„Vy jste podváděli," vypálil Jančura u Moravce. „To odmítám,“ ohradil se ředitel Českých drah

30.09.2018 14:25

Ve druhé hodině nedělních Otázek Václava Moravce proti sobě zasedli nový šéf Českých drah Miroslav Kupec a podnikatel v dopravě Radim Jančura. Pánové se spolu bavili o slevách pro studenty a seniory ve vlacích. Jančura České dráhy obvinil, že podvedly jak občany, tak stát. Ředitel ČD se okamžitě ohradil.

„Vy jste podváděli," vypálil Jančura u Moravce. „To odmítám,“ ohradil se ředitel Českých drah
Foto: Jindřich Berounský
Popisek: Železniční doprava, ilustrační foto
reklama

Jančura si pochvaloval, že týden od týdne se zvyšuje zájem cestujících o cesty vlakem. Kupec mu dal za pravdu. Poté prozradil, že si České dráhy nechaly odsouhlasit metodiku, jak budou slevy počítat. Ministerstvo tuto metodiku schválilo, ale po pár dnech se na hlavy vedení ČD snesla kritika.

Jančura naznačil, že se České dráhy pokusily o podvod. Zatímco soukromí dopravci podle něj pochopili zákon i vyhlášku Ministerstva dopravy, České dráhy si systém slev vyložily po svém. Kupec se ihned ohradil. „Já si vyprošuji, aby tady pan Jančura používal takováto silná slova. To nebyl žádný podvod," zdůraznil.

Jančura si však trval na svém a opakoval, že se ČD dopouštějí podvodů.

„Mně to připadá jako výkřiky zloděje, který volá: Chyťte zloděje," pravil Kupec. „Vy jste řekl, že jsme podvodníci," bránil se dál Kupec. „To jste," vypálil Jančura. „A já říkám, že to prostě není pravda," dokončil větu ředitel ČD.

Jančura však pokračoval v kanonádě. Zásadní problém podle něj spočívá v tom, že stát nemá vliv na situaci v Českých drahách. „Ve chvíli, kdyby můj management odmítl dělat to, co já říkám, tak bych ho vymetl. Kdyby na mě chystal podvod, tak bych ho vymetl," opakoval silná slova podnikatel.

Kupec zdůraznil, že České dráhy jsou akciová společnost a jako taková se musí řídit a řídí obchodním právem. Toto právo dává ministrovi dopravy jen omezené pravomoci v zasahování do chodu firmy. Na vše, co České dráhy dělají, existují jasná pravidla. A věci, u kterých nebyla pravidla doposud nastavena, dělat nebude. Narážel tady na zavedení jednoho jízdního dokladu přenositelného mezi jednotlivými dopravci.

Jančura v tu chvíli přišel s určitým návrhem. „Já budu prodávat všechny vaše jízdenky na našich prodejních místech a když vy uděláte totéž pro nás, tak my vám budeme dávat deset procent zisku," vyzval Jančura Kupce s tím, že tak chce pomoci zákazníkům.

Moravec poté přehodil výhybku k personálním změnám ve vedení Českých drah. V září se novým šéfem představenstva ČD stal právě Kupec, který nahradil Pavla Krtka. Krtek tvrdil, že je potřeba České dráhy chránit před liberalizací. Kupec se liberalizace železnice nebojí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Středověk českých liberálů: Z Hany Lipovské udělali čarodějnici, píše ekonom Pikora. Páter Halík, koncil v Kostnici

10:04 Středověk českých liberálů: Z Hany Lipovské udělali čarodějnici, píše ekonom Pikora. Páter Halík, koncil v Kostnici

„Čarodějnice Lipovská už letí na Kavky,“ napsal ekonom Vladimír Pikora a pustil se do obhajoby nové …