„Vyse*u se vám na to!“ Naštvaná lékařka píše Prymulovi. Nejistota vrcholí

12.10.2020 21:17

Stále není jasné, jakými opatřeními vláda omezí život v Česku. Na ministra zdravotnictví se na sociální síti obrátila jedna z lékařek, která nejistě čeká, co bude dál. Připojila jasný vzkaz, co udělá, pokud vláda rozhodne uzavřít první stupeň základních škol – půjde na neschopenku. A zřejmě nebude sama, kdo takový přístup zvolí. Lékaři se už nyní obávají, že to bude jeden z důvodů nedostatku profesionální péče o pacienty a životy lidí budou v daleko větším ohrožení.

„Vyse*u se vám na to!“ Naštvaná lékařka píše Prymulovi. Nejistota vrcholí
Foto: Screen Partie TV Prima
Popisek: Roman Prymula v Partii TV Prima
reklama

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) měl večer vystoupit ve třech televizích k aktuálnímu vývoji epidemie covidu-19. Očekávaný projev na poslední chvíli odložil. Omluvil se za to na svém twitterovém účtu.

Pod jeho oznámení přišla řada reakcí, především znepokojených lidí, kteří nevědí, co je čeká. Ve hře je totiž také uzavření prvního stupně základních škol, o kterém vláda stále vyjednává.

„Jsem lékařka, která čeká, jestli bude muset opět najet na režim lékařka/kuchařka/učitelka/uklízečka/dráb. A říkám vám, že jestli zavřete první stupeň, jdu do PN a vyse.u se vám na to,“ vzkázala uživatelka BílýŠťastnýDrak ministru zdravotnictví, že v takovém případě pro ni bude nejschůdnějším řešením pracovní neschopnost.

Anketa

Máte důvěru v Romana Prymulu? (Ptáme se od 12.10.2020)

54%
46%
hlasovalo: 28846 lidí
Už nyní hrozí kolaps zdravotnického systému. Lékaři a zdravotníci, kteří by v případě zavření škol museli být s dětmi doma, by nemusely české nemocnice, potažmo pacienti přežít. Například Fakultní nemocnice v Brně má už 344 zaměstnanců v karanténě. Někteří mají pozitivní test na covid-19 a někteří mají pozitivní případy v rodině.

Svatoanenská nemocnice má 59 nakažených pracovníků. Hledá dobrovolníky z řad studentů medicíny. Všude začíná chybět personál. V nemocnici jsou na sebe navíc všechny profese navázané a některé už omezují provoz i na operačních sálech.

I podle vedoucího lékaře kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice Martina Balíka by případné uzavření základních škol připravilo Všeobecnou fakultní nemocnici v Praze až o 30 procent vysoce kvalifikovaného personálu, který by musel zůstat s dětmi doma.

V rozhovoru pro ČT sdělil, že uzavření škol má z epidemiologického hlediska nejistý efekt, pokud vláda k takovému kroku přistoupí, mělo by to během dvou týdnů, kdy by byly školy uzavřené, fatální efekt, protože o pacienty by se nestaral kvalifikovaný personál.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Varuji: Bude zle, lidi se naštvou. Smazali mu video s migranty a zjistil, jak to chodí

7:52 Varuji: Bude zle, lidi se naštvou. Smazali mu video s migranty a zjistil, jak to chodí

Rasismus, neziskovky a cenzura na YouTube byly obsahem rozhovoru Martiny Kociánové s youtuberem a po…