„Vy raději mlčte!“ Generál Pavel se ozval k výročí okupace. A hodně lidí tím zvedl ze židle

21. 8. 2020 15:52

Kandidát na prezidenta generál Petr Pavel se připojil k mnoha dalším osobnostem politického života a vzpomenul na svém Twitteru na okupaci v roce 1968. Pod příspěvkem se ale hned rozvinula čilá diskuse na téma Pavlova členství v KSČ před rokem 1989. A možný budoucí prezident se musel za klávesnicí docela zapotit.

„Vy raději mlčte!“ Generál Pavel se ozval k výročí okupace. A hodně lidí tím zvedl ze židle
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Petr Pavel
reklama

Anketa

Vážíte si Spojených států amerických coby klíčového spojence ČR?

9%
91%
hlasovalo: 34541 lidí

Ve svém příspěvku uvedl: „Bylo mi šest let. A vůbec jsem nerozuměl tomu, že nám s tanky a střelbou měli ‚pomoci‘ přátelé, kteří nás ve válce osvobodili.“ A pokračuje: „Na pochopení jsem si musel počkat.

Svůj příspěvek pak zakončuje slovy: „Asi nejcennějším poznáním byla hodnota svobody a nutnost ji chránit. A také podpora těm, kdo o ni dnes svůj boj svádějí.“ Tato krásná slova však většinu ostatních uživatelů zřejmě moc nedojala. Víc je zajímala Pavlova komunistická minulost.

A padaly i dotazy. Vojtěch Drbohlav se generála zeptal: „Proto jste o 15 let později podal přihlášku do normalizační KSČ? Abyste chránil ‚hodnotu svobody‘?“ Na to se mu Pavel snažil odpovědět, že se snažil o změnu a reformy. „Víra v možnost změny cestou reforem byla naivitou a chybou úsudku. K tomu jsem koncem osmdesátých let dospěl jako mnoho jiných,“ dodal Pavel.

Na další podobný dotaz reagoval trochu jinak. „Nechci se vymlouvat, jen připomenu kontext. 1981 události v Polsku, 1985 Gorbačov a perestrojka. Navíc většina objektivních informací k 1948, 50. létům a 1968 se objevila až v devadesátých letech.

Jiní uživatelé zase Pavla nařkli, že byl velice aktivní na školeních marxismu-leninismu, a připomněli mu, že při vstupu do KSČ musel určitě prokázat souhlas se vstupem vojsk do Československa. „Kdybyste alespoň teď mlčel, udělal byste líp.“

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: AZy
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Můžem začít, ještě ne, ale už jo.“ Jak štáb ČT zmatkoval na akci, které se účastnili Němcová a Oberfalzer

18:30 „Můžem začít, ještě ne, ale už jo.“ Jak štáb ČT zmatkoval na akci, které se účastnili Němcová a Oberfalzer

REPORTÁŽ Doba je nemocná, i když jinak než v roce 1948. Je ale třeba bránit stejné hodnoty. To také …