A vy to prasácky zamítnete... Poslanec STAN, kterého nikdo neznal. Teď se zapsal do dějin. A začal řev

17.01.2023 22:25 | On-line

Michael Rataj. Poslanec hnutí STAN, kterého doposud neznali ani kolegové poslanci. Po mnoha hodinách vládního řečnění ale musel k pultíku i on. A přednesl projev, který opozici částečně pobavil a částečně nadzdvihl.

A vy to prasácky zamítnete... Poslanec STAN, kterého nikdo neznal. Teď se zapsal do dějin. A začal řev
Foto: Hans Štembera
Popisek: Začala schůze sněmovny s jediným bodem programu- nedůvěra vládě

Anketa

Chcete, aby Danuše Nerudová zůstala v politice?

3%
94%
hlasovalo: 17757 lidí

Od deseti hodin probíhalo jednání Poslanecké sněmovně o nedůvěře vládě pod taktovkou ministrů, kteří v dlouhých desítkách minut prezentovali poslancům své úspěchy.

Rozruch začal až po projevu poslance STAN Michaela Rataje. Ten nepatří k nejčastějším sněmovním řečníkům, opoziční poslanci jej dokonce vůbec neznali. Ale poté, co koalice měla obsazení řečniště již několik hodin, došlo i na něj. Začal tím, že občané mu píší, ať hlasuje v souladu se svým svědomím, a on považuje za nutné vysvětlit, proč je v souladu s jeho svědomím vládu podpořit.

Rataj začal, že vláda úřaduje ve velmi pohnuté době.

Začal zpochybněním důvodů pro hlasování, které jsou podle něj veskrze zástupné a „postrádají patřičnou sebereflexi“. Hnutí ANO prý chtělo akorát „rozpoutat bouři ve sklenici vody v čase, kdy jeho předseda kandiduje na prezidenta“.

Je to podle Rataje „marketingový trik v době, kdy stabilita České republiky je křehkým střípkem stability Evropské unie“.

A pustil se do vysvětlování, proč podle něj hnutí ANO potřebuje svého prezidenta. Pohled na volební preference podle něj ukazuje, že i kdyby příští volby vyhrálo, zmůže se pouze na menšinovou vládu a potřebuje prezidenta, který by ji jmenoval.

Jinak podle něj hrozí hnutí ANO „úpadek a štěpení“.

Pak přešel k Fialově vládě a popisoval dramatické podmínky, se kterými se musela potýkat a kterým nemusela čelit žádná vláda od roku 1993. A dařilo se jí, jak vysvětlili ministři. „Ve všech resortech byly nastartovány změny, které mají vést k realizaci programových cílů,“ ocenil poslanec Rataj.

Pak se pustil do kritiků vlády, kteří se „nechali svést rétorikou jejích odpůrců“.

„Myslím, že se již můžeme pochlubit úspěchy, které jsme odpracovali,“ shrnul.

Jako expert hnutí STAN na sociální politiku hovořil o adresné, nikoliv plošné sociální podpoře a mílových krocích, kterými se v této agendě postupuje.

„Vláda postupuje rozvážně, nikoliv zbrkle,“ ocenil. A dobře je prý také to, že „odmítá jednoduchá řešení. Jak to dopadlo v Maďarsku nebo Polsku, které nám opozice dávala za vzor, jsme zjistili o několik týdnů později.“

„Na to, v jakém období vláda vede zemi, vládne vcelku dobře,“ rozloučil se poslanec STAN.

Vy chcete slovenského Berlusconiho za českého prezidenta

Rataj navazoval na jen o něco málo méně dramatická vystoupení dvou svých kolegů. Ondřej Lochman natvrdo řekl, že vláda stejně bude mít důvěru sněmovny i po tomto jednání, vládu pochválil za předsednictví EU i za dostatečné zásoby plynu. „Už jen za to, že tato vláda pracuje systematicky, bez chaosu, slušně, dokázala v rámci předsednictví v Radě EU přesvědčit, že Česká republika je důstojným, schopným partnerem, tak už jen za to si vláda zaslouží důvěru a minimálně ze strany opozice trpělivost a nevyvolávání těchto schůzí každých pět měsíců,“ vyzval.

