A to jsou věci: Mluví se o spojení ODS a KDU-ČSL. Na nejvyšší úrovni

5. 12. 2018 8:17

Spojení KDU-ČSL s ODS? Nic není nemožné. Oživit myšlenku, o níž uvažovali v minulosti ještě šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek a šéf ODS Mirek Topolánek, chce nyní kandidát na předsedu lidovců Marek Výborný. A ODS neříká ne. Píše to MF Dnes.

A to jsou věci: Mluví se o spojení ODS a KDU-ČSL. Na nejvyšší úrovni
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Fiala
reklama

„Není to otázka nadcházejících voleb, ale do budoucna si dovedu zcela zodpovědně představit debatu s ODS o nějakém modelu a la CDU/CSU v Německu,“ podotkl Výborný. A de facto se v tom shoduje s dalším lidovcem a kandidátem na předsedu strany Janem Bartoškem. Podle jeho slov je třeba, aby strana hledala potenciál, jak růst. 

Výborný se následně pro MF Dnes vymezil proti integraci. „Není cesta, že by mělo dojít k vytvoření nějaké nové strany. Příští rok slavíme sto let a značka KDU-ČSL je natolik cenná, že musíme být sebevědomou stranou,“ uvádí Výborný. 

A spolupráci nevylučují ani občanští demokraté. Jak uvedl jeden z vlivných členů, strany k sobě mají nejblíže. „Jsou regiony, třeba jižní Morava, kde se s KDU kolikrát až zbytečně vytloukáme. Ale zase v Čechách, kde jsou lidovci výrazně slabší, mohou převažovat obavy, aby to nebylo kontraproduktivní,“ dodal občanský demokrat. 

A proti není ani odcházející předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Uvedl, že se uvidí, co bude dál. „Vyloučit se nedá nic, ani útok z Marsu,“ poznamenal s nadsázkou. 

Opatrný je jen další z kandidátů na předsedu, exministr zemědělství Marian Jurečka. Hledání partnerů podle něj není od věci, zároveň však v ODS upozornil na osobu Václava Klause mladšího a jeho názory, jež se leckdy s názory KDU-ČSL neslučují.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Magda Vášáryová bije na poplach. Se Slovenskem to je prý zlé, sektáři ve vládě. Hrozba papežovi, útlak žen

17:30 Magda Vášáryová bije na poplach. Se Slovenskem to je prý zlé, sektáři ve vládě. Hrozba papežovi, útlak žen

Slovenský parlament nepřijal historicky poprvé zprávu o dodržování lidských práv od ombudsmanky Mari…