„Zase sr*jdy z Německa.“ Ekonom Ševčík napřímo: EU nám nepomůže

15.12.2021 20:27

„Jestli chceme mít z dlouhodobého hlediska dobrou životní úroveň, tak nám Evropská unie k ní už nebude moc pomáhat, ale naopak nás bude brzdit,“ vyjádřil se v pořadu Na ostří nože s Jaromírem Soukupem na TV Barrandov ekonomický expert Miroslav Ševčík. Velkou hrozbou je podle něj zejména zelená ideologie EU, která má být jednou z hlavních příčin současného růstu inflace. K zamyšlení je prý to, že se tyto zelené tendence šíří zejména z Německa. „Z Německa za poslední století a půl přišly v ideologické podobě jenom samé ‚srajdy‘…,“ zaznělo od ekonoma. Zhodnotil, zdali nyní pomohou kroky ČNB.

„Zase sr*jdy z Německa.“ Ekonom Ševčík napřímo: EU nám nepomůže
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Ševčík

Anketa

Bude válka mezi Ruskem a Ukrajinou?

20%
77%
hlasovalo: 17457 lidí
Ševčík hned zkraje poznamenal, že se Evropská unie začala přiklánět k socialismu s nástupem bývalého francouzského ministra financí Jacquese Delorse do čela Evropské komise. „Začal prosazovat politiku, ze které jsme na konci osmdesátých a začátku devadesátých let utíkali,“ pronesl.

Podle Ševčíka se výsledkem tohoto příklonu stalo centralizování či „papalášství“. Přerozdělování dotací, které k nám plynou z Evropské unie, je podle ekonoma také scestné. Míní, že jsme finance mohli místo některých zcela zbytečných projektů využít například na dostavbu dálnic či domovů pro seniory. Moderátor Jaromír Soukup na to připojil vlastní zkušenost z Ministerstva školství, kde sledoval, že jsou evropské programy mnohokrát využívány dosti nemotorně, míní, že za počátkem špatné alokace evropských peněz stojí špatné kroky expremiéra Jiřího Paroubka.  

Změna k racionálnějšímu přístupu už prý ovšem není možná. Ševčík má totiž za to, že současné byrokratické struktury Bruselu už jsou napevno „zasídleny“ a v budoucnu už nás prý bude EU spíše brzdit.

Mediální obraz kolabující Británie po brexitu je podle něho značně zkreslený, jelikož se neříká, že podobné problémy má i samotná EU. „Vždyť tady chybějí tisíce učitelů, možná až desetitisíce zdravotních sester…,“ poukázal ekonomický expert.

Cestou je podle Ševčíka návrat ke kořenům EU, tedy k hospodářské spolupráci. Euro pak prý zcela určitě není cestou.

„Zelený“ proud, který se nyní šíří v EU, je podle něj také potřeba vnímat i s tím, že jej razí především Německo. „Z Německa za poslední století a půl přišly v ideologické podobě jenom samé, nechci ani říkat, ‚srajdy‘… přišel odtamtud marxismus, první světová válka, poslali do Ruska Lenina – vznikly totalitní režimy, pak vznikl fašismus a k ‚dokonalosti‘ jej dovedli také Němci v podobě nacismu, poté druhá světová válka, pak tlak na integrační uskupení, jelikož si řekli, že Evropu neovládnou válečně, ale ekonomicky… a teď přichází další ideologie,“ vyjmenovával ekonom s poukazem na zelený úděl.

Řešil se i prudký růst inflace. Podle názoru ekonoma se nám ji nyní nepodaří zpomalovat ani navyšováním sazeb ČNB, jelikož jsou hlavní inflační tlaky zejména za našimi hranicemi – jedním z nich je i právě onen zelený úděl, který se podle Ševčíka ještě do budoucna značně odrazí ve fakturách běžných spotřebitelů.

Celý pořad můžete zhlédnout zde:

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odpad, jedovatá zmije? Tak mluvili nacisté o Židech, vzkazuje Žantovský. A cenzor Kartous v Radě ČT?

7:37 Odpad, jedovatá zmije? Tak mluvili nacisté o Židech, vzkazuje Žantovský. A cenzor Kartous v Radě ČT?

TÝDEN V MÉDIÍCH Z patnácti uchazečů vybraných Volebním výborem zvolí Sněmovna pět nových členů Rady …