„The situation is na pi*u“. Tlumočníci v Afghánistánu volají o pomoc, ministerstvo jim chce nejprve nabídnout peníze

12.08.2021 20:08

Zatímco ministerstvo obrany řeší finanční pomoc afghánským spolupracovníkům české armády, samotní Afghánci se stále více bojí o život. „Prosím pomozte, v Afghánistánu zuří válka a nevinní tlumočníci jsou popravováni. České úřady ale jen tiše přihlížejí,“ píše jeden z tlumočníků podle redaktora Respektu Jaroslava Spurného.

„The situation is na pi*u“. Tlumočníci v Afghánistánu volají o pomoc, ministerstvo jim chce nejprve nabídnout peníze
Foto: Armáda ČR
Popisek: Vojáci se v Afghánistánu loučili s padlými spolubojovníky

Ministerstvo obrany je kritizováno, že pomoc afghánským tlumočníkům je pomalá a nedostatečná. Zemi po odchodu vojáků NATO postupně obsazuje radikální hnutí Tálibán, které nemilosrdně trestá všechny, kdo spojeneckým armádám pomáhali.

Česká vláda má připravený program na pomoc Afgháncům, který ale v první fázi zahrnuje finanční pomoc. Možné přesídlení je až součástí dalších možných kroků, o kterých stále nebylo rozhodnuto.

„Vybraní Afghánci, kteří českým vojákům pomáhali v nejaktuálnějším období, budou přímo kontaktováni v nejbližší době,“ sdělila serveru iDnes.cz Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva obrany. „Program je navržen tak, aby zohlednil náročnost služby jeho potenciálních a prověřených uživatelů a akceptoval individuální preference,“ pokračovala s tím, že primární možností asistence je poskytnutí peněz. „Není ale vyloučeno ani přemístění do ČR,“ dodala.

Na facebooku se k tomu vyjádřil například Jaroslav Spurný z Respektu, kterému prý s prosbou o pomoc napsal jeden z tlumočníků.

„Prosím pomozte!!! Afghánistán se zmítá ve válečném pekle. Hlas nás tlumočníků ale není vyslyšen. České úřady to jen tiše pozorují. Mnozí nevinní tlumočníci byli zavražděni. Pomozte afghánským překladatelům. Prosím, nemlčte tváří v tvář tomuto násilí! Situace je na piču,“ měl Spurnému doslova napsat jeden z tlumočníků.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Jan Bauer byl položen dotaz

Děláte dost?

Nejdříve vás odcituji: „Vláda schválila celou řadu cílených opatření v hodnotě dosahující sté miliardy. Ať už se jedná o jednorázovou podporu rodin, navýšení důchodů v lednu a červnu nebo snížení spotřební daně“. Není ale navýšení důchodů dáno ze zákona? A druhá věc, myslíte, že dočasné snížené spot...

Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Furt nemá čas. No tak se nemůžete divit, že si to musíme vynutit.“ Varování pro Fialu, možná poslední

21:45 „Furt nemá čas. No tak se nemůžete divit, že si to musíme vynutit.“ Varování pro Fialu, možná poslední

Vláda a odbory se dnes na zvyšování platů ve veřejné sféře nedohodly kvůli inflaci. Ve vyjednávání c…