22 tisíc důchodců bez peněz. Porušení zákona. Vztek na vládu

22.05.2023 10:11

22 tisíc nových důchodců je bez peněz, protože jim ČSSZ nedokázala v zákonné lhůtě vyřídit důchod. Navíc dluží na sociálním pojištění. Vzhledem k zákonným lhůtám jde o porušení zákona, informují média. Vztek na Fialovu vládu tlumočil právník Tomáš Tyl. „Tahle vláda umí jen tupě škrtat. Když vylejt vaničku, tak zásadně i s dítětem! No braaavo,“ uvedl.

22 tisíc důchodců bez peněz. Porušení zákona. Vztek na vládu
Foto: Praha 5
Popisek: Senioři na výletě - ilustrační foto

Anketa

Jste spokojeni se způsobem, jakým Petr Pavel vykonává úřad prezidenta? (Ptáme se od 23.5.2023)

3%
95%
hlasovalo: 33717 lidí

„Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) nestíhá vyřizovat žádosti o důchody. Lidé na ně v některých případech čekají až několik měsíců. Podle úřadu je žadatelů tolik, že jsou kapacity úřadu přetížené,“ napsal začátkem května server SeznamZprávy.cz a jako příklad uvedl žádost jedné seniorky, která žádala na České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) už loni v listopadu o penzi a v době vzniku článku se nedočkala ani zprávy o určení dávky, natož peněz.

V podobné situaci se podle všeho ocitá stále více důchodců. Jsou jich desetitisíce.

To potvrzuje i server Lidovky.cz, který se situací, ve které se senioři ocitli vinou ČSSZ, také zabýval.

„Řady novopečených penzistů, kteří marně čekají na svůj první důchod, se snižují jen pomalu,“ napsal server s tím, že za poslední měsíc úředníci odbavili jen 3500 žádostí.

„Dalších 22 tisíc lidí je stále bez peněz. O důchod přitom požádali už před více než třemi měsíci. Zákonná lhůta, kterou má stát na vyřízení jejich žádosti, tedy uplynula,“ poukazují Lidové noviny na fakt, že spousta žádostí dokonce není vyřízena ani v zákonem stanovené lhůtě.

Česká správa sociálního zabezpečení se tedy dostává i do sporu s platným zákonem.

To řeší ministr Marian Jurečka (KDU ČSL) tím, že posílil stavy úředníků na ČSSZ o celých 70 procent. Tím se ale na druhé straně dostává do rozporu s vládním prohlášením, že počty úředníků se budou snižovat.

„Stát musí podle koalice Spolu ušetřit na svém provozu. Počet státních úředníků slíbily ODS, KDU-ČSL a TOP 09 snížit o 13 procent,“ slibovala totiž podle server iDnes.cz koalice SPOLU před parlamentními volbami 2021.

Navíc se kvůli popsané situaci část z novopečených důchodců dostává podle Lidovek do dluhů.

„Zaměstnavatel, od kterého jako budoucí důchodci odešli, za ně totiž přestal platit zdravotní pojištění. A stát ho ještě posílat nezačal. Pojišťovny tak po těchto lidech vymáhají nedoplatky,“ píše zmíněný server.

Na situaci reagují i sociální sítě.

Známý brněnský právník Tomáš Tyl ji třeba glosuje na svém facebookovém účtu, přidává i odkaz právě na výše zmíněný článek serveru Lidovky.cz a přidává i citaci:

„Česká správa sociálního zabezpečení skutečně nemůže s pojišťovnami komunikovat, protože nemá informace o tom, u které pojišťovny je daný senior přihlášený,“ uvedla už dříve Jitka Drmolová. Pojišťovny prý zase nemají ponětí, že je její klient žadatelem o důchod. „Takový člověk pak není evidovaný v žádné z kategorií, za kterou hradí pojistné stát. Je vedený jako osoba bez zdanitelných příjmů a musí si hradit pojistné sám,“ doplnila mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Jana Schillerová.“

„A to je tak všechno, co o tomto systému potřebujete vědět,“ shrnuje z části ironicky Tyl citované sdělení.

„TADY je potřeba udělat REFORMU,“ má právník jasno, kde stát tlačí bota.

„Až spolu začnou úřady komunikovat a nebudou to přenášet na občana, pak se ta nadbytečná úřednická místa začnou ukazovat sama,“ naráží i on na sliby ohledně propouštění státních úředníků a jejich neplnění, ale také na slibovanou digitalizaci státní správy. Ani ta se nedaří, jak si vláda představovala.

