A o tomto nikdo nepsal! Český expremiér varuje před tím, co prošlo na Ukrajině

23.05.2015 12:04

Bývalý premiér Jiří Paroubek upozorňuje na nový zákon, který prošel ukrajinským parlamentem. Ten umožňuje pozastavit platby zahraničním věřitelům. Paroubek k tomu mimo jiné s údivem dodává, že k tomu nenašel komentář v žádném z předních evropských deníků.

A o tomto nikdo nepsal! Český expremiér varuje před tím, co prošlo na Ukrajině
Foto: Filip Ferbie
Popisek: Jiří Paroubek v Brně promluvil ke studentům a hostům vysoké školy BIBs

Paroubek varuje, že tento zákon může být chápán jako příprava Ukrajiny na pozastavení plateb svých závazků zahraničním investorům, a to bez ohledu na její mezinárodní závazky a na smluvní dokumentaci, která je v případě prodeje a koupě zahraničních cenných papírů obvyklá.

„Připomínám, že obvyklou doložkou u všech těchto smluv bývá ustanovení o cross defaultu. Tedy ustanovení, které říká, že pokud nebude splacen jeden závazek, který stát má, mohou ostatní věřitelé najednou požadovat splnění všech svých závazků,“ zvedá varovný prst Paroubek.

Expremiér omlouvá média, že se těmto věcem nevěnují, když je současné jednání o Východním partnerství „plné útoků na Rusko a Putina“. „Je to jako mluvit o provaze v domě oběšencově,“ vrací se k Ukrajině Paroubek, který nabádá, abychom se touto problematikou vážně zabývali. Státní bankrot této země je totiž prý "za dveřmi".

Podle Paroubka není možné, aby dnes někdo z evropských politiků dával Ukrajině slib brzkého členství v EU, tedy v nejbližších 20 až 25 letech. Takového politika by prý považoval buď za hlupáka ignorujícího ekonomická fakta, nebo za notorického lháře.

„Zajímavé by bylo znát strukturu závazků Ukrajiny, resp. to, kdo jsou její věřitelé. Ti nyní jistě velmi pozorně sledují vyjádření ukrajinské ministryně financí a dalších činitelů o tom, že Ukrajina bude požadovat odpouštění dluhů…,“ zamýšlí se na závěr bývalý premiér.

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pas

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Po pořadu ČT odsouzeni Václav Moravec, Babiš i Pirát Bartoš. Nadávky i nové informace

21:35 Po pořadu ČT odsouzeni Václav Moravec, Babiš i Pirát Bartoš. Nadávky i nové informace

Dnešní vysílání pořadu Otázky Václava Moravce se přetřásalo v průběhu odpoledne i na sociálních sítí…