A je vám zle... Putin o Západu a surovinách. Z ničeho nic

14.4.2022 9:51 dop.

Jak bývá jeho zvykem, ruský prezident zahraniční politiku řeší i při neočekávaných příležitostech. Při videokonferenci s představiteli vlády a ruské samosprávy o arktických regionech Vladimir Putin promluvil o západních sankcích. Řekl, že odmítnutí normální spolupráce v oblasti energetiky „dolehlo na miliony Evropanů, vedlo ke skutečné energetické krizi a mimochodem zasáhlo i Spojené státy“. Zmínil také, co může Rusko s uvolněnými surovinami dělat.

A je vám zle... Putin o Západu a surovinách. Z ničeho nic
Foto: Oficiální stránky ruského prezidenta
Popisek: Ruský prezident Vladimír Putin

Anketa

Jste pro zbudování základny NATO na českém území?

3%
96%
hlasovalo: 83484 lidí
Během konference s představiteli ruské vlády o rozvoji arktických regionů Ruska se ruský prezident dotkl i tématu energetiky. Řada plynových nalezišť se totiž nalézá právě v těchto oblastech, například plynové pole Jamburk (třetí největší na světě). A také zahraničních sankcí.

Putin prohlásil, že „vzhledem k restrikcím přicházejícím zvenčí a sankčnímu tlaku“ musí být arktické projekty dokončeny, nesmí být odkládány. „Musíme co nejvíce zrychlit práci na našich současných i dlouhodobých záměrech, jako odpověď na snahu náš rozvoj brzdit.“

„Jak víte, kroky některých nepřátelských zemí narušily několik našich transportních a logistických řetězců. Některé zahraniční firmy neplní částečně nebo zcela své závazky. Není pochyb, že nám to v současné situaci působí potíže. Ale máme veškeré zdroje a možnosti, abychom nalezli v brzkém čase alternativní řešení a ještě více dlouhodobě posílili naši nezávislost na externích faktorech,“ řekl prezident Ruské federace.

Dle něho je také potřeba určit prioritní investiční projekty, které zajistí pracovní místa, rozvoj regionů a „splnění závazků Ruska vůči spolehlivým obchodním partnerům“. Putin dodal, že u některých projektů bude muset dojít k úpravě a budou potřebovat „flexibilní, neotřelá řešení“, pokud jde o financování, technologie a dodávky materiálů a také stavební techniku a komponenty.

„Rád bych znovu zdůraznil, že odmítnutí normální spolupráce ze strany několika západních zemí, včetně oblasti ruských energetických zdrojů, dolehlo na miliony Evropanů, vedlo ke skutečné energetické krizi a mimochodem zasáhlo i Spojené státy. Ceny rostou všude, míra inflace stoupá, což je pro tyto země bezprecedentní situace. Jistě, my máme problémy také, ale máme také alternativy, nové možnosti a příležitosti,“ uvedl.

Pokud jde o ruskou ropu, plyn a uhlí, Putin řekl, že Rusko může podpořit jejich spotřebu na domácím trhu, ve zpracovatelském průmyslu a také zvýšit dodávky do zemí, které je skutečně potřebují. „K tomu využijeme všech možností, včetně rozvoje přepravních koridorů, například Severní rovnoběžkové dráhy,“ řekl.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Jozef Síkela byl položen dotaz

Zákaz spalovacích motorů

Co jste jako ministr průmyslu udělal nebo v nejbližší době, například během našeho předsednictví, uděláte pro zrušení nebo přinejmenším odálení zákazu spalovacích motorů? Nebo už připravujete nějaké dotace pro lidi, aby si mohli elktoauta pořídit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Křeček pryč! Piráti, TOPka ani kavárna nevydýchali, co ombudsman provedl. A Kalousek se předvedl

17:05 Křeček pryč! Piráti, TOPka ani kavárna nevydýchali, co ombudsman provedl. A Kalousek se předvedl

Den poté, co ombudsman Stanislav Křeček odebral svojí zástupkyni Monice Šimůnkové všechny agendy, pr…