Aby nás Francie a Německo nepředběhly. Vondra varuje: Nezaspat! Česko má šanci i po uhlí

07.01.2022 6:15

Evropská komise chce zařadit jádro a zemní plyn mezi zelené investice. Čeká nás energetická transformace, která se však podle europoslance Alexandra Vondry (ODS) dá zvládnout. Musíme ale sebrat odvahu a začít hned konat. „Cena za to, že uhlí končí, pro nás nesmí být energetická sebevražda,“ upozorňuje.

Aby nás Francie a Německo nepředběhly. Vondra varuje: Nezaspat! Česko má šanci i po uhlí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Vondra

Anketa

Jste pro zrušení Benešových dekretů?

1%
98%
hlasovalo: 20548 lidí
Evropská komise navrhuje zařadit jádro a plyn mezi zvýhodněné zdroje, teď musí taxonomii schválit. Mělo by se tak stát v lednu. Je nepravděpodobné, že by ještě přišlo nějaké zásadní „vylepšení“ návrhu.

Vondra si zmíněný návrh podrobně nastudoval a vyšlo mu jediné – jádro pro nás bude dlouhodobě klíčové: „Taxonomie umožňuje žádat o stavební povolení zatím jen do roku 2045. Jsem přesvědčen, že to musíme využít a rychle se pustit nejen do Dukovan, ale i do Temelína, a jakmile to bude možné, i do menších reaktorů. Strategicky se orientovat na spolupráci s Francií i v dalších oblastech – palivo, znovuzpracování a ukládání odpadu. Budeme muset jednat odvážně a rychle,“ píše.

Taxonomie povede k renesanci jádra. Budou stavět i další – Nizozemci, Švédové, Poláci atd. Kdo zaváhá, ocitne se na konci fronty a prohraje. Výrobních kapacit je omezené množství.

Zaměřit se musíme výhledově i na vodík. „Tady jsou Němci dost daleko – budou ho vyrábět jako ‚zelený‘ z přebytků z větrných elektráren. U nás k tomu nejsou vhodné povětrnostní podmínky, ale výhledově můžeme čistý vodík vyrábět z energie z jaderných elektráren, jak to plánují i Francouzi. Očekávaný rozvoj decentralizované fotovoltaiky a bioplynek z odpadu u nás může uvolnit část base load kapacity ještě dřív, než budou v provozu nové jaderné bloky. Tím dostaneme do hry i zemní plyn jako přechodový zdroj,“ dodává.

V neposlední řadě se nemusíme za každou cenu účastnit závodů, kdo dřív odpojí poslední uhelné elektrárny. „Závazek omezit emise CO2 do roku 2030 o 55 % platí pro celou EU, nikoli pro každý členský stát. Doba uhelná končí, to je jasné, ale cenou za to nesmí být energetická sebevražda,“ zdůrazňuje.

„Suma sumárum – energetická transformace se dá zvládnout. Jen to chce odvahu a vůli rychle konat,“ shrnuje závěrem poslanec Evropského parlamentu Vondra.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

11:12 Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

Ceny pohonných hmot za poslední měsíc rostou a rostou. Pojďme se podívat, proč tomu tak je, zda se r…