A do Zemana: České noviny po návštěvě Moskvy „pitvají“ kšeft, o kterém prezident mluvil s Putinem. A přidávají zlé obličeje

11.05.2015 7:41

Na skutečnost, že návštěva Miloše Zemana v Moskvě měla nejen politický, ale i obchodní rozměr, dnes upozorňují některé české deníky. Luboš Palata v dnešní Mladé frontě Dnes poukazuje na to, že český prezident je skrze své nejbližší spolupracovníky dlouhodobě napojen na podnikatelské kruhy, které dělají či dělaly své největší obchody právě v Rusku.

A do Zemana: České noviny po návštěvě Moskvy „pitvají“ kšeft, o kterém prezident mluvil s Putinem. A přidávají zlé obličeje
Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezident Miloš Zeman na vojenském letišti Kbely před odletem do Moskvy
reklama

Anketa

Vadila vám Zemanova cesta do Moskvy?

9%
91%
hlasovalo: 12009 lidí

Podle Palaty je Rusko zemí, kde se nic nedá dělat nejen bez korupce, ale ani bez „kryši“ neboli politické podpory na vysokých, ne-li nejvyšších místech.

Pravdu o své cestě do Moskvy nakonec prozradil sám Zeman, když uvedl, že se soustředil na „největší případ ve výši asi pěti miliard, což je stavba paroplynové elektrárny Poljarnaja v ruském Salechardu.

Palata připouští, že pět miliard je „skutečně hodně peněz“ a pro srovnání uvádí, že všechny nedobytné české pohledávky v Rusku tvoří dohromady přes devět miliard korun.

Kontroverzní projekt elektrárny měl české firmě otevřít ruský trh

Dále pak Palata vysvětluje, že projektu paroplynové elektrárny Poljarnaja hrozí krach. Česká firma PSG by v něm totiž mohla zmíněných pět miliard utopit. Tato firma totiž podle týdeníku Dotyk patří k hlavním partnerům další klíčové postavy Zemanova okolí Zdeňka Zbytka, bývalého plukovníka, dnes podnikatele. Obří projekt elektrárny u sibiřského města Salechard měl být pro PSG akcí, která by jí otevřela ruský trh.

Podle Lidových novin má do zmíněné elektrárny PSG dodat technologii za 8,5 miliardy z celkové předpokládané investice ve výši deseti miliard. Jenže už rok a půl stavba stojí. Investor, kterým je velká korporace Ural průmyslový-Ural polární dluží české straně pět miliard. Úvěr na financování poskytla Česká exportní banka, která zastavila penězovod kvůli porušení podmínek úvěrové smlouvy. Podle některých spekulací prý došlo k neshodám mezi podílníky investorské firmy.

Zeman se teď snaží využít situace a svého příznivého přijetí u Putina k tomu, aby se ruský vládce zasadil o obnovení financování, tedy přesněji k plnění smlouvy ze strany ruského investora.

Mladá fronta Dnes také ve snaze naznačit, že se Miloš Zeman svou návštěvou v Moskvě zařadil po bok a mezi výkvět světových diktátorů, otiskuje sérii fotek, na nichž Putin přijímá například šéfa severokorejského parlamentu, venezuelského prezidenta, šéfa komunistické Kuby nebo loutkového prezidenta Ruskem okupované Jižní Osetie a na poslední fotce je zachycen Putin, jak si potřásá rukou právě se Zemanem.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Slavný Čech přemýšlel, kdo nahradí Zemana: Tady není žádná osobnost! A tvrdě k Ivanu Bartošovi

21:50 Slavný Čech přemýšlel, kdo nahradí Zemana: Tady není žádná osobnost! A tvrdě k Ivanu Bartošovi

Herní vývojář Daniel Vávra v youtubovém pořadu U Kulatého stolu promluvil o tom, jak je to s jeho ka…