A tu černošku prostě picli. Aféra „trenky na Hradě“ má pokračování. Hlavní role: Foldyna a muž, který nemluví do novin, ale je o to důležitější

21.09.2015 9:31

Sociálně demokratický poslanec Jaroslav Foldyna se na svém facebookovém profilu vyjádřil ke kauze posledních dní, kdy recesisté ze skupiny Ztohoven sundali z budovy Pražského hradu prezidentskou standardu a místo toho vyvěsili červené trenky.

A tu černošku prostě picli. Aféra „trenky na Hradě“ má pokračování. Hlavní role: Foldyna a muž, který nemluví do novin, ale je o to důležitější
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Jaroslav Foldyna
reklama

Anketa

Trenky na Hradě... Co vy na ně?

hlasovalo: 19054 lidí

V USA už by policejní sniper dostal hodinky s věnováním a mimořádnou dovolenou. Tady to idioti v médiích zlehčují, v čemž jim zdatně sekundují někteří politici,“ uvedl Foldyna s tím, že by rád vyzvedl náš největší vzor demokracie USA, kde by už ti tzv. recesisté podle něj nocovali v chlaďáku. 

„Inu, jiný kraj, jiný mrav... Když se to hodí,“ uvedl.

Následně se kvůli svému statusu dostal do diskuse s vlivným advokátem, přítelem a někdejším spolužákem premiéra Bohuslava Sobotky Radkem Pokorným. „Já bych s tím, co by bylo v USA, brzdil. Konečně, do Bílého domu před časem pronikl podobný člověk, dostal se až před pracovny prezidenta. Nikdo ho nezastřelil, dokonce ani nezavřel. Zkuste si to najít na netu,“ poradil Foldynovi Pokorný. A dodal, že kdyby Kancelář prezidenta řádně fungovala, nemohlo by se to stát.

„Stát má takovým věcem předcházet a ústavní činitel by se neměl tvářit, že by schvaloval zabití člověka, který někde věší trenky. Taková střelba by byla nezákonná a lidé, kteří by se jí účastnili, by zcela správně patřili do basy,“ uvedl Pokorný.

Foldyna okamžitě zareagoval otázkou, jak je možné vědět, pokud ochranná služba vidí podivné postavy na střeše, že jdou věšet jen trencle, že to nejsou teroristé? „Já bych je ve službě vyzval k zastavení protiprávního jednání, jednu do vzduchu a ... Dvě dávky. Rozkaz zní jasně,“ podotýká se smíchem s tím, že pravidlo je stejné, ať je na Hradě Havel, Klaus či Zeman.

Podle Pokorného však stačilo nechat hlídat lešení, po kterém recesisté nahoru pro standardu vylezli. „Jenže to by si musel Hrad sáhnout do svědomí a nedělat z toho málem pokus o státní převrat,“ uvedl. „Pánové s trenclema pomohli Kanceláři prezidenta republiky ukázat, že jí to nefunguje a že prezident je ohrožen skutečnými teroristy. Neznám trestný čin vyvěšení trenclí na stožár, který by byl trestán smrtí. Ochranná služba může střílet jen tehdy, když odvrací bezprostřední útok, jinak páchá trestný čin. Lidský život je v demokracii největší hodnota, a to platí i při vyvěšování trenclí,“ uzavřel Pokorný. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tři nahé zadky... ODS podepsala spolupráci s lidovci a TOP 09 a zakladatel strany se neudržel

18:18 Tři nahé zadky... ODS podepsala spolupráci s lidovci a TOP 09 a zakladatel strany se neudržel

Publicista, stomatolog a někdejší poslanec Miroslav Macek se opět se svými příznivci podělil o glosy…