Ajaj. „Kdybych potkal Rychetského...“ Klaus se naštval

13.05.2022 11:58 | On-line

Podle bývalého prezidenta Václava Klause je mylné označovat současný ekonomický stav krizí. „V žádné krizi nejsme. Krize je opačný problém, kdy se hromadí zboží, nikdo ho nekupuje,“ říká a upozorňuje, že nyní dochází k převisu poptávky nad nabídkou, což pohání inflaci. Úrokové sazby dle Klause nyní „nemohou nerůst“. Obává se přitom kroků designovaného guvernéra ČNB Aleše Michla a k jeho jmenování nastínil, že jde možná o účelové rozhodnutí od prezidenta Zemana. Rychetského výroky o napojení na Kreml Klaus v XTV.cz označil za šílenství. „Myslím, že je takový hajzlík, že on to ví, že to je nesmysl,“ řekl a naznačil, co může za výroky předsedy ÚS stát.

Ajaj. „Kdybych potkal Rychetského...“ Klaus se naštval
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus

Anketa

Souhlasíte s trvalým umístěním vojsk jiných členských států NATO na území ČR?

4%
95%
hlasovalo: 42375 lidí
Klaus se hned úvodem zabýval ekonomickou situací a prozradil přitom, že jej „deštník proti drahotě“ představený v tomto týdnu vládou premiéra Petra Fialy (ODS) příliš neoslovil.

„Dobře chápeme, že obrovský nárůst cen, který je do velké míry způsoben zadlužováním státu předchozí vládou a ruským útokem na Ukrajinu, je pro všechny obrovskou zátěží. Proto jsme schválili celou řadu cílených opatření, která si vám pomůžou drahotu zvládnout. Rozdělíme tak mezi vás z prostředků státu navíc téměř 100 miliard korun,“ píše vláda na stejnojmenném webu a jmenuje zde, co si pod tímto „deštníkem“ představuje – například zvýšení existenčního minima o 10 % či snížení spotřební daně u benzínu a nafty, jež dle kabinetu motoristům na každém litru ušetří „až 1,80 Kč“.

Výraz někdejšího prezidenta značně vyděsil. „Já se přiznám, že deštník proti drahotě je taková pitomost, že jsem si zakázal se i podívat, co tím dnešní vláda může myslet,“ zmínil.

Celý pořad můžete zhlédnout ZDE

Na moderátora Luboše Xavera Veselého se tak hned v úvodu rozhovoru na XTV.cz obrátil o vysvětlení, co je „deštníkem“ od kabinetu míněno. „Takže jestli se mnou chcete o tomto tématu diskutovat, musíte mi vysvětlit, co to je. Ale asi dobře víte, že já protestuji proti slovu drahota, já prosazuji slovo inflace,“ řekl.

„Tu drahotu… někdo zle dělá lidem, zatímco inflaci někdo svými nerozumnými kroky stále podněcuje,“ podotkl Klaus s tím, že „to jsou úplně jiné věci.“

Upozornil, že to, že se vláda rozhodne pomáhat lidem zasaženým inflací, se samotnou inflací nic neudělá. „To je jen pro někoho, kdo je inflací uveden do velmi složité situace, krátkodobá, chvilková záplatička,“ shrnul s tím, že „řešení inflace to není.“

Podle Klause měl mít stát před podobným vynakládáním financí naspořeno z přebytkových rozpočtů z minulých let. Tomu tak ale rozhodně není. „Vydat sto miliard v situaci, kdy si stát musí nechat tyto peníze vytisknout... Tímto výrokem Fiala řekl: ‚Já vás absolutně podvádím slovem deštník. Mělo by se to totiž nazvat mechanismem dalšího rozpoutávání inflace,‘“ míní Klaus. „Těch sto miliard spadne z nebe a my je budeme muset znova strávit v našem ekonomickém systému a v budoucnu splatit,“ obává se.

V ekonomické krizi nejsme

Dle bývalého prezidenta aktuálně v žádné ekonomické krizi nejsme, ale dochází k přebytku poptávky nad nabídkou, což pohání inflaci. „V žádné krizi nejsme. Krize je opačný problém, kdy se hromadí zboží, nikdo ho nekupuje. Poptávka chybí. Pak je eventuálně možné udělat dáreček sto miliard, abychom krizi zažehnali. My ale žijeme v antikrizi – v tomto smyslu,“ řekl.

S měnovou reformou je podle Klause na druhou stranu zbytečné „strašit lidi“, jelikož do takové situace bychom se dostali akorát tak, kdybychom „maláčovsky“ rozdávali pět tisíc každý týden. Strašit s takto radikálním řešením by se tak dle něho měli pouze politici, aby věděli, čemu se vyvarovat.

