Aby tam po vás nezůstal smrad, vzkazuje Uhl církvi

02.05.2011 12:23

Komentátor Práva Petr Uhl si všimnul blahořečení papeže Jana Pavla II. Podle něj jsou sice církevní hodnostáři dnes často nalevo, ale Jan Pavel II. byl spíše výjimkou: často projevoval antikomunismus. Po pádu železné opony a diktatur sovětského typu se překvapivě soustředil na kritiku kapitalismu.

Aby tam po vás nezůstal smrad, vzkazuje Uhl církvi
„Často pociťuji rozpaky při dekorování někoho řádem či při ověšování lidí cenami," napsal ihned v úvodu komentáře Uhl s vysvětlením, že jde o tu okázalost a polopravdy, jež dekorování provázejí.

Podle jeho mínění je vše v pořádku, pokud se udílí vyznamenání v demokratickém státě, ovšem Vatikán není demokratický stát a ani nijak demokracii nepředstírá. „Vadí mi na blahořečení papeže Jana Pavla II. jako předstupni jeho svatořečení jen ty povinné zázraky. Jako odpadlík od víry už více než padesát let na ně nějak nevěřím," poznamenal k tomu Uhl.

Dnešní arcibiskup Dominik Duka patřil podle Uhla vždy k pravici. Není prý proto divu, že dnes vydává papeže Karla Wojtylu za člověka konzervativních, a tím pravicových názorů. Pro Duku byl Jan Pavel II. antikomunista a komunismus a levice podle Duky přece jedno jsou...

„Ve světovém měřítku patří ale Duka v tomto ohledu k menšině katolíků. Ti jsou totiž většinou tak sociální, že jsou pokládáni za levicové, ba někdy se tak označují sami. Příznivců latinskoamerické teologie osvobození, jimž i Jan Pavel II. naslouchal, byť i kriticky, je ovšem v Evropě jen málo, ale i zde udávají mezi katolíky tón sociální strany, a ty neoliberalismus rády nemají," pokračuje v zamyšlení Uhl.

Smrad z ďábla vs. smrad z StB

Podle jeho názoru byl Jan Pavel II. konzervativní v názoru, pokud jde o početí, potraty, kněžské svěcení žen, ženění kněží a podobně. „Bylo to tak silné, že se liberální kněží bouřili," poznamenal.

A také připomenul Wojtylova slova, která pronesl po svém zvolení v roce 1978, kdy přijal jako nový papež české biskupy. Řekl jim: „Starejte se, bratři, aby tam po vás v Praze nezůstal jen smrad."

Podle Uhla to však Jan Pavel II. myslel nejenom „ teologicky". Smrad z ďábla rovná se totiž smrad ze Státní bezpečnosti. „Katolíci často potřebují ke změně postojů autoritu. A papežova slova pomohla, hlavně u kardinála Tomáška," dodal Uhl s tím, že trochu smradu tu však v církvi zůstalo.

„Jí i společnosti škodí ale víc podpora, kterou politické pravici, včetně neoliberálů projevují - dokonce i před volbami - biskupové. Podle mne je to černobílé vidění světa, asi i zbytek onoho smradu," doplnil ke komentáři Uhl.

Čtěte také:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: olb

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sůl do ran Milionu chvilek. A s Fialou to také nepůjde. Komentátorka hodnotí terén po Babišově výhře

20:41 Sůl do ran Milionu chvilek. A s Fialou to také nepůjde. Komentátorka hodnotí terén po Babišově výhře

ROZHOVOR „Bojovat proti propagandě propagandou je zhruba stejně smysluplné, jako souložit za panenst…