35 let od cinkání klíči: Bydlení jako kalamita, píše sociolog Keller. A Fialova vláda to dorazila

15.11.2024 13:25 | Komentář

NEKOREKTNĚ S KELLEREM Pod hlasitými spory mezi pravdoláskaři a dezoláty se podle profesora Jana Kellera začíná rýsovat skutečný sociální konflikt kvůli té nejzákladnější potřebě: Bydlení. Poraženým je v něm hlavně střední třída, která přitom má být oporou demokracie i ekonomiky. Symbolicky se tak uzavírá 35 let od převratu, ozvučeného cinkáním klíčů.

35 let od cinkání klíči: Bydlení jako kalamita, píše sociolog Keller. A Fialova vláda to dorazila
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Keller

Půlkulaté výročí předání moci v roce 1989 inspiruje k bilancování. Snad nejpregnantněji vystihl motor tehdejších změn během své přednášky na VŠE Václav Klaus. Lidé se vyslovili pro kapitalismus, těšili se na svobodu, západní zboží a možnost cestování.

Mohl k tomu snad ještě dodat, že náměstci ředitelů státních firem se těšili na privatizaci, ti nejvíce prokádrovaní vojáci z povolání se těšili na službu v NATO, redaktoři stranických deníků se těšili, jak začnou psát stejně neochvějně pravý opak toho, co psali až dosud, a lidé, kteří by se jinak neuživili, se těšili na to, jak budou bojovat proti dezinformacím. Takřka všem se jejich sny naplnily.

Z hlediska symbolického (protože dějinné zvraty jsou v neposlední řadě o symbolech) je příznačné, jakou úlohu tehdy sehrálo cinkání klíči. Davy, které tímto způsobem vyzývaly politiky minulého režimu k odchodu, zatím ještě neanalyzovaly, jakou úlohu sehraje právě bytová otázka v režimu novém. Je to úloha vskutku klíčová.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Keller

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Věříte tomu, že Amerika stojí o to, aby Evropa vzkvétala?

Ve vašem článku cituje Vance, který to tvrdí + další věci. Vy mu věříte? Co podle mě trefil je ta cenzura, kdy se stávající politici natolik bojí o svá místa, že se snaží umlčet všechny ty, kteří s nimi nesouhlasí. Otázkou je, co s tím?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Pane Kellere, i Vy jste naskočil na tu tisíckrát opakovanou lež,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseruský medvěd , 15.11.2024 13:47:13
že se lidé v Listopadu vyslovili pro kapitalismus? Lidé se tehdy vyslovili pro svobodné volby a pro konec vlády jedné strany. Pro nic víc ani míň. O svobodných volbách lze zejména po korespondenční volbě úspěšně pochybovat a místo Národní fronty máme Pětikoalici. Ale to je jedno. Ani na jednom transparentu z listopadových demonstrací jsem nezaregistroval něco jako "Nemůžeme být bez kapitalismu" či "Bez kapitalismu se nemůžeme rozvíjet", případně "Kapitalismus je záruka míru a stability". Dokonce ani ti nejdrzejší novátoři se v prvním období o kapitalismu neodvážili ani ceknout. To až později, když se před spodinou společnosti ukázaly netušené možnosti tzv. kapitalismu, tak postupně tenhle zlořečený systém vystrčil růžky spolu se "zhasnutím". Kdyby někdo na Letné skutečně předestřel, co bude následovat, tak by ho ti lidé rozsápali...

|  16 |  1

Další články z rubriky

„Vyhráváte milion dolarů.“ Musk účinkuje u dalších voleb, druhá strana zuří

19:08 „Vyhráváte milion dolarů.“ Musk účinkuje u dalších voleb, druhá strana zuří

V americkém Wisconsinu proběhnou zítra volby do nejvyššího soudu. Soupeří spolu dvě křídla. Křídlo r…