„Vláda svou snahou prosadit korespondenční volby ohrožuje demokracii v ČR,“ obává se Okamura

04.05.2022 15:49 | Ze sítí

Poslanci by se měli na mimořádné schůzi Sněmovny zabývat návrhem, který zavádí korespondenční volbu pro občany žijící v zahraničí. Návrh již dříve předložila skupina senátorů napříč kluby v čele se zástupci z klubu Starostové a nezávislí. Schválení zákona o korespondenční volbě dlouhodobě prosazuje hnutí STAN. Proti návrhu se na sociální síti postavil předseda SPD Tomio Okamura.

„Vláda svou snahou prosadit korespondenční volby ohrožuje demokracii v ČR,“ obává se Okamura
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura

„Musíme se postavit proti volebním podvodům a manipulacím,“ říká Okamura k návrhu korespondenčního hlasování, které se bude projednávat na mimořádné schůzi Sněmovny. Týkalo by se občanů pobývajících v zahraničí pro volby do Poslanecké sněmovny a prezidenta republiky.
 
 
V současné době mohou občané Česka při pobytu v zahraničí hlasovat na zastupitelských úřadech. 
 
„Vláda Petra Fialy chce tuto změnu volebního systému prosadit především z důvodu její klesající podpory ve veřejnosti a strachu z neúspěchu v příštích volbách. Jde o mimořádné nebezpečí pro náš demokratický systém, jelikož v případě korespondenčního hlasování nelze žádným způsobem zajistit tajnost a rovnost volby, což jsou základní principy volebního práva definované i Ústavou České republiky,“ obává se Okamura. 
Rovněž podle něj existuje velmi vážná pochybnost, zda voliči skutečně hlasovali sami, a pokud ano, zda svobodně a nezávisle, bez vnějšího nátlaku. „Současně existuje riziko, že určité osoby budou hlasovat vícekrát. Korespondenční volba s sebou nese možnost rozsáhlých manipulací a volebních podvodů,“ dodává. 
 
Následně předseda SPD připomněl problémy v roce 2016 při prezidentských volbách v Rakousku, kdy se kvůli nesrovnalostem při korespondenční volbě muselo opakovat 2. kolo voleb.
 
„Francie v důvodu obav před manipulacemi korespondenční volby zrušila. V USA dodnes panují pochybnosti o regulérnosti poslední prezidentské volby. Hnutí SPD je připraveno bránit princip svobodných a spravedlivých, tedy všeobecných přímých a rovných voleb, všemi svými silami a demokratickými prostředky,“ uzavřel Okamura.
 
Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

Zajímá mě, co si přeje ODS?

Protože vy na jednu stranu tvrdíte, že: ,,Zdá se, že si voliči nepřejí další federalizaci EU, bezbřehou migraci a ničení konkurenceschopnosti a životní úrovně radikální zelenou ideologií vtělenou do Green Dealu. To je nadějná zpráva." Jak ale vysvětlíte vaše spojení s Lidovci a TOPkou? Nemyslíte, že...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Švýcarský summit o Ukrajině: Biden chyběl, Zelenského to rozrušilo

21:49 Švýcarský summit o Ukrajině: Biden chyběl, Zelenského to rozrušilo

Kolem 100 zemí a organizací se účastní dvoudenní konference ve Švýcarsku, která má nalézt cestu k mí…