A taková to kdysi byla příkladná evropská země... Teď tam může volby vyhrát strana, proti které jsou Wilders s Le Penovou ještě umírnění

02.04.2017 8:03

Brexit inspiruje čím dál tím více zemí. O odchodu z Evropské unie se po britském referendu hovoří ve Francii, Nizozemsku a nyní také ve Švédsku. Průzkumy veřejného mínění ovládají dlouhodobě Švédští demokraté, pro které je hlavní metou „Swexit“.

A taková to kdysi byla příkladná evropská země... Teď tam může volby vyhrát strana, proti které jsou Wilders s Le Penovou ještě umírnění
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Vlajky před Evropským parlamentem v Bruselu

Zatímco euroskeptická Strana pro svobodu Geerta Wilderse skončila v březnových volbách druhá, Švédští demokraté mohou myslet ještě výš. V posledních týdnech jasně dominují průzkumům veřejného mínění, a kdyby se nyní konaly volby, získali by kolem 27 % a nechali by za sebou o několik procent vládnoucí socialisty. Pokud by se podařilo Švédským demokratům potvrdit své vysoké preference i příští rok v parlamentních volbách, patrně by v zemi proběhlo referendum o vystoupení z EU.

Jak ukazují zase jiné průzkumy, švédští euroskeptici by zdaleka nebyli bez šance. Podle lednového průzkumu společnosti YouGov by pro „Swexit“ hlasovalo 39 % respondentů. Jak připomíná britský deník Express, to je mimochodem přibližně stejné procento, jaké vycházelo v britských průzkumech před konáním samotného referenda. K tomu, aby bylo možné referendum vyvolat, však musejí Švédští demokraté bezpodmínečně uspět ve volbách.

Europoslanec a vlivný člen Švédských demokratů Peter Lundgren je přesvědčen, že jeho strana uspět rozhodně může. „Preference Švédských demokratů stále posilují a právě teď jsme s 27 % nejsilnější stranou v zemi. Do jisté míry za to může nečinnost švédských politiků, kteří se chovali po velmi dlouhou dobou skutečně naivně. Strkání hlavy do písku není optimálním řešením. Voliči se začínají pomalu probouzet a je jim jasné, že takhle dál pokračovat rozhodně nemůžeme,“ tvrdí Lundgren.

„Jsem přesvědčen, že příští rok na podzim můžeme parlamentní volby vyhrát. Rozhodně chceme, aby se mohli lidé o naší budoucnosti vyjádřit v referendu, a my tak mohli následovat britský příklad,“ neskrývá švédský europoslanec vysoké ambice Švédských demokratů, kteří budou v příštím volebním roce slavit třicet let své existence. V prvních několika volbách strana jen paběrkovala, ale v roce 2010 získala 5,70 %, a zajistila si tak prvních dvacet mandátů.

Zatím největší úspěch ze sedmi voleb, kterých se Švédští demokraté účastnili, přišel v roce 2014, kdy švédští euroskeptici získali 12,9 % a stali se třetí nejsilnější stranou v zemi. Pokud by vydrželi s dechem až do příštích voleb, mohli by podle aktuálních průzkumů svých 49 mandátů téměř zdvojnásobit. Příklad nizozemské Strany pro svobodu však ukazuje, že ani dlouhodobé prvenství v průzkumech nemusí přinést vítězství také v samotných volbách. Švédští demokraté mají každopádně dobře našlápnuto a v Bruselu mají zase o starost víc.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Josef Provazník

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

22:52 „Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

Lídři Zlínského kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčastni…