„To přesáhlo všechny meze!“ Fiala zvedl ze židle Klause

15.09.2022 22:48

Exprezident Václav Klaus hovořil u moderátora Luboše Xavera Veselého na XTV.cz mimo jiné o demonstraci na Václavském náměstí, ale také o zastropování energií. „Já si myslím, že zastropování cen dělají zoufalí lidé, kteří si myslí, že tím zastaví inflaci. Ale tím inflaci nezastaví. Oni ji můžou na chviličku přibrzdit, ale to, co je tam nahromaděno, ta nerovnováha, ta zůstane...,“ domnívá se Klaus.

„To přesáhlo všechny meze!“ Fiala zvedl ze židle Klause
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus

„Alžběta II. se zdála být konstantou našich životů. Člověk by si vůbec nemyslel, že bude žít ve světě, kde ona nebude. Takže určitě zasáhl a já už jsem o tom několikrát něco promluvil a napsal. Měl jsem tu čest s ní několikrát hovořit a já myslím, že ona byla mimořádnou pozoruhodnou bytostí. Jakkoliv nejsem žádný monarchista, tak já myslím, že ona je jedním ze symbolů toho tradičního, v mých očích už bohužel odcházejícího světa, ona prostě byla... A moc těch velkých symbolů toho odcházejícího světa neexistuje. Já ještě mám bývalého papeže, ten je pro mě také takovým symbolem. A ona byla podobným velkým symbolem,“ sdělil ke skonu britské panovnice Klaus. 

Následně Klaus hovořil o nadcházejících komunálních a senátních volbách. „Jedna věc je, že volby zvolí nová obecní a městská zastupitelstva a třetinu Senátu. Ale volby jsou samozřejmě obřím průzkumem veřejného mínění. Něčím, co se nedá srovnávat s tím, co mediální agentury jednou týdně vytvářejí na základě toho, že se zeptají pár stovek lidí. Tady v těch volbách odpoví, odhaduji, lidí ne stovky, tisíce, statisíce, ale miliony. Tak je to obří průzkum veřejného mínění, samozřejmě půjde velmi o interpretaci těch voleb, každý si bude dělat krkolomné koncepce a teorie toho, co ty volby prostě řekly a neřekly. Opozice bude říkat, že volby jsou referendem o vládě, předpokládám, a už takové věty slyším, vláda zase bude říkat: Ježíš, volby se vlády vůbec netýkají, to jsou volby komunální, to nás vynechte teď úplně... Neboli tenhleten střet tady je, obří průzkum veřejného mínění, to je, jak ta interpretace, jak dopadne, složitá, těžká... Myslím, že se přihlásí k tomu spousta vítězů, jde o to, kde bude ten starostlivý soudce...,“ dodal Klaus.

„To, co řekl premiér Fiala, přesáhlo všechny meze, které u nás byly známé. A prostě takové posměšné hodnocení a tak laciné a falešné hodnocení té demonstrace, jaké předvedl Fiala, já myslím, že je novinkou na naší politické scéně. To by si křikloun, pisálek mohl dovolit, ale premiér si ještě nikdy nic takového vůči veřejnosti pohrdlivého a veřejností pohrdajícího, to si ještě žádný nedovolil,“ poznamenal ke slovům premiéra Petra Fialy (ODS), která pronesl po demonstraci na Václavském náměstí, Klaus. 

Anketa

Kdo po vládním zastropování cen bude demonstrovat, bude demonstrovat jen za proruskou orientaci, tvrdí Kalousek. Má pravdu?

3%
97%
hlasovalo: 36985 lidí
A je podle něj zastropování cen energií důsledkem demonstrací? „Já si myslím, že zastropování cen dělají zoufalí lidé, kteří si myslí, že tím zastaví inflaci. Ale tím inflaci nezastaví. Oni ji můžou na chviličku přibrzdit, ale to, co je tam nahromaděno, ta nerovnováha, ta zůstane...,“ domnívá se Klaus.

„Sahat na ceny je principiální chyba. Jedna věc je, co je boj s inflací – a druhá věc je, co je sociální politika. Sociální politika, já jako ekonom musím kázat: nesahejte na ceny, ale dělejte něco v sociální politice. Levice a pravice se budou lišit v tom, jak moc a jak málo a kolik má dát tomu a kolik onomu, ale v každém případě je třeba pomoci těm, na které to nejzoufaleji dopadne a kteří prostě na to v žádném případě nemají, aby to, co udělá Pražská plynárenská dneska tady v Praze samostatně žijícím starším lidem v jejich bytech, které nemůžou do letošní zimy vyměnit za nějaký jiný, takže najednou jim řekne, že budou doplácet za plyn více, než kolik činí jejich starobní důchod, prostě to je jiná story, ale ta se zastropováním bezprostředně nedá vyřešit,“ dodal Klaus. 

A kde se podle něho stala chyba, že si to nevyřešil trh, ona pověstná neviditelná ruka trhu? „Vedle pověstné neviditelné ruky trhu je velmi viditelná ruka všech Gret a dalších zelených fanatiků, pánů Timmermansů v EU, kteří prostě se nepřetržitě do toho trhu pletou a se svou zelenou ideologií v hlavě prostě ten trh brzdí, přiškrcují nabídku, přiškrcují výrobu za každou... elektrárny ty, elektrárny ony...,“ poznamenal dále Klaus.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Kde chce vzít ministerstvo obrany peníze na další zbrojení ?

Vláda ČR stále více zadlužuje další generace. Prioritou ministerstva obrany je přesto navýšení jejího rozpočtu na 2 % HDP, což znamená nárůst o několik desítek miliard Kč. Kde chcete získat požadované finance ? Neměly by být požadované finance určeny raději pro jiné resorty ?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nová aplikace, která vás zbaví „dezinformací“. Bojovníci proti cenzuře ji chtěli vyzkoušet. A přišel šok

5:00 Nová aplikace, která vás zbaví „dezinformací“. Bojovníci proti cenzuře ji chtěli vyzkoušet. A přišel šok

Nenechme si ukrást prostor pro sdílení pravdivých zpráv, pro diskuzi a vzájemnou inspiraci. Tímto ap…