„Za Husáka žádná k*nda netvrdila, že má právo si zalyžovat v Itálii.“ Štěpán Kotrba k reakci na virus

15.03.2020 21:57

Mediální analytik a bývalý člen Rady Českého rozhlasu Štěpán Kotrba se ve svém příspěvku na Facebooku zastává vlády Andreje Babiše (ANO) ohledně zásobování zdravotnických pomůcek a píše, abychom „nevrčeli“ v souvislosti s nepřipraveností státních zásob na epidemii koronaviru. Přiložil též slova o tom, že by nynější epidemie byla více zvládnutelná za socialismu. Z Husákova socialismu bychom se nyní prý měli poučit. Tehdy by podle něj „žádná kunda netvrdila, že má právo si zalyžovat v Itálii“.

„Za Husáka žádná k*nda netvrdila, že má právo si zalyžovat v Itálii.“ Štěpán Kotrba k reakci na virus
Foto: Praha TV
Popisek: Štěpán Kotrba jako host pořadu Horké téma

Anketa

Má opozice pravdu, že Babišova vláda selhala při shánění roušek a respirátorů?

12%
88%
hlasovalo: 19115 lidí
„Obrana je vždy stokrát dražší než útok, zvláště když nevíte, proti čemu se do budoucna chránit. A proto nevrčte, že státní hmotné rezervy nejsou připraveny zrovna na tento krizový plán. Nikdy nebyly...,“ načíná svůj komentář na sociální síti Kotrba.

Píše, že za socialismu se počítalo „s klasickou a vodíkově neutronovou válkou, případně s následky lokálního útoku na chemické či jaderné provozy“. „Nikdo nikdy nepočítal s plošnou bakteriologickou, resp. virovou válkou, jakou prožíváme teď. Ano, pytlů na mrtvoly bylo tehdy určitě víc... polních lůžek taky. Byly i masky, filtry na chlor a jaderný popílek. Byly lopaty a krumpáče. Ale ne virucidní filtry B/P-3. Nikdy ale nebylo víc roušek či respirátorů FFP-3. Improvizovalo se,“ vysvětluje.

„Za socialismu byly scénáře předpokládající nutnost naprosté soběstačnosti. Doby, jako byla ta po druhé světové válce, kdy vám nikdo nic neprodá a vše je na příděl. Takže byly výrobní kapacity nejen zbrojovek, ale i výrobních družstev vyrábějících roušky, zástěry, prostěradla či cokoliv jednoduchého. Byly zásoby buničiny i bavlny. Ano, nejspíš by to bývalo nepomohlo a virová epidemie by přišla tak jako tak. Ale nebyla by tak prudká a určitě by žádná kunda netvrdila, že má právo si zalyžovat v Itálii. Možná se poučíme a zjistíme, že Husákův socialismus sice nebyl dokonalý, ale skromnost a lokální výroba měly cosi do sebe,“ přiložil ve svém komentáři.

Současná vláda je za nedostatečnou připravenost na epidemii hojně kritizována jak veřejností, tak i samotnými lékaři. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dnes potvrdil, že nejpozději v pondělí začne stát distribuovat 82 000 roušek pro sociální služby. Určeny budou pro zdravotníky a pečující o staré a vážně nemocné lidi. Mnoho dalších rizikových profesí však zůstává zcela bez ochranných pomůcek.

Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera nabídla Česku darem 120 tun zdravotnických pomůcek. Vládní letadlo pro pomoc odletí do čínského Šen-čenu v pondělí. Vrátit se má ve středu s nákladem 100 000 rychlotestů. Původně ale předseda vlády hovořil o tom, že budou do Číny vypravena letadla dvě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: rak
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mengele! Na*raný Ondřej Hejma o důchodcích. A to ještě asi neviděl toto

11:44 Mengele! Na*raný Ondřej Hejma o důchodcích. A to ještě asi neviděl toto

Má smysl zachraňovat každého pacienta s koronavirem? Otázka lékařské etiky v čím dál větším množství…