Advokát Láska chce s korupcí bojovat jako senátor. Bude kandidovat na podzim

19. 5. 2014 16:06

Advokát Václav Láska bude ve volebním obvodu zahrnujícím Prahu 5 a Prahu 13 kandidovat do Senátu. Láska, který v minulosti pro hlavní město zpracovával právní analýzu problematických smluv uzavřených pražským dopravním podnikem (DPP), to v pondělí oznámil ČTK. Pro svou kandidaturu prý získal podporu Strany zelených (SZ) a KDU-ČSL a jedná o podpoře Pirátů.

Advokát Láska chce s korupcí bojovat jako senátor. Bude kandidovat na podzim
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Advokát a bývalý policejní vyšetřovatel Václav Láska v pořadu ČT Hyde park
reklama

Láska dříve působil jako policejní vyšetřovatel a byl také předsedou správní rady Transparency International. "I v následujících letech chci bojovat s korupcí, odhalovat závažné hospodářské kauzy a pracovat na zlepšení legislativy a fungování justice a policie. Dříve jsem se této činnosti věnoval jako policista, později jako člen nevládní protikorupční organizace," uvedl Láska.

Pro boj proti korupci potřebuje Láska spojence. Chce je najít v Senátu

Do Senátu se prý rozhodl kandidovat, protože na boj proti korupci potřebuje spojence, jelikož v roli advokáta je to podle něj stále složitější. "Současné vedení advokátní komory se netají snahou dostat mě ze svých řad třeba tím, že mi v kárném řízení odejme licenci," uvedl Láska. Jeho kandidaturu podpořila i senátorka za SZ a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová.

Kriminalisté nyní vyšetřují smlouvu mezi Láskou a Prahou, kterou podepsal bývalý primátor Bohuslav Svoboda. Cílem smlouvy bylo vypracování analýz deseti zakázek uzavřených DPP od 1. ledna 2007 do 31. března 2012. Mezi nimi byl například tendr na zřízení a provozování sms jízdenek, nákupy právních a marketingových služeb nebo tisk papírových jízdenek. Podle analýzy advokáta Lásky fungovala v DPP od roku 2007 organizovaná zločinecká struktura, která připravovala pro podnik nevýhodné smlouvy, v důsledku čehož byla firmě způsobována škoda v řádech stamilionů korun.

Praha v únoru zbavila Lásku mlčenlivosti, o což požádali kvůli výslechu kriminalisté. Exprimátor Svoboda měl smlouvu podepsat údajně bez vědomí rady hlavního města.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nejen Kalousek odchází. Dominik Hašek by vystoupil z ČSSD, kdyby v ní byl. Může za to Hamáček

20:15 Nejen Kalousek odchází. Dominik Hašek by vystoupil z ČSSD, kdyby v ní byl. Může za to Hamáček

Miroslav Kalousek zvažuje odchod z katolické církve... a není jediný, kdo dnes na odcházení pomýšlí.…