A proč tak dlouho čekal? Šéfka TOP 09 vrhla podezření do Kremlíkova hlášení úplatku

03.02.2020 21:14

Bývalý ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) pro server SeznamZprávy.cz promluvil o nabídce úplatku u zakázky na auditora mýta. Mělo se tak stát před Vánoci v loňském roce a mělo jít o 1,5 milionu. Bezpečnostní informační služba (BIS) potvrdila, že ji člen vlády informoval, že mu byl nabídnut úplatek. Předsedkyně TOP 09 Markéta Adamová Pekarová se však pozastavuje nad tím, že exministr úplatek tajné službě nenahlásil hned, ale až za několik týdnů, s časovým rozestupem, kdy byl exministrovi úplatek nabídnut. Právník Martin Janoušek oznámil, že na Kremlíka kvůli slovům o úplatku podá trestní oznámení, píší Novinky.cz.

A proč tak dlouho čekal? Šéfka TOP 09 vrhla podezření do Kremlíkova hlášení úplatku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová
reklama

Bývalý ministr dopravy Kremlík řekl, že nabídku úplatku dostal loni v prosinci před Vánoci při schůzce na ministerstvu, a to od jeho známého a právníka Martina Janouška, jehož advokátní kancelář zastupuje mimo jiné společnost CGI, jež zakázku na mýtného auditora získala. Nabízený úplatek měl podle Kremlíka být za to, že kontrola systému zůstane této firmě a nebude převedena pod státní podnik Cendis. 

S celou záležitostí se Kremlík zhruba v polovině ledna obrátil na ředitele BIS Michala Koudelku textovkou. Ten mu slíbil, že o úplatku informuje vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou i premiéra Andreje Babiše (ANO), k němuž se ale podle jeho vyjádření pro server SeznamZprávy.cz žádné takové informace nedostaly.

V Kremlíkově výpovědi ale šéfka TOP 09 shledává jisté nejasnosti. Například proč s tím nešel exministr ven hned. „Vladimír Kremlík dostal podle svých slov nabídku úplatku 23. 12. 2019 (i přes zákonnou povinnost to PČR neoznámil) a 14. 1. 2020 se obrátil na BIS. To se mezitím rozhodoval, jestli nabídku přijme?“ podivuje se Markéta Pekarová Adamová.

Stejně tak si pokládá otázku, proč Kremlík po nabídce úplatku zakázku ihned nezrušil. „Vypadá to jako další případ házení viny na druhé,“ zhodnotila předsedkyně.

 

 

Kremlík kromě jiného webu prozradil, že se Janouška pak na nabídku peněz ještě znovu ptal, ten se prý vymluvil na to, že měl kocovinu a bylo mu špatně. Janoušek v pondělí v podvečer v reakci na Kremlíkova slova vydal prohlášení, že obvinění jsou lživá a že chystá trestní oznámení pro pomluvu a křivé obvinění, uvedl server Novinky.cz.

„Je mi líto, že moje snaha podpořit člověka v katastrofické pracovní, osobní a finanční situaci je zneužita k tomu, že Vladimír Kremlík chce obviňováním jiných vylepšovat svou poškozenou reputaci. Proti tomu se hodlám bránit a podám trestní oznámení pro pomluvu a křivé obvinění,“ sdělil Janoušek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kabinet požádá Sněmovnu o nouzový stav do konce března. Podnikatelé, zpozorněte

23:03 Kabinet požádá Sněmovnu o nouzový stav do konce března. Podnikatelé, zpozorněte

Vláda požádá Poslaneckou sněmovnu o zrušení usnesení, podle kterého má nynější nouzový stav skončit …