„To mě považujete za úplného idiota,“ žasl Moravec ve studiu. A dostal odpověď

14.04.2019 14:48

Hosty druhé hodiny Otázek Václava Moravce byli exministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), poslanec Jiří Kobza (SPD) a pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík. Před zraky Václava Moravce debatovali o brexitu, ale nejen o něm. Moderátor začal tím, že si rýpl do poslance Václava Klause mladšího. Zaorálek kritizoval Evropskou unii. Pokud nám nedokáže pomoci, tak k čemu ta Evropa potom je, rozčiloval se.

„To mě považujete za úplného idiota,“ žasl Moravec ve studiu. A dostal odpověď
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Moravec moderuje předvolební debatu lídrů

„Vyloučení Václava Klause nepoškodilo. Naopak,“ začal Moravec druhou hodinu svých Otázek. A ukázal průzkum společnosti Kantar CZ, který ukázal, že premiér Andrej Babiš dál kraluje politické scéně se 33 procenty hlasů. „Piráti jsou na vzestupu,“ pokračoval Moravec. V tuto chvíli by dostali 19 procent hlasů. ODS by získala 13,5 procenta. ČSSD by získala 6,5 procenta, komunisté 6 procent a hnutí přímé demokracie Tomia Okamury 5,5 procenta. Lidovci by získali 5 procent a do Poslanecké sněmovny by vstoupili jako poslední. TOP 09 by měla už jen 4 procenta.

Anketa

Vadilo by vám, kdyby Zeman v přítomnosti Čaputové kouřil?

21%
79%
hlasovalo: 6795 lidí

„Jak moc máte obavy, že vám může uškodit nová strana Václava Klause mladšího, kterou se chystá představit po evropských volbách?“ zeptal se Moravec Kobzy. „Obavy nemáme, protože na rozdíl od Kantaru si myslíme, že je naše voličské jádro stabilní,“ oponoval Kobza okamžitě. „Pan poslanec Klaus bude mít zajímavou podporu u voličů jiných stran. Myslím voliče ODS, z části to budou i voliči ANO,“ doplnil zákonodárce. Zdůraznil však, že o straně Václava Klause mladšího nemá cenu spekulovat, když o ní zatím nic nevíme.

Ferjenčík věnoval pozornost budoucím ekonomickým plánům Evropské unie. „Není naprosto důvod, aby čeští daňoví poplatníci dotovali francouzské farmáře,“ konstatoval  Ferjenčík. Piráti by prý peníze vložili raději do budování infrastruktury. „A především je pro nás prioritní, aby se ty evropské fondy nerozkrádali,“ zdůraznil. Nevidí prý také důvod, proč podporovat z evropských peněz např. byznys premiéra Andreje Babiše, resp. jeho Agrofertu momentálně odloženého ve svěřenském fondu předsedy vlády.

Zaorálek udeřil na podnikatele Zdeňka Bakalu. „Já jsem členem Komise k OKD a vím, co v letech 2005 a 2006 dělal Zdeněk Bakala, že z té firmy v podstatě vytáhl 50 miliard a státu zanechal jen prázdnou skořápku. To, co tady provedl pan Bakala, o němž už jsem jednou řekl, že je gauner, tak se to opakuje,“ bil na poplach Zaorálek. Podobný scénář se může opakovat u společnosti Arcelor Mittal.

Poslanec ČSSD má za to, že Česká republika není sama o obě dost velká na to, aby ustála boj s ekonomickými žraloky, kteří nám prý takto mohou vytunelovat náš zavedený průmysl. „K čemu ta EU potom je, jestliže není schopná tomuhle čelit, jestliže není schopná chránit pracovní místa, tak si lidi řeknou: ‚K čemu ta Evropa potom je?‘,“ hřímal Zaorálek.

Poté Moravec přehodil výhybku k brexitu. Kobza se okamžitě rozjel. „Já jsem měl možnost zúčastnit se jednání Evropské rady, mluvil jsem s britskými poslanci a diplomaty a ti mi podali po hříchu trochu jiný obrázek, než nám podávají naše média. Po těch dvou letech šikany Evropské unie už toho mají dost. Oni mi říkali, že kdyby teď bylo druhé referendum, tak už bude pro odchod hlasovat většina,“ zdůraznil. Britové jsou prý teď tlačeni do ještě horšího poddanství než dnes. Přitom by se Velká Británie mohla po odchodu z EU opřít o své staleté vazby na Indii a další země.

