„Úplně mimo.“ Poradce Fialy smetl kritiku Vášáryové k premiérské cestě do Kyjeva

18.03.2022 21:08

„To nejlepší, co můžeme dělat, je posílat Ukrajincům zbraně,“ řekl v Interview ČT24 bezpečnostní analytik a poradce premiéra Tomáš Pojar s tím, že je naší povinností Ukrajincům pomoci, jelikož tím pomáháme před ruskými hrozbami i sobě. Výhrady slovenské diplomatky a herečky Magdy Vášáryové vůči cestě na Ukrajinu, které se také zúčastnil, mířící například na polské „dodržování unijních hodnot“, raději ani nekomentoval. „To je úplně mimo,“ zhrozil se.

„Úplně mimo.“ Poradce Fialy smetl kritiku Vášáryové k premiérské cestě do Kyjeva
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Pojar

Anketa

Vede si Petr Fiala ve funkci premiéra dobře?

4%
95%
hlasovalo: 69516 lidí
Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes uvedl, že podá příští týden na summitu NATO formální žádost o vyslání mírové mise na Ukrajinu, a premiér Petr Fiala (ODS) chce o podpoře tohoto návrhu debatovat s prezidentem Milošem Zemanem i členy vlády.

Podle Pojara se o polském návrhu bude debatovat, jelikož bychom měli debatovat o „všem, co by tu situaci mohlo zlepšit“, sám poukázal, že ovšem není jasné, jak by takováto mírová mise měla probíhat.

Zdali by měla v nějaké podobě mírová mise na Ukrajině mandát Rady bezpečnosti OSN, je podle něho otázkou vzhledem k tomu, že má při rozhodování Rusko právo veta.

Upozornil, že máme v současnosti omezené možnosti, jelikož je Rusko jadernou mocností a my jsme tak dosti jeho rukojmími. Vymahatelnost verdiktů institucí jako soudu v Haagu je podle něj obtížná, jelikož by mohla vést k daleko horšímu konfliktu.„To nejlepší, co můžeme dělat, je posílat Ukrajincům zbraně,“ poukázal s tím, že bychom měli Ukrajině pomoci, aby se sama mohla bránit ruské agresi a bezletovou zónu si nad svým územím také zajistila sama.

Cesta premiéra Petra Fialy do Kyjeva za účasti jeho polského a slovinského protějška Mateusze Morawieckého a Janeze Janšy, které se Pojar účastnil, měla podle jeho slov kromě deklarace toho, že je možné se osobně setkat s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, přinést také jednání, na nichž se řešily dodávky humanitární pomoci i vojenského materiálu. Co však přesně zástupci Česka, Polska a Slovinska v Kyjevě na téma dodávek materiálu na Ukrajinu řešili, odmítl specifikovat.

Že se cesta na Ukrajinu podnikne, měla podle Pojara dopředu vědět i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová spolu s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem.

Kdo však na rozdíl od lidí, kteří o cestě premiérů do Kyjeva dopředu věděli, měl značné výhrady, byla slovenská diplomatka a herečka Magda Vášáryová. Zhrozila se, že do Kyjeva jel slovinský premiér, jenž je častým kritikem Evropské unie, a vadili jí i zástupci Polska, jelikož to se podle jejího soudu již několik let potýká s dodržováním některých unijních hodnot.

„Tohleto snad ani nebudu komentovat. To je úplně mimo,“ nechtěl raději Pojar komentovat slova Vášáryové, poukázal, že Janša cestu do Kyjeva navrhoval i kvůli tomu, že si sám vybavoval, jak se účastnil bojů Slovinců proti přesile jugoslávské armády. Morawiecki měl na jeho návrh reagovat rozhodnutím cestu zorganizovat, přičemž o své účasti neváhal ani Fiala a polskému protějšku svou účast ihned odsouhlasil.

Moderátorka Světlana Witowská však nechápala, proč se k výpravě připojil i někdejší polský premiér Jarosław Kaczyński. Pojar jí vysvětlil, že Kaczyński měl v Kyjevě velký respekt i u ukrajinské strany, jelikož si přítomní uvědomovali, jakou je osobností, přičemž připomenul i Kaczyńského působení v rámci Solidarity.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

aktivistická politika STAN

To jste zhodnotil přesně, i já jsem z vývoje hnutí jako její (nyní už bývalý) volič zklamaný. Čím ale mslíte, že to je, že se tak odchílila od svých kořenů? Je za tím nové vedení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala by ho měl poslat do... Síkela pod palbou. „Neotvírejte složenky,“ padlo raději doporučení

17:56 Fiala by ho měl poslat do... Síkela pod palbou. „Neotvírejte složenky,“ padlo raději doporučení

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela nejdříve v neděli, tedy den po volbách, v pořadu Otázky Václ…