Ach ne. Útok na naší civilizaci, skutečná válka.To nejhorší, co nás může potkat, je strach. Čeští politici spontánně reagují na teroristické peklo v Paříži

14.11.2015 0:08

Paříž se v pátek večer stala terčem několika současně vedených teroristických útoků. Napaden měl být i fotbalový stadion s desetitisíci diváky včetně prezidenta Hollanda. Informace o počtu obětí se stále mění, francouzské zdroje už hovoří o šedesáti mrtvých. Stovka lidí měla být držena jako rukojmí v koncertní síni arabsky mluvícími teroristy křičícími Alláhu Akbar. Čeští politici začali spontánně reagovat bezprostředně poté, co se objevily první informace.

Ach ne. Útok na naší civilizaci, skutečná válka.To nejhorší, co nás může potkat, je strach. Čeští politici spontánně reagují na teroristické peklo v Paříži
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Předvánoční Eiffelovka

Premiér Bohuslav Sobotka prostřednictvím svého oficiálního Twitteru vzkázal: „V této těžké chvíli vyjadřuji solidaritu francouzské vládě a hlubokou soustrast pozůstalým obětí“. Vicepremiér Marian Jurečka napsal: „Pokud se k těmto útokům přihlásí Isl. stát, musí již následovat jasná systémová reakce proti IS. A daleko lepší ochrana vnějších hranic EU“.  Ministr spravedlnosti Robert Pelikán sdílel na svém Twitteru článek o teroristických útocích, a doplnil jej dramatickým „Ach ne“.

Později se vyjádřil i Lubomír Zaorálek, ministr zahraničí. „Jsem do hloubky otřesen strašným  masakrem v Paříži, ale vím, že stále musí platit, ze každé podobné násilí musí být potrestáno. Nesmíme se vzdát života a civilizace, kterou jsme vybudovali,“ varoval.

„Jsem absolutně šokován událostmi v Paříži. Myslím na rodiny obětí a celou Francii,“ uvedl stručně předseda ODS Petr Fiala. Předseda pražské ODS Filip Humplík se na Facebooku vyznal: „Jejich cílem je zastrašit nás nesmyslným terorem. A my se nesmíme vzdát, přestože jsme v duchu s oběťmi. Některé věci se nedají zlehčovat, ani zapomenout.“

Místopředseda výboru Poslanecké sněmovny pro obranu, lidovec Ivan Gabal, se na svém Facebooku podivil vlažné reakci náčelníka českého generálního štábu Josefa Bečváře. „Udivuje mě, že v okamžiku, kdy se odehrával útok islamistů v Paříži, odmítl náčelník generálního štábu v Událostech, komentářích ČT jednomyslný návrh výboru pro obranu na další navýšení obranného rozpočtu o 2,28 mld. s tím, že je nepotřebuje,“ nechápe Gabal. Je prý přesvědčen, že ministr obrany, ministr financí i sám generál Bečvář nakonec změní názor.

Liberecký hejtman Martin Půta připsal: „Teprve za několik hodin se dozvíme, kolik lidských životů bylo dnes zmařeno v Paříži. Jak lze dnes usnout a nemyslet na to, co nás ještě může potkat? Proti teroristům se lze bránit jen těžko, jak ukazuje každodenní realita z Izraele.“ Nejhorší, co nás muže potkat, je však podle Půty strach. Strach. „Strach, který nás donutí ke krokům, jež zničí principy, na kterých stojí naše civilizace a kultura.“ Evropa je podle libereckého hejtmana jednoznačně ve válce. „Budeme se muset bránit, musíme přestat tolerovat zločince a skupiny, které připravují podobné útoky na bezbranné lidi. Jsme připraveni za to platit životy našich vojáků mimo Evropu?“ dodal.

Ozval se i Tomio Okamura, předseda SPD. „Dovolte mi vyjádřit upřímnou soustrast pozůstalým po obětích otřesného teroristického útoku v Paříži. Doufám, že se brzy dozvíme viníky a budou tvrdě potrestaní. A také doufám, že naši vládní politici a také ti po celé Evropě, konečně otevřou oči a začnou nekompromisně hájit práva a bezpečnost slušné většiny,“ napsal.

Po půlnoci se připomněl i exministr vnitra Radek John: „V tuto hodinu už obvykle žádné příspěvky nevkládám, ale jsem hluboce otřesen nočními událostmi v Paříži. V tuto chvíli se lze jen modlit, aby mrtvých už nepřibývalo. V ulicích Paříže je ale stále slyšet střelba a ozývají se exploze“.

A vyjádřil se i Michal Hašek, a to ne pouze za sebe: „Jménem hejtmanů vyjadřuji upřímnou soustrast rodinám všech obětí a francouzské policii hodně úspěchů v záchraně rukojmích a zatčení či likvidaci teroristů“. To, co zažíváme, už je podle Haška válečný útok na Evropu a na naší civilizaci. „Prožíváme těžkou zkoušku, kterou musíme zvládnout a dopadnout a tvrdě a spravedlivě potrestat všechny, kteří mají za dnešní tragédii odpovědnost. Jsme v duchu s občany Paříže a s rodinami obětí,“ ujistil hejtman Hašek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

StarDance: Konec Fridrichové komentoval Robert Záruba. „Gól“ neřval, šlo o politiku. A Soukup...

7:32 StarDance: Konec Fridrichové komentoval Robert Záruba. „Gól“ neřval, šlo o politiku. A Soukup...

Může za vyřazení Nory Fridrichové ze StarDance špatný výkon, nebo spiknutí fanoušků Ortelu? Moderáto…