„Ty chceš ještě kandidovat?“ Výsměch Kalouskovi

06.07.2020 16:36

Mistr Jan Hus bojoval za křesťanskou pravdu, které se nechtěl vzdát ani na hranici. Takto se na Jana Husa dívá celá řada Čechů. Publicista Martin Schmarcz však upozornil, že realita byla trochu jiná a na husity je těžké hledět jako na svaté bojovníky z malého, leč hrdého českého národa. Takovýto výklad je podle Schmarzce nevhodným pokusem o překreslování dějin. Přidali se k němu expremiér Mirek Topolánek a Miroslav Kalousek.

„Ty chceš ještě kandidovat?“ Výsměch Kalouskovi
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Miroslav Kalousek
reklama

Dnes si připomínáme výročí upálení mistra Jana Husa v Kostnici. Podle publicisty Martina Schmarzce je to věru důležitá událost, ale z jiného důvodu, než si myslí řada obyvatel této země. Češi, Moravané a Slezané totiž někdy rádi zpětně vykreslují dějinné události tak, jak se jim to v jejich době hodí do krámu. Schmarcz proti tomu ostře protestuje.

Sám Jan Hus byl složitou historickou osobností a neméně komplikovaná byla jeho doba. V české kolektivní paměti se však zjednodušeně traduje, že mistra Jana nám zákeřně zavraždili papeženci spolu s ‚cizáckým‘ Zikmundem a že Žižkovi hrdlořezové byli bojovníky za národní a náboženské osvobození. Ve skutečnosti kostnický koncil započal obrodu církve, Zikmund byl legitimním dědicem českého trůnu po Karlu IV. a Václavu IV. a řádění táboritů na sto let zničilo naši prosperitu a trvale poškodilo naše mocenské postavení v Evropě,“ napsal Schmarcz v textu pro Info.cz.

Expremiér Mirek Topolánek ho v této snaze plně podpořil.

„Martin, kromě toho, že jako absolvent matfyzu o všem do hloubky přemýšlí a asi jako já souzní s Pekařovým pojetím českých dějin, dokonalým způsobem popsal naše ‚české‘ trápení a dialektické překreslování dějin. Budu ho bránit s řemdichem a palcátem,“ napsal Topolánek.

Topolánek o překreslování dějin

Přidal se i Miroslav Kalousek, který připojil vtip, na kterém demonstroval, jak takové překreslování dějin vypadá.

„Je pravda, že v Košicích upálil Hanzelka Husáka? Pravda je to jen částečně: nebylo to v Košicích, ale v Kostnici, nejedná se o Husáka, ale o Husa a nebyl to Hanzelka, ale Zikmund,“ přidal Kalousek vtip.

A Topolánek se Kalouska otázal, zda náhodou nehodlá někam kandidovat, když dokázal přijít se slušným žertem. Kalousek odvětil, že se sprostých vtipů zřekl, a Topolánka tím rozesmál.

„Jo, tak Ty chceš ještě kandidovat? Jinak nevím proč,“ poznamenal expremiér.

Kalousek o překreslování dějin

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Orbán: Migrace nejde zastavit, řekla mi Merkelová. Tak se dívejte, odpověděl jsem. Vrbětice, to je takto

13:14 Orbán: Migrace nejde zastavit, řekla mi Merkelová. Tak se dívejte, odpověděl jsem. Vrbětice, to je takto

Po dlouhé době poskytl Viktor Orbán rozhovor slovenským médiím, konkrétně Deníku Postoj. Mluvil hned…