A co teď, ČSSD? Komentátor Pečinka vidí jen dvě možnosti

13. 7. 2019 17:02

Prezident Miloš Zeman dal najevo, že je na konci měsíce července, tedy s dvouměsíčním odkladem oproti původní představě, připraven odvolat ministra kultury Antonína Staňka. Odmítl však říci, co udělá potom. Jmenuje ministrem kultury Michala Šmardu? Pravděpodobně ne. Komentátor Reflexu Bohumil Pečinka se zamýšlí nad tím, co bude dál. Buď se ČSSD může vydat cestou, za kterou jí zatleskají novináři, ale zmizí do nicoty, nebo si může vybrat ještě druhou možnost...

A co teď, ČSSD? Komentátor Pečinka vidí jen dvě možnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohumil Pečinka
reklama

Miloš Zeman dal v pátek předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi najevo půlkrok a je připraven z funkce odvolat ministra kultury Antonína Staňka, po čemž sociální demokraté volají takřka dva měsíce. Jenže sám Staněk novinářům řekl, že resort bude řídit do té doby, než bude znám jeho nástupce.  A tady je kámen úrazu. I když totiž Zeman Staňka oficiálně odvolá, není ještě jasné, kdy jmenuje jeho nástupce. A kdo to bude.

Stávající kandidát na ministra kultury Michal Šmarda to pravděpodobně nebude, takže sociální demokraté mají teď podle Bohumila Pečinky v podstatě dvě varianty.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„Na tuhle situaci se z pohledu vládní ČSSD dá reagovat dvěma způsoby – moralizujícím a pragmatickým. V prvním případě se pondělní předsednictvo postaví za novoměstského starostu Šmardu, její ministři podají demisi a odejdou z vlády. V médiích, která ČSSD tlačí do konfrontační linie, se jim dostane intenzivního dvoudenního potlesku. Příběhy ukřivděných poražených v médiích vždycky táhnou,“ napsal Pečinka v komentáři pro Reflex.cz.

Pokud si ČSSD tuto cestu zvolí, ocitne se v opozici a podle komentátora po příštích volbách také mimo Sněmovnu. Navíc prý riskuje, že Babiš získá kontrolu nad ministerstvy zahraničí a především vnitra, což by mohlo být nebezpečné. Bez ohledu na to, že by vypadala při trvání na Šmardovi komicky, alespoň podle Pečinky, učinila by rozhodnutí, které by v případě, že Babiš získá kontrolu nad vnitrem, mohlo ovlivnit všechny občany.

Pokud se ČSSD zachová pragmaticky, může prý na post ministra kultury nominovat např. bývalého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, vzdělaného pána, který by si mohl získat respekt kulturní obce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Uprchlíci zůstanou u nás, nebudeme je moci ani zavřít. Zmizí v ghettu! Publicista odhalil „špeky“ v bruselském plánu

16:57 Uprchlíci zůstanou u nás, nebudeme je moci ani zavřít. Zmizí v ghettu! Publicista odhalil „špeky“ v bruselském plánu

Komentátor Marian Kechlibar pečlivě prostudoval nový návrh Evropské unie o „povinné solidaritě“ s up…