473 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Ale už se vrací. Poslanec ODS uklidňuje

06.02.2023 12:35 | Ze sítí

Poslanec ODS Pavel Staněk odpovídal na dotazy čtenářů ParlamentníchListů.cz. Dotazy týkající se nelegální migrace a počtu válečných běženců z Ukrajiny na českém území.

473 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Ale už se vrací. Poslanec ODS uklidňuje
Foto: Archiv PS
Popisek: JUDr. Pavel Staněk, kandidát do Senátu za ODS ve volebním obvodu Hradec Králové

Poslanec ODS zvolený v Královéhradeckem kraji Pavel Staněk odpověděl čtenářům serveru ParlamentníListy.cz na dotazy týkající se migrace. Pavel Zelený se zeptal, zda je opravdu vhodné rušit kontroly na hranicích se Slovenskem a zda stát vůbec ví, kolik běženců z Ukrajiny se teď pohybuje po Česku.

A poslanec odpověděl.

„Rád bych začal odpovědí na otázku, která se týká počtu uprchlíků z Ukrajiny, kteří prchají před agresí Ruské federace. Možná Vás to překvapí, ale i jako poslanec vycházím z oficiálně dostupných statistik Ministerstva vnitra, které jsou k dispozici na stránkách pod odkazem: mvcr.cz. Na základě Vašeho dotazu jsem se tedy na stránky podíval a ministerstvo jasně deklarovalo, že za uplynulý rok, tedy kalendářní rok 2022, vydalo víza dočasné ochrany pro celkový počet 473 216 válečných uprchlíků. Na druhou stranu Vás mohu ubezpečit, že tento počet lidí se v ČR nepohybuje, protože se někteří již vrátili zpět do své rodné vlasti, tedy bude celkový počet menší. Přesné číslo Vám však neřeknu, protože ho nemám k dispozici,“ napsal.

Ale neskončil.

Pokud jde o zrušení kontrol na hranici se Slovenskem, ke kterému došlo 5 února, to považuje zákonodárce za správný krok.

„Protože počet uprchlíků se výrazně zmenšil a také se jednalo o abnormální vytížení našich policistů v odboru cizinecké policie a spolu s nimi i armády. Pan ministr vnitra Vít Rakušan však avizoval, že policie bude stále provádět pouze namátkové kontroly ve vlacích a dalších hraničních oblastech se Slovenskem, ovšem již nikoliv pravidelné. Jako poslední bych rád zmínil, že samotné kontroly by již stejné bylo možné prodloužit pouze o 2 měsíce, protože ČR vyčerpala 4 měsíce z 6 možných dle platné evropské legislativy na ochranu Schengenského prostoru,“ napsal Staněk.

Sečteno a podtrženo, poslanec dal najevo, že s rozhodnutím vlády souhlasí. S jednou výhradou. Pokud se situace na hranicích opět zhorší, pak podpoří opětovné zavedení kontrol.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

ČT

Dobrý den, také nemám pro zvýšení poplatků ČT pochopení. Absurdní mi také přijde to rozšíření plátců. Má otázka ale zní, zda vůbec potřebujeme veřejnoprávní média? K čemu, když informovat pravdivě a objektivně musí přeci všechna média, a pokud tak nedělají, tak se jim dá dát třeba pokuta nebo tak ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

jen do nás, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusevipera , 06.02.2023 13:20:00
půl milionu vyplacených 5-tisícových dávek měsíčně nevadí ale zato silně vadí pětistovka výchovného měsíčně pro české důchodkyně, příp. důchodce . Mnozí se tohoto dobrodiní ani nedožili.

|  5 |  0

Další články z rubriky

Atentáty jako naše politická budoucnost? Šílené vyjádření Pekarové, surovost a hloupost

8:46 Atentáty jako naše politická budoucnost? Šílené vyjádření Pekarové, surovost a hloupost

TÝDEN V MÉDIÍCH Je s podivem, jaká možná vyjádření k pokusu o atentát na Donalda Trumpa mohla v Česk…