A teď vazba pro Babiše? Je toho více

7. 9. 2017 6:44

Vysokoškolský pedagog a ekonom Radim Valenčík se na svém facebookovém profilu zamyslel nad osudem šéfa hnutí ANO Andreje Babiše v souvislosti s jeho vydáním k trestnímu stíhání. A nebyl sám, kdo zmínil slovo vazba.

A teď vazba pro Babiše? Je toho více
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radim Valenčík

„Padlo někde ve Sněmovně to, že hrozí zneužití zbavení imunity formou neomezeně a účelově prodlužované vyšetřovací vazby?“ zeptal se Valenčík s tím, že pak by dávalo smysl i nesmyslné obvinění Faltýnka.  

„K tomu prokazatelně došlo v případě Sládka a Ratha (i když šlo o jiné kauzy). Tady nehrozí, že by to došlo tak daleko? I Události, komentáře na ČT 24 se tváří, jako kdyby tato zkušenost nebyla,“ zmínil dále pedagog.

Anketa

Babiš byl vydán. Kolik dostane dle vás hnutí ANO v podzimních volbách?

2%
5%
1%
2%
4%
9%
77%
hlasovalo: 13932 lidí

V diskusi dodal, že nesmyslné je to celé. „EU předepíše formální podmínky pro získání dotace (aby dotace sloužila účelu). Někdo vytvoří podmínky pro to, aby žadatel formální podmínky splňoval (vytvoří je legálně). A dotaci využije v plném souladu s účelem zamýšleným EU. Kde je tady porušení zákona?! To mně hlava fakt nebere,“ uvedl ke kauze Čapí hnízdo.

O obavách z vazby se přitom hovořilo již po zasedání sněmovního a mandátového výboru koncem srpna, který rozhodl o vydání obou poslanců. „Co když budou práci policie kritizovat a poukazovat na věci, se kterými ve výzvě nesouhlasí, a policie pojme nesmyslné podezření, že se snaží svými výroky působit na svědky? Pak by je policisté mohli dát třeba i do vazby. Radši by se měli vyjadřovat jen na půdě sněmovny,“ poukázal tehdy zdroj hnutí ANO s tím, že na půdě Poslanecké sněmovny na politiky platí imunita. 

Původní text ZDE.

„Je takřka tradicí, že králové a prezidenti mají nějakou tu zkušenost s temnicí. Ale že by vazba hrozila předpokládanému vítězi voleb, to tu ještě nebylo,“ popsal pak v Lidových novinách komentátor Petr Kamberský.

 „Policejní důstojníci mohou opakovat, že ukončili potřebné úkony a hned poté požádali sněmovnu o vydání dvou poslanců, ale ať šlo o časový souběh, nebo promyšlené načasování, trestní stíhání Andreje Babiše se stává klíčovým tématem voleb,“ řekl Kamberský s tím, že divočina může ještě gradovat: v rámci zvyšování tlaku mohou Babiše či někoho z jeho okolí zkusit dát do vazby.

„Není jisté, zda by soud uvěřil, že hodlá pokračovat v trestné činnosti, uprchnout či ovlivňovat svědky. Ale jak jsme viděli před čtyřmi lety při zásahu na Úřadu vlády, možné je všechno. To by teprve začal hukot,“ uzavřel komentátor.

Lidové noviny pak ještě uvádějí, že nyní po vydání k trestnímu stíhání následují dvě možnosti. Buď má policie již sepsané usnesení o zahájení stíhání, nebo nikoliv. Podle anonymního zdroje z justice by měla postupovat bez zbytečného odkladu. „Určitě by měla sdělit obvinění do voleb,“ uvedl.

Celý příspěvek Radima Valenčíka:

Mimo jiné - nesledoval jsem celé - padlo někde ve Sněmovně to, že hrozí zneužití zbavení imunity formou neomezeně a účelově prodlužované vyšetřovací vazby? (Pak by dávalo smysl nesmyslné obvinění Faltýnka.) – K tomu prokazatelně došlo v případě Sládka a Ratha (i když šlo o jiné kauzy). Tady nehrozí, že by to došlo tak daleko? i UK na ČT 24 se tváří, jako kdyby tato zkušenost nebyla.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Merkelová opět provolávala, jak je třeba trestat země, které nepřijmou uprchlíky. A polský ministr se už neudržel

9:45 Merkelová opět provolávala, jak je třeba trestat země, které nepřijmou uprchlíky. A polský ministr se už neudržel

V příštích týdnech bude v Bruselu dominovat téma pro období po roce 2020. Že budou diskuze skutečně …