Vystřídal jej další poslanec STAN Roman Bělor, který se zhnusil, že Tomio Okamura v minulosti přirovnal nálepkování prováděné touto vládou k nacistům a ohlásil že jej za to oznámí mandátovému a imunitnímu výboru.

A pak se rozloučil: „Chtěl bych poděkovat hnutí ANO za mimořádně vzácnou příležitost promluvit v rámci situace, která je skutečně bezprecedentní, kdy Poslanecká sněmovna byla vmanévrována do toho, aby se stala součástí marketingového plánu, jehož cílem je zvolit slovenského Berlusconiho za českého prezidenta. To je vpravdě bizár“.

Pán je politolog...

Jeho projev vyvolal v opozici posměch, který slovy vyjádřil poslanec Robert Králíček: „Právě jste byli svědky toho, jak vypadá politika hnutí STAN. Jste ubohý lhář a šiřitel dezinformací.“

Ratajovy výzvy k pokračování deagrofertizace komentoval: „Vy jste tu politiku tak odagrofertizovali, až jste ji zaredlovali.“

Na poznámky hnutí STAN o „slovenském Berlusconim“ zareagoval slovy: „Radši na Hradě slovenský Berlusconi než na vnitru český Kaliňák.“

„Hnojomet neskutečnej,“ přidala se jeho kolegyně Berenika Peštová. „Chápu, že jste dostali úkol, ale Babiš tu není. Tak si ho z těch projevů vyškrtejte,“ požádala koalici.

Její kolegyně z klubu Jana Pastuchová se ohradila proti slovům z vládní koalice, že český občan slovenské národnosti nemá právo kandidovat na prezidenta.

„Nemluvte příště o svých fantaziích, jak by se tu mělo žít, ale o tom, jak se tu žije,“ požádala nad Ratajovým výkladem.

Ještě vyšší grády debata nabrala hned vzápětí, když k pultíku přistoupila Alena Schillerová. „Pán je zřejmě politolog,“ obrátila se na Rataje po jeho výkladu, že ANO po příštích volbách nebude mít většinu.

„Pán už ví, co bude po volbách, jaká tady bude vláda, kdyby náhodou Andrej Babiš odešel na Hrad. Jako zástupce hnutí, které dalo této zemi Dozimetr a slepičáka, se starejte hlavně o hnutí STAN,“ požádala.

Další poslanec ANO, Milan Feranec, se smíchem vyprávěl, že jemu příspěvek poslance Rataje, kterého slyší mluvit ve Sněmovně poprvé, přišel jako pokus o stand-up, který paroduje sjezdy KSČ.

„Já jsem si to poznamenal: sklízíme plody práce, někteří se nechali pomýlit a svést. To je jak závěry čtrnáctýho sjezdu. A ta vaše otázka ‚komu tím prospějete‘, to bylo dokonce z nějakého filmu,“ smál se Feranec. Po dlouhých hodinách ministerské sebechvály prý toto osvěžení rozpravy stanařským stand-up komikem uvítal.

Podobně rozverně navázal Richard Brabec: „Pan kolega Rataj, jak jsem zjistil, má kancelář v Chocholouškově ulici.“

Vy tu šikanujete, křičel poslanec STAN

Proti tomu se ale hlasitě ohradil Ondřej Lochman, další poslanec hnutí STAN, který vystupoval před Ratajem: „Připomnělo mi to základní školu, když se stádo začíná štvát. Říká se tomu šikana. Vy šikanujete člověka, který ve svém projevu děkoval lidem, že tu těžkou dobu dokážou přestát.“

Pak v jedné větě spojil, že Sněmovna stojí za den tři a půl milionu a hnutí ANO nedokázalo zajistit energie roky.

„A vy se tu bavíte na účet člověka, který zvažuje, jestli tu vládu podpoří,“ zvýšil hlas poslanec STAN.

