A Američané řekli: Takhle! Ukrajinská ofenziva: Jak to opravdu bylo

19.09.2022 13:35 | Analýza

Co předcházelo ukrajinské protiofenzivě u Charkova? Dle deníku New York Times to byla řada konzultací mezi americkými a ukrajinskými vojenskými špičkami a také řada vojenských simulací. Ukrajina potřebovala rychlé vítězství, ovšem ukázalo se, že na jihu by ho nedosáhla. A tak americká rozvědka začala zkoumat, kde byla ruská fronta slabá a kam by Rusové nedokázali přesunout jednotky, i kdyby o protiofenzivě věděli.

A Američané řekli: Takhle! Ukrajinská ofenziva: Jak to opravdu bylo
Foto: Repro Twitter
Popisek: Ukrajinská protiofenziva u Chersonu

Anketa

Kdo po vládním zastropování cen bude demonstrovat, bude demonstrovat jen za proruskou orientaci, tvrdí Kalousek. Má pravdu?

3%
97%
hlasovalo: 37018 lidí
Na začátku září se situace na Ukrajině změnila ve prospěch Ukrajiny, které se podařilo vyhnat ruské síly z oblastí okolo Charkova. Proč k tomu došlo je předmětem mnoha analýz. Jednu z nich nabízí i deník New York Times. Podle něho byla úspěšná ofenziva náledkem toho, že Ukrajina konzultovala své plány s americkými a britskými experty.

Původní ukrajinské plány prý počítaly s obsazením Chersonu a odříznutím Mariupolu. Ovšem ukrajinští generálové a američtí představitelé by jednak zaznamenali obrovské ztráty, ale také by nebyli úspěšní v osvobození velké oblasti. Už tak Ukrajina ztrácí stovky lidí. A tak se obrátili na britskou a americkou rozvědku.

Američtí a ukrajinští generálové simulovali širokou ofenzivu na jihu a výsledkem bylo selhání. Generálové se s výsledky vrátili za Zelenským, který potřeboval prokázat, že Ukrajina je schopná protiofenzivy. Americká rozvědka tak začala zkoumat, kde je fronta slabá. A došla k závěru, že Moskva by měla problém s přesouváním jednotek na severovýchodě, i kdyby o protiofenzivě věděla. Dle jednoho z činitelů v Pentagonu Rusko přesunulo některé své nejelitnější síly na jih, aby čelilo ukrajinské protiofenzivě.

Nakonec se tedy z jedné protiofenzivy staly dvě. Ta u Chersonu by měla trvat týdny, než bude mít výsledky, zatímco ta u Charkova měla přinést podle britských, amerických i ukrajinských simulací jasné a velké vítězství, které Zelenskyj potřeboval. Plán ovšem spoléhal na dodávky zbraní ze Západu a Ukrajinci prý přišli se seznamem, co potřebují; například další raketomety HIMARS. Ofenziva u Chersonu však byla skutečná a dle NYT byla úspěšná v odložení referenda v Chersonu.

Nakonec se však Ukrajina chce vrátit k původním cílům, tedy dobytí Záporožské elektrárny, odříznutí ruských sil v Mariupolu a vytlačení ruských sil v Chersonu za Dněpr. Podle ukrajinských i amerických představitelů je nejdůležitější právě jih.

Podle posledních zpráv pak ruské síly už nemají kontrolu nad celou oblastí Luhansku a ukrajinské síly obsadily vesnice Oskil, Yats’kivku a Bilohorivku a postupují pomalu na i na Chersonské frontě.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: kas

zvyšování daní

Stanjura navrhuje přesun u některých služeb a zboží z nižší sazby do vyšší. Co vy na to? A co naopak? Nemyslíte, že by stálo za úvahu třeba u nějakých komodit a služeb snížit? Např. ovoce a zelenina, dětské kroužky.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo řekl Fialovi, že na to má právo? Nebo Rakušan... Dan Vávra ve Sněmovně nikoho nešetřil

19:45 Kdo řekl Fialovi, že na to má právo? Nebo Rakušan... Dan Vávra ve Sněmovně nikoho nešetřil

O tom, co smíme vědět, asi rozhodne 44letý bývalý učitel němčiny a dějepisu na gymnáziu, toho času č…