„Ušák“ Robert Šlachta byl v nebezpečí. Ještě předtím, než ho zrušili

10.07.2017 7:40

Brněnské podsvětí mělo v roce 2015 políčeno na šéfa protimafiánského útvaru Roberta Šlachtu. Jak uvádějí Lidové noviny, skupinka podezřelých ho chtěla kompromitovat přes jeho informátora.

„Ušák“ Robert Šlachta byl v nebezpečí. Ještě předtím, než ho zrušili
Foto: Hans Štembera
Popisek: Robert Šlachta, bývalý šéf ÚOOZ
reklama

Detektivové z protimafiánského útvaru se závěrem roku 2015 snažili přijít na kloub obchodu s utajenými informacemi. Zjistili, že se tak děje právě v brněnském podsvětí mezi (ex)policisty a podnikateli. Podsvětí však zájem útvaru vytušilo a rozhodlo se, že zkusí znevěrohodnit rovnou toho nejvyššího vyšetřovatele.

„Za objekt si skupina kolem jednoho z podnikatelů, kteří s úniky z brněnských policejních spisů hospodařili, vybrala šéfa protimafiánského útvaru. Informace, že Šlachta není člověk, kterému by se dalo věřit, putovala rovnou na nejpovolanější místo, ke Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS). Ta má na starosti prověřování podezření uvnitř policie,“ popisují Lidové noviny.

Mezi Šlachtou a GIBS v té době panovaly napjaté vztahy. A tak, jak konstatují Lidové noviny, byl to od lidí kolem podnikatele iráckého původu Samana El-Talabaniho chytrý tah. „Podezření, s nímž se brněnská skupina vydala za generální inspekcí, se vinulo přes nařčení Šlachtova někdejšího informačního zdroje Albina Arifoviče. Ten měl údajně vydírat jihomoravské podnikatele,“ dodávají Lidové noviny s tím, že za inspektory se s informacemi vydal sám Talabani. Ten v současné době je ve vazbě kvůli podezření, že se podílel na vynášení informací z policejních spisů.

Talabani před inspektory GIBS uvedl, že se stal obětí vydírání ze strany byznysmena z Brna Albina Arifoviče, jenž byl v minulosti Šlachtovým informátorem. S inspektory pak komunikoval ještě vícekrát, zdůraznil mimo jiné i to, že je třeba s ‚Ušákem‘ neboli Šlachtou něco udělat. 

‚Nechodil za inspektory GIBS naslepo – obracel se na konkrétní pracovníky inspekce, kteří Šlachtu prověřovali v jiných případech. Řešili třeba, jestli se Šlachta nenechal uplácet či nevynášel informace. Jak letos v lednu informoval týdeník Euro, inspektoři nenašli žádné důkazy a prověřování Šlachty ukončili,“ uzavírají Lidové noviny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tohle se chvilkařům líbit nebude. Šéf týdeníků je protáhl bahnem. Název nesedí, netransparentní úvazky...

17:38 Tohle se chvilkařům líbit nebude. Šéf týdeníků je protáhl bahnem. Název nesedí, netransparentní úvazky...

Dělá spolek Milion chvilek pro demokracii chybu, když vyráží do ulic kvůli Stanislavu Křečkovi? Publ…