473 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Ale už se vrací. Poslanec ODS uklidňuje

06.02.2023 12:35 | Ze sítí

Poslanec ODS Pavel Staněk odpovídal na dotazy čtenářů ParlamentníchListů.cz. Dotazy týkající se nelegální migrace a počtu válečných běženců z Ukrajiny na českém území.

473 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Ale už se vrací. Poslanec ODS uklidňuje
Foto: Archiv PS
Popisek: JUDr. Pavel Staněk, kandidát do Senátu za ODS ve volebním obvodu Hradec Králové

Poslanec ODS zvolený v Královéhradeckem kraji Pavel Staněk odpověděl čtenářům serveru ParlamentníListy.cz na dotazy týkající se migrace. Pavel Zelený se zeptal, zda je opravdu vhodné rušit kontroly na hranicích se Slovenskem a zda stát vůbec ví, kolik běženců z Ukrajiny se teď pohybuje po Česku.

A poslanec odpověděl.

„Rád bych začal odpovědí na otázku, která se týká počtu uprchlíků z Ukrajiny, kteří prchají před agresí Ruské federace. Možná Vás to překvapí, ale i jako poslanec vycházím z oficiálně dostupných statistik Ministerstva vnitra, které jsou k dispozici na stránkách pod odkazem: mvcr.cz. Na základě Vašeho dotazu jsem se tedy na stránky podíval a ministerstvo jasně deklarovalo, že za uplynulý rok, tedy kalendářní rok 2022, vydalo víza dočasné ochrany pro celkový počet 473 216 válečných uprchlíků. Na druhou stranu Vás mohu ubezpečit, že tento počet lidí se v ČR nepohybuje, protože se někteří již vrátili zpět do své rodné vlasti, tedy bude celkový počet menší. Přesné číslo Vám však neřeknu, protože ho nemám k dispozici,“ napsal.

JUDr. Pavel Staněk, MBA

  • ODS
  • advokát ,člen OR ODS Hradec Králové
  • poslanec

Ale neskončil.

Pokud jde o zrušení kontrol na hranici se Slovenskem, ke kterému došlo 5 února, to považuje zákonodárce za správný krok.

„Protože počet uprchlíků se výrazně zmenšil a také se jednalo o abnormální vytížení našich policistů v odboru cizinecké policie a spolu s nimi i armády. Pan ministr vnitra Vít Rakušan však avizoval, že policie bude stále provádět pouze namátkové kontroly ve vlacích a dalších hraničních oblastech se Slovenskem, ovšem již nikoliv pravidelné. Jako poslední bych rád zmínil, že samotné kontroly by již stejné bylo možné prodloužit pouze o 2 měsíce, protože ČR vyčerpala 4 měsíce z 6 možných dle platné evropské legislativy na ochranu Schengenského prostoru,“ napsal Staněk.

Sečteno a podtrženo, poslanec dal najevo, že s rozhodnutím vlády souhlasí. S jednou výhradou. Pokud se situace na hranicích opět zhorší, pak podpoří opětovné zavedení kontrol.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

důchodová reforma

Dobrý den, kdy předložíte návrh důchodové reformy? Sliboval jste to v březnu, a už jsme za polovinou. A už jste o ní jednal s opozicí, protože čím déle s ní začnete jednat, tím se celý proces oddaluje nebo hodláte shválit i bez ní a čekat, že až se karty obrátí, zase bude zrušena?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Padající banky: „Domek z karet. Už nevěřím“ Temně z USA

15:00 Padající banky: „Domek z karet. Už nevěřím“ Temně z USA

Z pádu Credit Suisse bude zřejmě profitovat největší švýcarská banka UBS. Už jen proto, že záruky po…