, povídáme si s nimi a vážíme si jich. Paní předsedkyně se prý chová, jako by šlo o její služebnictvo anebo nějaký póvl, který je pod její rozlišovací schopnost. Rozum zůstává stát. Jde o elementární úctu a slušnost vůči všem zaměstnancům. Říká se, že když jdete nahoru, buďte uctiví ke všem, které potkáte, protože vám to oplatí, až poletíte dolů. Nechci mluvit za všechny, ale paní předsedkyně by opravdu měla přehodnotit své vystupování,“ doplňuje vládní poslanec. 
 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…