Poslanec ANO, lékař David Kasal, se ohradil proti Lochmanovu výstupu i Ratajovu vychvalování vlády: Jako lékař prý zažívá situace, jaké doposud nezažil, a nemyslel si, že je někdy zažije. Situace, kdy pro pacienty nejsou antibiotika, ale třeba ani oční kapky. „U nás už dva měsíce, teď to došlo i do Prahy,“ dodal jako zástupce Pardubického kraje.

Pak se přihlásil další poslanec STAN, Petr Letocha, který křičel na poslance ANO, že jsou pubertální.

Načež si další poznámku vzal Robert Králíček, pro toto jednání zlý muž hnutí ANO. Připomněl snůšky urážek, kterým čelilo hnutí ANO.

„Vy to protahujete, vy si tu děláte, co chcete, vy jste novodobá totalita,“ uzavřel hlasitě.

Poslankyně Berenika Peštová se v další poznámce divila výkřikům o šikaně koaličních poslanců: „Kdybyste řekl, že vy šikanujete nás, tak tomu bych rozuměla. Vy nám odmítáte body, vy odmítáte naše návrhy. Teď jsme my svolali schůzi a vy si tu čtete nějaké projevy,“ připomněla.

Kdyby byl přítomen premiér politolog, což opět není, mohl by jí prý vysvětlit, jak se má opozice v tomhle stavu bránit.

A vše završila za klub ANO Taťána Malá: „Když dostanete vlastní medicínu, kterou nám ordinujete, tak začnete vřeštět. Pan poslanec Letocha tu málem dostal infarkt, ale když vy tu řvete o Berlusconim, tak to máme snášet?“

Připomněla, jak minulý týden chtěla opozice projednávat nedostatek léků. „A vy to prasácky zamítnete jenom proto, že to navrhla opozice,“ popsala vládní přístup.

Jiří Kobza naopak Lochmanovi děkoval. Poslanec STAN jej totiž prý vrátil do mládí. „Mně je 67 let a už to hodně pamatuju, tak mě vrátil do mého mládí na střední školu, protože stejné projevy já jsem slýchal v roce 1972, 1973 za nejtvrdší normalizace u nás,“ sdělil poslanec SPD.

Další přihlášený poslanec STAN, Josef Flek, raději dopředu sám přiznal, že je u řečniště také nováčkem. Pak se podivil, že opoziční poslanci si stěžují, že je ministři neposlouchají a neberou vážně jejich návrhy.

„Já naše ministry opravdu nešetřím. Když něco potřebuji, tak si je odchytím a opravdu apeluji na určité věci, které se mně buď nelíbí nebo pokud jsou tam věci, kterým nerozumím a potřebuji je s nimi probrat, tak opravdu tady sedí, sedí tady každé jednání Sněmovny a není problém se s nimi pobavit nebo si s nimi promluvit o té problematice, která je potřeba. Nikdy se mně nestalo, že by mě nějaký ministr odmítl“.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

školství

Už roky se tu mluví o reformě školství a výsledek je, že se úroveň školství nezlepšuje, a co hůř, zhoršuje se. Proč je tak těžké, to změnit? Myslím, že na tom, že je potřeba změnu se shodne vláda i opozice. A k aktuální situaci. Dcera vyjde základku sice až za dva roky, ale už teď se bojím toho, kam...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený příspěvek

Jak dlouho je tenhle Ratj poslancem ????, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskusePettt , 18.01.2023 7:52:13
Zatím jen držel hubu a bral prachy , teď se musel zavděčit , hlupák a vlezdoprdelka !!!

| 10 | 0

Další články z rubriky

Bruselská armáda kazatelů s karabáči. A jako odpověď přišel emotikon hovínka, tleská Žantovský

7:33 Bruselská armáda kazatelů s karabáči. A jako odpověď přišel emotikon hovínka, tleská Žantovský

TÝDEN V MÉDIÍCH Nezvykle ve snůšku absurdit se tentokrát přeměnil přehled mediálních zajímavostí upl…