,,Totální dno." Zatkli těhotnou ženu: Zvala na akci proti covidovým restrikcím

03.09.2020 14:17

Za příspěvek na sociální síti obsahující výzvu k účasti na nepovolené demonstraci proti plánovaným protikoronavirovým opatřením ve městě Ballarat si pro těhotnou osmadvacetiletou Australanku přišli policisté přímo do jejího domu. I přes souhlas, že příspěvek odstraní, nasadili ženě pouta a začali jí přímo před jejími dětmi prohledávat dům. Průběh zatýkání žena vysílala na facebook, dokud kriminalisté nezabavili kompletně všechnu elektroniku celé rodině. „To je absolutní dno,“ odsoudil slavný český vývojář Daniel Vávra.

,,Totální dno." Zatkli těhotnou ženu: Zvala na akci proti covidovým restrikcím
Foto: Repro Facebook Zoe Lee
Popisek: Záběr ze zatýkání těhotné ženy
reklama

Anketa

Jak nahlížíte na Čínu?

hlasovalo: 15856 lidí
Příspěvek k účasti na protestu proti koronavirovým opatřením Australanky Zoe Buhlerové bezpečnostní složky přiměl k udělení povolení k domovní prohlídce a k zabavení veškerých elektronických zařízení. Kvůli odkazu na protestní akci byl na ženu vydán i zatykač.

Australanka se po vtrhnutí policejních příslušníků do svého domu rozhodla vše natočit na svůj mobilní telefon. „Můžete mi ukázat povolení k prohlídce, než se mi začnete procházet po bytě?“ požádala dva muže v uniformách. Ti ji jej na to podali.

„Co tady budete hledat?“ zarazila se mladá žena, načež ji policista odvětí: „To vám hned vysvětlíme, stačí poslouchat.“

Pak si všimne mobilního zařízení a zeptá se: „Nahráváte to?“ Když mu Buhlerová řekne, že ano, oznámí ji, že je zatčena.

„Jste zatčená za podněcování,“ zazní, načež ji muž informuje o jejím právu nevypovídat.

Fotogalerie: - Rouškolidé

Od úterý je pro cestující v pražské mhd rouška zak...
Od úterý je pro cestující v pražské mhd rouška zak...
Od úterý je pro cestující v pražské mhd rouška zak...
Od úterý je pro cestující v pražské mhd rouška zak...
Od úterý je pro cestující v pražské mhd rouška zak...
Od úterý je pro cestující v pražské mhd rouška zak...

„Promiňte, podněcování k čemu?“ udiví se Australanka, ale než dokáže cokoliv dodat, už ji muž za ní začíná nasazovat pouta. „Proboha, co to děláte? Promiňte. Co to děláte?“ nechápe.

Telefonu se ujímá manžel zatýkané. Ta mezitím informuje příslušníky, že je těhotná a musí za hodinu na ultrazvuk. „Zůstaňte v klidu,“ dostane se jí pouze krátké odpovědi jednoho z mužů.

To už její manžel nevydrží a vloží se do řeči. „O co tady jde?“ ptá se.

„Vztahuje se to k facebookovému příspěvku ohledně protestu proti všeobecné karanténě,“ začne osvětlovat policista.

Žena mu řekne, že si není jista, že by tím porušila nějaký zákon. Muž však nesouhlasí. „Proto vás zatýkáme,“ řekne klidným hlasem. „Před mými dvěma dětmi,“ zoufale zazní od těhotné ženy v poutech za přítomnosti dětí.

Fotogalerie: - Vyhodnocování vývoje epidemie COVID-19

Adam Vojtěch
Tisková konference k průběžnému vyhodnocení vývoje...
Tisková konference k průběžnému vyhodnocení vývoje...
Adam Vojtěch
Tisková konference k průběžnému vyhodnocení vývoje...
Adam Vojtěch

„No tak. Nemůžete jí prostě říct, ať ten příspěvek smaže?“ namítá manžel zadržené a ta s tím souhlasí: „Mohu ten příspěvek smazat. To je absurdní.“ „Já vám ale musím dát tohle varování,“ míní policista. Buhlerová praví, že to chápe a klidně vše smaže. „Ano, to je v pořádku, ale jsou tady mé děti a za hodinu mám ultrazvuk,“ vysvětluje.

Místo jakékoli reakce policista pokračuje v zatýkacích úkonech. „Také máte právo mluvit se svým právníkem. Rozuměla jste?“ obrací se na ženu.

„Jde jenom o příspěvek. Vždyť to ani neorganizovala,“ znovu vysloví manžel těhotné. Místo pochopení se však dočká zabavení telefonu. „Máme tady povolení k prohlídce a to nás opravňuje zabavit veškerá elektronická zařízení,“ padne od vyšetřovatelů.

Jakmile ženu v poutech začnou kriminalisté před zraky jejích dětí zbavovat majetku, rozbrečí se. Její manžel přítomné prosí, že je těhotná a způsobují jí velký stres. S přítomnými to ani nehne. Záznam končí tím, že je zabaven i mobil, na němž probíhá vysílání.

„Nebudeme váhat s udělením pokuty ve výši 1652 dolarů každému, kdo poruší nařízení. V případě potřeby bude i zatčen,“ varovala později k případu policie i ostatní lidi, kteří by chtěli na sociální síti podporovat demonstrace proti koronavirovým opatřením. Zatčeni už měli být nejméně tři další lidé.

Incidentu si povšiml i známý český komentátor a slavný vývojář Daniel Vávra. „V Austrálii zatkli a v poutech odvedli těhotnou ženu za to, že na facebooku sdílela výzvu k protestu proti korona opatřením. Jako bonus jí prohledali celý barák a zabavili jí a všem přítomným v domě veškerou elektroniku. Nezatkli jí jakože: ‚Paní půjdete s námi podat vysvětlení, vemte si kabát.‘ Nasadili těhotné ženě za post na facebooku pouta... To je absolutní dno. A zdá se, že se ty policajti za to ani nestyděj. Orwell jak svině,“ odsoudil tvrdý zásah proti těhotné ženě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To jste neměl! Na TV Nova vybouchl covid, v Televizních novinách. To nepamatujete

7:20 To jste neměl! Na TV Nova vybouchl covid, v Televizních novinách. To nepamatujete

Moderátor TV Nova Petr Suchoň zpovídal v pondělních Televizních novinách prezidenta České lékařské k…