10 let, žádná podmínka. Někdejšímu činiteli ODS hrozí velké zpřísnění trestu

26.01.2021 7:16

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman opět zasahuje. Tentokrát vstoupil do kauzy exhejtmana za ODS Jiřího Šulce a volá po přísnějším potrestání jeho samotného i jeho kolegů. Sám Šulc by mohl dostat až 10 let vězení. Zatím má jen osmnáctiměsíční podmínku.

10 let, žádná podmínka. Někdejšímu činiteli ODS hrozí velké zpřísnění trestu
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.
reklama

Nad někdejším poslancem a hejtmanem Ústeckého kraje Jiřím Šulcem visí tříletý podmíněný trest za to, že domlouval vysoké odchodné za korupci stíhanému řediteli dotačního úřadu Severozápad Petrovi Kušnierzovi. Dostal 765 tisíc.

Podle Pavla Zemana nebyl tento zlatý padák ničím menším než zpronevěrou a Šulc a tři další odsouzení lidé by podle jeho názoru měli dostat vyšší tresty. Informuje o tom server Aktuálně.cz.

Psal se rok 2011 a Šulc stál v čele řídícího výboru a podle obžaloby spolu s pověřeným ředitelem úřadu Jiřím Červinkou, šéfem jednoho z odborů Pavlem Markvartem a právníkem úřadu Janem Martinovským selhali při správě cizího majetku.

Kušnierzovi totiž přiklepli tzv. konkurenční doložku, na jejímž základě dostal vysoké odstupné. Podle obžaloby zákon ale říká, že konkurenční doložku nebylo třeba uzavírat, jelikož v oboru evropských dotací neexistuje konkurence. Dotacemi se vždy zabývají k tomu příslušné úřady. A navíc lze tuto doložku uzavírat jen podle zákoníku práce, ale příslušné úřady fungovaly podle zákona o úřednících samosprávných celků.

Šulc za to dostal podmíněný trest 18 měsíců se zkušebním odkladem na 3 roky, ale podle Pavla Zemana mohl dostat až 10 let natvrdo, jelikož zneužil pravomoci úřední osoby.

Zeman proto podal dovolání k Nejvyššímu soudu.

Šulc je přesvědčen, že se žádného zločinu nedopustil. „Pravomoci úřední osoby jsem nezneužil a neporušil jsem ani své povinnosti při správě cizího majetku,“ řekl. Je přesvědčen, že konkurenční doložku bylo třeba uzavřít, protože zkušenosti nabité v úřadě mohl Kušnierz uplatňovat v některé ze soukromých firem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Téměř holohlavý Babiš dnes udeřil ještě jednou: Připravte se na tři týdny pekla!

16:58 Téměř holohlavý Babiš dnes udeřil ještě jednou: Připravte se na tři týdny pekla!

Když premiér Andrej Babiš dorazil do vysílání CNN Prima News, by ostříhán velmi na krátko, takřka do…