„To si ta tlama dělá *****?“ Získali jsme mail náměstka ČSSD, který ráno zvedl ze židle nejednoho ministra

03.04.2020 10:36

Konec koronavirové krize je v nedohlednu. Opatření, která vládní kabinet připravuje, se proměňují a lidé se jim přizpůsobují takříkajíc za pochodu. Jenomže ne každý na současný neutěšený stav pohlíží pesimisticky. Jeden z ministrů totiž ParlamentnímListům.cz poslal e-mail, který obdržel od náměstka MPSV Robina Povšíka. A tento mail ho podle vlastního vyjádření rozzlobil.

„To si ta tlama dělá *****?“ Získali jsme mail náměstka ČSSD, který ráno zvedl ze židle nejednoho ministra
Foto: Hans Štembera
Popisek: ČSSD představila svou rozpočtovou vizi na rok 2020

Anketa

Podporujete Jana Hamáčka? (Hlasování od 2.4.2020)

37%
63%
hlasovalo: 17950 lidí
„Ta tlama, promiňte mi ten výraz, si snad dělá p*del,“ sdělil redakci ministr, který bývá jindy velice slušný a vyjadřuje se výhradně spisovnou češtinou. Co jej tak rozzlobilo? E-mail od Jana Bittnera z Ministerstva práce a sociálních věcí. Ten jsme viděli. V jeho předmětu stojí „Nominace do skupiny Dopady ÚKŠ do pátku 12 h“ a zástupce ministryně Maláčové v něm žádá vrcholné představitele České republiky, aby nominovali své zástupce.

Přesné znění textu?

„Z pověření pana náměstka Povšíka (MPSV) se na Vás obracím s žádostí o zaslání personální nominace do odborné pracovní skupiny Dopady v rámci Stálé pracovní skupiny Ústředního krizového štábu. Skupina se bude zabývat předcházení hospodářských a sociálních dopadů, přípravou návrhů na zlepšení ekonomické situace občanů i firem, otázkami školství, tělovýchovy, kultury a zmírňování dopadů na společnost a vyhodnocováním účinnosti současných opatření ve své působnosti.“

Dotyčný ministr celou věc rozvedl.

„Tak zaprvé chci napsat, že pan Povšík ve mně nebudí jakoukoli důvěru. Jde o člověka, řekl bych, s velmi pošramocenou pověstí, jehož si tam drží kolegové Jan Hamáček a Jana Maláčová. O důvodech rozhodně nebudu spekulovat, hovoří se však o šílených záležitostech. Dále jsem nepochopil, z jakého důvodu v mailu není zastoupen například ministr zdravotnictví, neviděl jsem v adresátech ani jednoho člověka z Úřadu vlády, což taktéž nechápu, jak si mohou dovolit takto ignorovat hierarchii,“ doplnil.

„Na mě to celé působí tak, že ČSSD chce uzurpovat moc nad krizí, vytvořit jakousi skupinu v rámci již vytvořené skupiny a cílit na mediální prezentaci, tak si to vykládám a prosím o informování vašich čtenářů,“ uzavřel náš zdroj. Jeho jméno jsme slíbili neodhalovat.

Měl ovšem pravdu.

Anketa

Vláda dá živnostníkům příspěvek 25 000 Kč. Je to moc, nebo málo?

63%
17%
20%
hlasovalo: 20282 lidí
Když se podíváme na seznam příjemců, vidíme zde resort průmyslu a obchodu, zemědělství, školství a dopravy. Nevidíme například Ministerstvo spravedlnosti, Úřad vlády nebo gesci Adama Vojtěcha.

V kopii je mezi příjemci taktéž duo Robin Povšík a Romana Gysin, oba z MPSV.

ParlamentníListy.cz si ovšem všimly ještě další pozoruhodnosti. To, že e-mail obdržela i ředitelka sekce „Kancelář ČNB“ Jana Bačová, smysl dává. Proč byl ale adresován sportovní agentuře, na to jsme odpověď nenašli. „Jak vidíte, sociální oblast v podání sociální demokracie je velmi specificky vnímána. Žádné úřady práce, žádné profesní svazy nebo odborné asociace, ale zejména sport a peníze do něj. Ukazuje to dle mého soudu na provázanost, jaká byla už dříve a do které se namočila i sestava kolem exministryně Valachové. Myslím tím pány Peltu, Janstu, Křetínského a další, o kterých se mluví v souvislostech s velkými obnosy do sportu. Tady aspoň vidíte tu selekci,“ uzavřel náš zdroj.

Dodejme, že v Národní sportovní agentuře figuruje na pozici předsedy poslanec ANO, bývalý hokejista Milan Hnilička. Prvním mužem, jehož pod svá křídla musel vzít, byl bývalý basketbalista Ivo Lukš. A právě na jeho angažmá podle našich informací nejvíce tlačila právě sociální demokracie.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zelináři! Zahradil přetáhl firmy mávající duhovou vlajkou spisem Václava Havla

17:04 Zelináři! Zahradil přetáhl firmy mávající duhovou vlajkou spisem Václava Havla

Europoslanec z ODS Jan Zahradil se vyjádřil k duhové České poště a ke Komerční bance, která ve své r…