Ukrajinský bloger Tymčuk: Putin i Lavrov trpí duševní poruchou. Rusové nám budou cvakat jako mourovatí

29.07.2014 10:50

Přinášíme vám volný přepis dalšího blogu ukrajinského experta a bývalého vojáka Dmytrije Tymčuka, který byl publikován v deníku Kyiv Post. Tentokrát se Tymčuk věnuje sestřelení MH17, jednání o sankcích a úspěchům i ztrátám ukrajinských protiteroristických jednotek.

 Ukrajinský bloger Tymčuk: Putin i Lavrov trpí duševní poruchou. Rusové nám budou cvakat jako mourovatí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protestující viní Rusko ze sestřelení malajsijského civilního letadla
reklama

„Putinova paranoia je stará známá věc. Teď to však vypadá, že ruský ministr zahraničí Lavrov je na tom úplně stejně. Jinak si nedovedu vysvětlit jeho vyjádření, ve kterém se nechal slyšet, že Majdan byl od zatáčku namířen proti Rusku. Chápu, že vedle neustálého lhaní a hledání banderovců a agentů CIA za každým rohem nemá co na práci. Ale tohle už je trochu moc i na mě. Lavrovovi už není pomoci. Nezbývá než varovat světové diplomaty, aby se před ním při osobních setkáních měli na pozoru. Kdo ví, jakým způsobem se tahle infekce šíří," ironizuje Tymčuk přístup Lavrova. 

„Mnohem závažnější zprávou jsou ovšem ztráty našeho aidarského praporu, který v posledních 24 hodinách utrpěl vážné ztráty v důsledku ostřelování z ruského území. Naši kluci plnili svoji vlasteneckou povinnost až do samého konce. Jejich prolitou krev a obětované životy při obraně vlasti musíme mít vždy na paměti. Nikdy na vás nezapomeneme! V souvislosti s děním na rusko-ukrajinských hranicích přicházejí zprávy, že Rusko sem přesunuje své jednotky. Konkrétně se mluví o 24. motorizované brigádě a samostatné brigádě generálního štábu," přidává dobře informovaný Tymčuk. 

Celý text v angličtině najdete ZDE.

„Jinak ale naše protiteroristické jednotky dosahují každý den významných úspěchů. Včera získaly pod kontrolu mnoho dalších měst v Doněcké oblasti, zejména Torez, Pervomajsk a Snižné. Fakticky se teď jednotky soustředí na splnění dvou strategických cílů. Tím hlavním je odříznout samozvanou Doněcko-luhanskou lidovou republiku od možnosti získat pomoc z Ruska, a jejich neméně důležitým cílem je rovněž odblokovat a posílit naše jednotky operující na hranicích. Nebude to snadné, ale nakonec se obojí jistě podaří," je přesvědčen Tymčuk. 

Za pozitivní považuje Tymčuk fakt, že ruská verze o sestřelení letadla MH17 ukrajinským Su-25 se postupně hroutí. „Mezinárodní expertní komise se nechala slyšet, že příčinou zničení a následného pádu letadla byl zásah raketou. Nereálnost ruské verze potvrdil i hlavní návrhář Su-25 Volodimir Babak, podle kterého je něco takového z technického pohledu nemožné. Kruh se tedy uzavírá. Je totiž zřejmé, kdo měl onu raketu ze systému SAM k dispozici. Nepanují už tedy žádné pochybnosti o tom, že za sestřelením letadla stojí ruská strana," míní Tymčuk.

Za klíčovou pozitivní zprávu považuje Tymčuk jednání mezi USA, Francií, Německem, Velkou Británií a Itálií, jehož výsledkem je dohoda o uvalení sankcí, které by měly tvrdě postihnout konkrétní odvětví ruského hospodářství. Experti zveřejnili své poznatky, které hovoří o tom, že by v příštích dvou letech mělo v důsledku sankcí přijít Rusko o sto miliard eur. „K tomu si můžeme přičíst dalších padesát miliard dolarů, které je na základě soudního rozhodnutí povinen ruský stát zaplatit akcionářům Jukosu. No nezní to skvěle?" uzavírá Tymčuk svůj včerejší blog. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„A který pořad ČT se věnuje dezinformacím?! Zprávy!“ Rozhovor publicisty a mluvčího „elfů“ se totálně vyhrotil

17:58 „A který pořad ČT se věnuje dezinformacím?! Zprávy!“ Rozhovor publicisty a mluvčího „elfů“ se totálně vyhrotil

V debatním klubu se střetli mluvčí tzv. českých elfů Bohumil Kartous a publicista Pavel Letko. Ten k…