A oni mi ji nechtěli vydat. Tak se jí zlekli: Monsignor Piťha představil v Senátu knihu o dnešní době. Podívat se přišli Duka, Benda i Ovčáček

27.09.2019 21:46

Monsignor Petr Piťha představil v Senátu knihu „Stav a perspektivy naší společnosti“. Akci zaštítil senátor a místopředseda horní parlamentní komory Jiří Oberfalzer (ODS). Piťhova publikace představuje sborník názorů a statí na rozličná témata sesbíraný během posledních deseti let.

A oni mi ji nechtěli vydat. Tak se jí zlekli: Monsignor Piťha představil v Senátu knihu o dnešní době. Podívat se přišli Duka, Benda i Ovčáček
Foto: JoK
Popisek: Představení nové knihy Petra Piťhy s názvem Stav a perspektivy naší společnosti

Není žádným tajemstvím, že pražský probošt a akademik, profesor Petr Piťha zastává konzervativní názorové pozice.

Určitý stupeň „zdravého“ pozdvižení vyvolal loni, když během kázání v Chrámu svatého Víta varoval před „vizí budoucnosti“ v podobě koncentračních táborů pro heterosexuály, vládnoucí panské třídy homosexuálů a odebíráním dětí ze strany státu. Rovněž zahrozil, že v budoucnu rodiče nebudou smět určovat pohlaví svých dětí podle toho, s jakým se narodí přirozením.

Piťha si svým kázáním vysloužil trestní oznámení ze strany České ženské lobby (pro některé poměrně radikální feministické organizace) pro údajné šíření poplašné zprávy. Státní zastupitelství ovšem feministkám nevyhovělo, když trestní oznámení zamítlo jako nedůvodné. Ostatně mnozí upozorňovali na to, že během kázání, kdy se často hovoří v symbolické, alegorické či exaltovaně přehnané rovině, bývají hranice možného a povoleného i z hlediska výkladu světského práva poměrně posunuty. Piťha sám (a není jediný) je rovněž hlasitým kritikem tzv. Istanbulské úmluvy.

V současnosti jako by se šířil pocit, že konzervativní postoje se ocitají pod útokem: minimálně je přítomen v určitých řadách české společnosti a kulturních elit.

Na to konto si „rýpnul“ i senátor za ODS Jiří Oberfalzer, který Piťhovo představení knihy v Senátu zaštítil. „Senát je správná platforma pro svobodné myšlení,“ sdělil Oberfalzer úvodem s tím, že prezentovat určité názory v dnešní době je podle něj složité. „Mrazí mne, když slyším, jak je obtížné zajistit prostor a průchod svobodnému myšlení,“ svěřil se později.

K Piťhově nové knize, která je sborníkem jeho již dříve vydaných komentářů a statí napsaných během posledních dvaceti let, se váže i jedna lehce kontroverzní zajímavost, se kterou se autor s účastníky akce podělil. Knize totiž podle Piťhy neumožnila vydání jeho domovská Karlova univerzita ve svém vydavatelství Carolinum, sdělil autor úvodem. „Ve vedení mé vlastní univerzity se obsahu zlekli natolik, že její vydání zakázali,“ uvedl Piťha doslova.

Titul Stav a perspektivy naší společnosti tak nakonec vydalo nakladatelství Olympia, což Piťha sám během křtu ocenil. „Nevím, co na tom je. V té knize jsou jen názory,“ sdělil redakci na vysvětlenou ředitel nakladatelství Olympia Karel Hejna.

A konzervativci nechyběli ani na křtu knihy. Dostavili se poslanec Marek Benda z ODS, Roman Joch s manželkou, prezidentkou Hnutí pro život Janou Jochovou, konzervativní komentátor Daniel Kaiser z webu Echo24, ekonomka blízká institutu Václava Klause Hana Lipovská, zastavil se hradní mluvčí Jiří Ovčáček či zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček. Nejvyšší církevní autoritou na křtu byl kardinál Dominik Duka.

Kardinál Duka na konto vydání knihy pronesl pár slov, a nevyhnul se ani očekávanému třicátému výročí událostí 17. listopadu 1989.  

„Publikace vychází ve 30 letech naší svobody,“ uvedl krátce. Následně Piťhu ocenil za to, že v minulosti pracoval za návrat svobody, a to ještě i v době před samotnou sametovou revolucí. Piťhovi vyslovil uznání i za jeho práci na pozici ministra školství, kterou duchovní zastával mezi lety 1992 a 1994 v kabinetu Václava Klause.

Několik slov k Piťhově publikaci pronesl i ekonom a někdejší člen bankovní rady ČNB Kamil Janáček, který knihu uvedl. „Kniha je hlubokou analýzou současného stavu společnosti a její krize,“ uvedl Janáček s tím, že kniha je obhajobou zdravého rozumu „coby předpokladu normálního života obce, rodiny, polis a národa“.

„Za prvé, jsou hodnoty, které jsou nesporné, základní a zároveň bezpodmínečně nutné pro život společnosti. Jsou to občanská zodpovědnost, mravnost a rozum. Za druhé, zdravé myšlení musí vycházet ze zdravých premis. Uznává základní logické operace a respektuje význam slov a pojmů, které označují. Za třetí, pravda je jen jedna a je vždy celá,“ sdělil Janáček k několika bodům a tématům, kterým se monsignor ve své knize věnuje. „Za čtvrté, přirozená rodina je základ státu. Za páté, vlastenectví a láska k národu je přirozenou součástí společenského řádu,“ dodává. Piťha podle Janáčka ve svých textech zdůrazňuje význam tří historických postav české historie: svatého Václava, svatého Vojtěcha a Anežky Přemyslovny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jonáš Kříž

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Spadni, zm*de!“ „Kr*téni v legínách“ rozpálili řidičku do běla. Kolem Prahy jich byly tisíce

8:15 „Spadni, zm*de!“ „Kr*téni v legínách“ rozpálili řidičku do běla. Kolem Prahy jich byly tisíce

Dnes dopoledne se konal cyklistický závod Pražská padesátka, a mnoho lidí na severním okraji Prahy z…