100 tisíc od Pirátů. Nabízejí každému, kdo najde návrh, o kterém se píše na internetu, ale nikdy ho nepodali

15.04.2021 17:21

Na Piráty se v posledních týdnech a měsících stále častěji obracejí lidé s dotazy týkajícími se údajných pirátských návrhů v neprospěch seniorů. Patří mezi ně fámy, které se objevily na sociálních sítích, diskusích a v hromadných řetězových mailech, že Piráti navrhli seniorům nad 70 let odebírat volební právo, řidičská oprávnění či například že chtějí rušit důchody. Piráti tyto ani podobné legislativní návrhy nikdy nepodali. Podobné kroky nikdy neměli v úmyslu, neuvažovali o nich a naopak v programu a během volebního období například navrhli a prosadili pravidelnou valorizaci důchodů. Aby Piráti upozornili na nesmysly šířící se veřejným prostorem, vypisují odměnu 100 tisíc korun tomu, kdo dokáže ve sněmovním archivu existenci údajných legislativních návrhů z pera Pirátů nalézt.

100 tisíc od Pirátů. Nabízejí každému, kdo najde návrh, o kterém se píše na internetu, ale nikdy ho nepodali
Foto: archiv I. Bartoš
Popisek: Předseda Pirátů Ivan Bartoš

„Důkaz, který případný hledač nalezne v archivu Poslanecké sněmovny, odměníme částkou 100 tisíc korun. Vzhledem k tomu, že jsme nic podobného nikdy nenavrhli a podobná věc se absolutně příčí programu Pirátů, bude tato námaha marná. Prolistování sněmovního archivu nicméně zbytečné není, občan se může přesvědčit, kolik návrhů jsme podali a co se nám podařilo z opozice prosadit, třeba i ve prospěch seniorů,“ uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Inzerát se stotisícovou odměnou Piráti zveřejňují i na sociálních sítích. Upozorňují touto cestou na nebezpečí fake news, hoaxů, dezinformací neboli lživých zpráv, které mají často jediný cíl, poškodit dotyčného. „I díky blížícím se sněmovním volbám čelíme značné dezinformační kampani, která nás má za cíl maximálně poškodit. My se ale nevzdáme a nejen vypsáním této odměny hodláme dezinformacím čelit a lidem vysvětlovat, proč mají informace ověřovat a jak zjistit, co je lež a co se naopak zakládá na pravdě,“ dodal Bartoš. 

Pirátský analytický tým také upozornil na nelegální billboardy, které obsahují například falešné zprávy o genocidě, vakcinaci nebo čipování. Dezinformační poutače na území Moravskoslezského kraje nemají stavební povolení, ani povolení krajského úřadu. Billboardům navíc chybí povinné značení a není známé jejich financování. Poslanec Pirátů Ondřej Polanský tak zaslal podnět krajskému úřadu a očekává jejich odstranění. Podle europoslankyně Markéty Gregorové jde o další příklad toho, že vláda neumí bojovat s dezinformacemi.

„Genocida člověka probíhá! Vakcinace, 5G, cenzura, sledování, migrace, čipování…“ I tohle je jeden ze silných nápisů, který obsahují nelegální billboardy v ochranném pásmu na území Moravskoslezského kraje. Jak informovala média, právě tento kraj byl loni nejméně úspěšný v odstraňování nelegálních poutačů – neuspěl s odstraněním ani u pětiny oznámených případů.

„Tuto situaci zneužili šiřitelé dezinformací. Například Stavební úřad v Třinci potvrdil našemu analytikovi, že vybrané billboardy neměly stavební povolení a stejně tak dopravní oddělení Krajského úřadu v Ostravě nám sdělilo, že neeviduje povolení pro provoz těchto billboardů. Nakonec i pouhým pohledem na tyto poutače je zřejmé, že jsou podezřelé, neboť neobsahují povinné značení či dokonce se nacházejí v takzvaném ochranném pásmu kolem silnice I. třídy, kde je jejich výskyt zakázán. Svévolné porušování zákonů je velmi nebezpečné, tyto billboardy jsou ohrožením silničního provozu a navíc dochází k bezdůvodnému obohacení v řádech desítek milionů Kč na úkor státu. Ve svém podnětu obsahujícím podrobnou dokumentaci jsem tedy vyzval krajský úřad, aby udělil sankci a zajistil odstranění billboardů,“ komentuje situaci poslanec Pirátů Ondřej Polanský.

Bc. Markéta Gregorová

  • Piráti
  • Pro kontakt použijte marketa.gregorova@europarl.europa.eu.
  • europoslankyně

Boji s dezinformacemi se dlouhodobě věnuje pirátská europoslankyně Markéta Gregorová. „Vláda v době pandemie na snahy dezinformace vyvracet zcela rezignovala. Jejím číslům o počtech nakažených nevěřilo dle průzkumu GLOBSEC přes 40 % občanů, neuvěřitelných 36 % považovalo koronavirus za uměle vytvořený nástroj kontroly. V České republice máme s konspiračními teoriemi a hoaxy problém, a to nejen on-line, ale i prostřednictvím anonymních billboardů. I z tohoto důvodu jsem v minulém roce spustila osvětovou kampaň pravdaboli.eu, která pomáhá lidem zorientovat se v informacích a nenechat se napálit,“ vysvětluje Gregorová.

„Koronavirus se opravdu nešíří prostřednictví 5G sítě a během očkování nikdo nevkládá lidem čip, kvůli kterému by byl neustále sledován. Vláda bohužel za celou dobu pandemie nespustila v této oblasti žádnou účinnou kampaň a všechny dosavadní pokusy skončily nezdarem. Přitom zneužívání strachu a šíření poplašných zpráv snižuje schopnost společnosti bránit se pandemii a může i doslova brát životy,“ doplňuje Gregorová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdyby to pacienti věděli, tak by byli smutní... Šmucler naložil politikům i diskutérům z internetu. Už je prý přesně zná

17:25 Kdyby to pacienti věděli, tak by byli smutní... Šmucler naložil politikům i diskutérům z internetu. Už je prý přesně zná

Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler, vysokoškolský pedagog a mimo jiné také speciali…