Zaorálek oponoval, že v Británii sílí spíše zastánci setrvání v EU, protože celý ostrov teď vidí, co s sebou brexit nese, ze země odcházejí automobilky i další podniky a to je pro Brity problém. Podle Zaorálka rozhodně není pravda, že by EU šikanovala Brity, vždyť EU vyzývá Brity, aby zůstali ve společenství. „To Donald Trump říká, že EU je brutální, ale Donald Trump je ten, kdo také říká, že Kim Čong-un je docela milý chlapík,“ podotkl s odkazem na severokorejského diktátora poslanec ČSSD.

Anketa

Věříte v úspěch nové pravicové strany Václava Klause?

80%
20%
hlasovalo: 15445 lidí

Zaorálek podotkl, že Skotové chtějí zůstat v EU, obyvatelé Walesu také dávají najevo, že preferují co nejlepší dohodu s EU. A totéž platí také o Severním Irsku. „Jak chcete Velkou Británii udržet pohromadě bez EU?“ ptal se Zaorálek. Podle jeho názoru by bylo nejlepší, aby Velká Británie nadále spolupracovala s EU.

Ferjenčík se odmítl přiklánět na tu či onu stranu. Británie je podle něj dnes rozdělená a její občané by si měli jasně říci, co dnes chtějí. Ve společném zájmu EU a Velké Británie je třeba dospět k nějaké dohodě, ale musí to mít nějaké své limity. Ferjenčík má za to, že nedává příliš smysl, aby Británie ovlivňovala budoucí složení Evropské komise, pokud je na odchodu.

Mikuláš Ferjenčík

  • Piráti
  • Právě jsem se vrátil z Parlamentu.
  • poslanec

Pár slov věnoval také cestám Miloše Zemana do Číny. „Ty cesty pana prezidenta dostávají až příliš velkou pozornost na to, jaký tam mají reálný efekt. Myslím si, že on tam bojuje za Home Credit (Petra Kellnera). Myslím si, že to je spíš takové PR pana Zemana. Myslím si, že důležitější otázkou by bylo, jak se budeme bránit daňovým rájům. Ať už v EU nebo mimo ni,“ pravil Ferjenčík.

Zaorálek oponoval, že Čína je opravdu důležitou zemí, protože roste a je třeba řešit její vztahy s Evropou a se Spojenými státy. Je sice pravda, že čínským investorům se u nás nedaří, protože z předpokládaných 90 miliard investic bylo uplatněno asi 1č,5 miliardy, což je jen zlomek.

„Číňané mají ranec peněz a nejsou schopni ho uplatnit, protože nemají know-how. Teď se zvedlo to, že ty čínské investice tady musí recipročně umožnit i naše investice v Číně. A Čína teď poprvé připustila, že je k tomu ochotná. Vniknout do toho prostou je velmi těžké a pokud se Číňanům nepomůže, tak se to prostě nepovede,“ prohlásil Zaorálek.

„Když jsme začínali ty vztahy s Čínou, tak jsem několikrát opakoval, že nevidím smysl v nějakých krátkodobých výsledcích. Tady se přichází do kontaktu s někým, kdo žije v úplně jiném světě. Já jsem nebyl ten, kdo tvrdil, že sem přijdou velké investice,“ připomínal Zaorálek. Tvrdil to především Miloš Zeman.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Když se znovu dostal ke slovu Ferjenčík, zopakoval, že EU musí bojovat proti daňovým rájům, Čína je podle jeho názoru až na druhém místě. „Ukazuje se, že ty megalomanské ambice stát se pro Čínu vstupní branou do Evropy se nenaplnily,“ upozornil Ferjenčík.

Čína tu kupuje televizi, Pivovar nebo fotbalový tým, ale skutečné čínské investice tu neproběhly v podstatě žádné, protože tu nevznikla kupříkladu nějaká firma, kde budou něco vyrábět, inovovat a podaří se s novými výrobky prosadit na nějakém trhu.

Zaorálek však znovu upozorňoval, že s Čínou se prostě musí jednat. „Ta Čína tady prostě bude,“ pravil Zaorálek. „Promiňte pane předsedo, to mě považujete za úplného idiota?“ zeptal se Moravec s tím, že nikdy nikdo neřekl, že země s více než miliardou obyvatel nezmizí z povrchu zemského. „To určitě ne,“ uklidňoval Zaorálek Moravce. Jen se prý snažil říct, že s Čínou se mluvit musí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Konec Miloše Zemana? Šíří se zvěsti. A výzva „bojovníka za pravdu“

9:07 Konec Miloše Zemana? Šíří se zvěsti. A výzva „bojovníka za pravdu“

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek nastupuje na rekondiční pobyt do nemocnice, oznámil hradní mluvčí J…