A teď to půjde po zlém a bude to lítat? Babiš prý vymlátí ODS, ČSSD a KDU to, bez čeho nepřežijí. A oni „dostanou rozum“

31.10.2017 7:10

Šéf ANO Andrej Babiš se rozhodl zaútočit na mocenské pozice KDU-ČSL, ČSSD a ODS. Jak píší Lidové noviny, strany mohou přijít o své lidi v klíčových úřadech a firmách. Tak se chce Babiš vypořádat s neochotou stran jít s ním do koalice. I proto je ve hře menšinová vláda, která Babišovy odpůrce podle tisku děsí.

A teď to půjde po zlém a bude to lítat? Babiš prý vymlátí ODS, ČSSD a KDU to, bez čeho nepřežijí. A oni „dostanou rozum“
Foto: ReproFoto: TV Prima
Popisek: Andrej Babiš v pořadu Partie.

Menšinový kabinet by se totiž mohl de facto ihned pustit do rozsáhlých změn v klíčových státních firmách či útvarech. Vysoce postavený člen hnutí ANO potvrzuje, že v případě blokace normální, funkční vlády by mohl strany vyděsit fakt, že na jednotlivých ministerstvech budou přetrhávány vybudované vazby politických stran.

Anketa

Bylo by správné, kdyby Babiš nechal odvolat vedení ČEZu?

95%
3%
hlasovalo: 8508 lidí

Zásahy hnutí ANO by se mohly týkat ČEZu, Všeobecné zdravotní pojišťovny, České pošty i Lesů České republiky. Menšinová vláda je trnem v oku všech politických stran, jen komunisté ústy Vojtěcha Filipa zvažují, že by menšinový kabinet tolerovali. 

Místopředseda ČSSD Jan Birke k tomuto uvedl, že věří, že o zaměstnaneckých místech bude rozhodovat kvalita práce a profesní odbornost, nikoliv stranická knížka. „To už jsme tady jednou měli a ta doba byla prachmizerná,“ uvedl Birke. 

Jak píší Lidové noviny, nejdůležitějším subjektem v tomto ohledu je zcela jistě energetický obr ČEZ. V něm měla dosud rozhodující slovo sociální demokracie. V případě, že se Babiš skutečně dostane k moci, bude zcela jistě chtít tuto společnost ovlivňovat více než dosud. 

Kromě podniků by menšinová vláda mohla promlouvat i do obsazení BIS. 

K aktuální politické situaci pak promluvil Petr Kamberský v Lidových novinách. „Podobný pat jsme zažívali v roce 2006, důvěru získal až druhý kabinet Mirka Topolánka, dokonce 230 dnů od voleb. Hrozí-li dnes někdo topolánkovskou ‚nocí dlouhých nožů“, berme to jako clausewitzovské pokračování politiky jinými prostředky. Tato válka, pardon, politická diplomacie bude ještě dlouhá,“ sdělil. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jaroslav Hutka jde k soudu. A vás zve také. Kdyby prohrál, bude muset...

22:04 Jaroslav Hutka jde k soudu. A vás zve také. Kdyby prohrál, bude muset...

Písničkář Jaroslav Hutka na svém facebookovém profilu zve lidi, aby se dostavili k Obvodnímu soudu p…