„Jenže tahle vláda umí jen tupě škrtat. Když vylejt vaničku, tak zásadně i s dítětem! No braaavo,“ dodává opět s notnou dávkou ironie a také skepse.

Dodejme, že co se týká zmíněné digitalizace, má ji na starosti předseda Pirátské strany Ivan Bartoš. Ten se k tématu digitalizace před časem vyjádřil třeba pro server Deník.cz, kde si posteskl, že když se v posledních letech tempo digitalizace zlepšuje, stále to alespoň na průměr v EU nestačí.

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D.

  • Piráti
  • Místopředseda vlády pro digitalizaci
  • místopředseda vlády

Pomoci k tomu má podle něj nová Digitální a informační agentura (DIA).

„Jedná se o důležitý milník pro úspěšnou digitální transformaci naší veřejné správy. Díky zákonným kompetencím bude agentura moci efektivně řídit digitalizaci státu a konkrétní projekty,“ řekl místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš pro Deník.cz s tím, že nová Digitální a informační agentury (DIA) má v České republice má začít fungovat od 1. dubna 2023.

Za problémy s digitalizací státní správy ale nemusí podle všeho být pouze potíže technické a technokratické. Na vině mohou být také osobní spory lidí, kteří mají digitalizaci na starosti, jak o tom píše server SeznamZprávy.cz.

Podle něj se chybějící digitalizace prodražuje a někdy znemožňuje efektivní řízení státu a Ivan Bartoš se neshodne s premiérovým poradcem pro digitální transformaci Zdeňkem Zajíčkem (ODS) na základní filozofii, jak má digitalizace vypadat.

Jablkem sváru mezi oběma politiky má být otázka, zda je nutné všechno centralizovat, řídit shora a stavět kvůli tomu nový úřad, nebo stačí úřady donutit a motivovat, aby se propojily a svá data sdílely.

První možnost razí Ivan Bartoš, který si už prosadil cestu centralizace, jak už podle redaktora SeznamZprávy naznačuje hrneček s nápisem „porazíme rezortismus“ v jeho kanceláři.

Druhou možnost zastává premiérův poradce a stranický kolega Zajíček.

„Není potřeba za každou cenu vymýšlet něco nového, když můžu propojovat existující systémy. K tomu musíme úřady a instituce motivovat, něco nabídnout. A hecovat, povzbuzovat je, pomáhat jim, hledat na to finance. My jsme to takhle dělali před lety a vyšlo to,“ vysvětluje svůj postoj Zdeněk Zajíček, který je současně také místopředseda ODS, šéf ICT Unie (informační a komunikační technologie) a viceprezident Hospodářské komory.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: MaA

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

komunikace

Jak víte, že když vy teď o důchodové reformě nechcete s vládou komunikovat, že oni pak budou komunikovat s vámi? Není tohle hlavní problém, že se na zásadních věcech nedokážete dohodnout? A ještě jedna věc, s kým budete chtít vládu tvořit, když to odmítáte se SPD a evidentně se stranami SPOLU se na ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

To jak tato vláda kašle na, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseLadislaw , 23.05.2023 9:52:30
starší české občany nemá obdoby nikde ve světě. Snížení valorizace bylo vládě Petra Fialy málo, a proto přišla s novou taktikou, taktikou zdržování vyřízení důchodů. Zákony jsou pro tuto vládu kusem hadru, který netřeba dodržovat. Výmluvy na opožděnou digitalizaci nemohou obstát. Digitalizace by měla věci pane premiére a pane ministře Bartoši urychlovat, nikoliv prodlužovat. Když nemáte ony schopnosti, vzdejte se funkcí a nekazte občanům životy. 22 000 lidí není málo třeba v tomto konkrétním případě. Soudnost vám chybí, prostě ty schopnosti nemáte.

|  6 |  0

Další články z rubriky

„Nedávejte mi ta slova do úst“. Nerudová na debatě v obrátkách. Pak líčila přínosy války

21:04 „Nedávejte mi ta slova do úst“. Nerudová na debatě v obrátkách. Pak líčila přínosy války

Falšování dějin, lži a jednoduché mozky. V Aby bylo jasno se podívali, jak probíhala jedna z EU Deba…