24 milionů a rychle pryč. Tady šmejdi údajně „holili“ důchodce. Už mizí? Na internetu o nich kolují hrozné věci

07.02.2020 16:32

EXKLUZIVNĚ Na prodej za 24 milionů korun se v nabídce realitních kanceláří koncem roku objevil takzvaný Vehlovický kravín, objekt v okrajové části Mělníka se zajímavou historií: s přesahem do byznysu tzv. předváděcích akcí pro důchodce. Pro podnikatele angažující se v tomto druhu byznysu se v českém veřejném a mediálním diskurzu vžilo slůvko „šmejdi“. K prodeji zboží v rámci předváděček totiž docházelo často za použití problematických praktik.

24 milionů a rychle pryč. Tady šmejdi údajně „holili“ důchodce. Už mizí? Na internetu o nich kolují hrozné věci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vehlovický kravín
reklama

Rozlehlá původně hospodářská budova je v současné době upravena pro potřeby pořádání společenských akcí s rozlohou 1483 čtverečních metrů. „Pečlivě zrekonstruovaný objekt nabízí kapacitu až pro 120 lidí, bezproblémové parkování na vlastním pozemku a nekompromisní soukromí,“ hlásala nabídka na portálu Bazoš.cz s tím, že objekt je „vhodný pro různé druhy akcí, ale i k trvalému užívání“.

Nabídka již z realitních serverů zmizela. To, co možní kupující zřejmě nevěděli, je, že budova disponuje historií související s rozvojem takzvaného „šmejdího“ či „předváděčkového“ byznysu v Česku – tedy s rozmachem obchodníků a podnikatelů s předměty zaměřujícími se převážně na klientelu z řad důchodců.Tvrdí to lovec šmejdů z Mělníka a soukromé očko Zbyněk Prousek, který šmejdí praktiky rozkrývá již řadu let.

Budovu podle Prouskových zjištění totiž vlastní firma Lesco Enterprises CZ s.r.o., jejímiž majiteli jsou bratři Vladimír a Milan Ráčkovi z Mělníku. V minulosti, podle dokumentů, které zajistil Prousek, objekt sloužil jako provozovna firmy Golden Gate Marketing s.r.o. a sídlo společnosti Swiss Natur Solution s.r.o.. Tedy figuroval v souvislosti s firmami, které Prousek spojuje s fungováním tzv. mělnického šmejdího byznysu (O šmejdím byznysu v Mělníku si přečtěte více na webu ParlamentníListy.cz ZDE). „Není pochyb o tom, že obě firmy v minulosti figurovaly ve šmejdím byznysu,“ říká Prousek.

Společnost Golden Gate Marketing, která se rovněž zabývala prodejem zboží důchodcům během předváděcích akcí, dostala 27. ledna 2010 od České obchodní inspekce pokutu ve výši 200 tisíc korun za „porušení zákazu používání nekalých obchodních praktik“. K tomu mělo dojít dle rozsudku během předváděcí akce 28. července 2009 v hotelu Atrium v Liberci. „Konkrétně šlo o agresivní obchodní praktiku“, o „klamavou obchodní praktiku, při níž byl použit nepravdivý údaj“. Firma Golden Gate Marketing s.r.o. Českou obchodní inspekci kvůli pokutě žalovala, ovšem soud její žalobu zamítl.

Vehlovický kravín v nabídce realitního serveru (Foto: Repro/Internet)

Anketa

Byl by Dominik Hašek dobrý prezident?

2%
98%
hlasovalo: 32615 lidí
Majitelem druhé firmy, Swiss Natur Solution s.r.o., byl v minulosti právě Milan Ráček – jeden z vlastníků společnosti Lesco Enterprises CZ s.r.o., která vehlovický kravín nyní dala na prodej. V září roku 2012 Ráček firmu převedl na Martina Otáhala. Ten je v obchodním rejstříku angažován celkem 213krát, poznamenává významně Prousek. „Jednatelem této společnosti byl do června 2010 jistý Hubert Gluch, ten samý Hubert Gluch, který byl 1. března 2012 nalezen oběšený na mělnickém mostě,“ dodává „lovec šmejdů“. „V tom kravíně, který je na prodej, probíhaly předváděčky. Bylo to i místo pro tzv. vrácení zboží.Také tam prý měly probíhat bujaré mejdany – ale to je sféra, která mě zas až tak nezajímala a nezajímá," sdělil naší redakci Prousek.

O firmě Swiss Natur Solution s.r.o. se v internetové diskusi na webu kurzy.cz, kde jednotlivé firmy hodnotí zákazníci, lze dočíst například toto: „Vážení spolupoškození, je to spolek podvodníků a gaunerů,“ píše jistá Hanička. „Bojuji s nimi už od října a nejsem schopna jim doručit nazpět ten brak, který jsem v pominutí smyslů koupila,“ píše dál s tím že jde vůči té společnosti k soudu. „Měli bychom se nějak, třeba tady zkontaktovat a postupovat společně. Snad proboha se nenecháme odírat od podvodníků a nebudeme jen tiše trpět,“ dodává.

Byl místem, kam se Hanička snažila nevyhovující zboží vrátit, právě Vehlovický kravín? Podle toho, co vypověděl specialista na předváděčky Prousek, tomu tak bylo s největší pravděpodobností. 

Kritických příspěvků na adresu zmiňované firmy obsahuje diskusní vlákno celou řadu. Většinou se zabývají možnostmi hromadné žaloby a trestních oznámení kvůli prodeji předraženého zboží, které nemá funkce, jaké jsou mu firmou přisuzovány.

Podle Zbyňka Prouska je však ve stínu kravína nejzajímavější právě jmenovaný GLUCH – „tomu se stále věnuji“, dodává Zbyněk Prousek pro ParlamentníListy.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jok

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co Reportéři ČT nedořekli: Developer Sekyra, lidovecký ministr, církevní miliardy. A za vším „restituční biskup“

21:45 Co Reportéři ČT nedořekli: Developer Sekyra, lidovecký ministr, církevní miliardy. A za vším „restituční biskup“

Developer Luděk Sekyra staví novou čtvrť bytů a kanceláří v Praze na Smíchově. Jeden z největších de…