Nejen měnová reforma je však nebezpečím do budoucna. U budoucího přijetí eura by nás měl zneklidňovat příklad spojení německé marky a tehdejší směnný kurz 1:1. „Někdo si tak může pohrát s kurzem české koruny v momentu, až jej bude chtít převést na euro. Měl bych z toho objektivně strach,“ varoval Klaus.

Jmenování Michla mohlo být od Zemana účelové

Ke jmenování stávajícího člena bankovní rady České národní banky Aleše Michla příštím guvernérem ČNB prezidentem Milošem Zemanem Klaus podotkl, že sice Michl říká, že je „inflace jeho velký cíl, ale proslavil se“ tím, že v bankovní radě zvyšování úrokových sazeb jako jeden z mála (spolu s Oldřichem Dědkem, pozn. red.) odmítal. „Mám strach, že jej prezident republiky vybral právě z tohohle důvodu, že on nebude zvyšovat úrokové sazby. Ježiš, to by bylo úžasný, kdybychom mohli mít úrokové sazby nekonečně nižší… Ale každý kdo není absolutním hlupákem, tak ví, že úroková sazba není jen ta nominální hodnota, kterou si přečteme v novinách… Reálná úroková sazba je nominální úroková sazba minus inflace – takže když je 5,75 % a inflace je 14,2 %, tak ta skutečná reálná úroková sazba je mínus devět procent…“ upozornil.

Úroková sazba dle názoru Klause v nynější situaci „nemůže nerůst“ pokud se chce ČNB přiblížit na svůj dvouprocentní inflační cíl. „To je alfa a omega, ekonomové se hádají, ale v tomhle snad mají jasno,“ dodal.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Veřejné záchodky a právo na home office

Kromě ekonomiky Klaus komentoval též návrh starosty Prahy 7 a lídra pražské kandidátky Praha sobě Jana Čižinského, aby pražské restaurace pouštěly zdarma a za své náklady kolemjdoucí na toalety. Vzpomenul, že pražský politik již dnes proslul „likvidací“ dopravy na území metropole: „Ani ve snu by nás nenapadlo, že by se něco takového mohlo stát. Pan Čižinský nám už dneska ničí Prahu a zavádí cyklostezky tam, kde by měly být dálnice…“

Dle Klause je základem tohoto přikazování „nerespekt“ k soukromému vlastnictví.

Veselý nechápal ani argumentaci Čižinského, že toto nařízení přispěje restauratérům k tomu, aby měli čisto před provozovnou. „Já teda nevím, jak se chová ten pan Čižinský… Jestli chodí na stolici někam před restauraci,“ podivoval se Xaver.

Klaus upozornil, že rozšiřující se definice veřejného statku se prolamuje přes soukromé vlastnictví. Veřejný statek by záchody dle Klause však byly v případě, že by je Praha postavila z veřejných financí.

Někdejšího prezidenta v této souvislosti přepadla vzpomínka na ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) a jeho slova o tom, že chce „zavést právo zaměstnance na home office“ v týdeníku Ekonom. Jurečkovy myšlenky prý „nenapadly ani Lenina a Stalina při velké říjnové revoluci“.

Výrok Rychetského Klaus považuje za „šílenství“

Došlo i na výroky předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského o údajném napojení Klause na Rusko. „Dokonce jsem získal pocit, že ať přímo nebo nepřímo je ten Institut Václava Klause patrně z ruské strany nějak podporován finančně, a nepochybně hraje tedy roli, jak bych to řekl, stejnou jako ti ruští trollové, to znamená podpory něčeho, co je tak hanebné a barbarské, že si to skutečně nezaslouží žádným způsobem se snad tím vážně zabývat,“ pronesl Rychetský v rozhovoru pro rádio Frekvence 1 26. dubna.

Klaus zdůraznil, že by jinde na světě takovéto výroky od předsedy Ústavního soudu nepadly. „To mu nepřísluší. Jestli chce dělat ústavního soudce, tak má v těchto věcech povinnost mlčet. I kdyby si to myslel,“ ohradil se.

Samotné sdělení označil za „šílenství“. „To je takové šílenství, že kdybych potkal Rychetského, tak mu musím dát pár facek… Nemám k tomu co jiného říci,“ odmítl jakékoli dohady o svém napojení na Kreml.

„Myslím, že Rychetský je takový hajzlík, že on to ví, že to je nesmysl. On to určitě ví, že to je nesmysl,“ dodal s tím, že si chce předseda ÚS akorát „štěknout“. Naznačil přitom, že jde o kalkul a je možné, že Rychetský „vyleze“ v rámci kandidatury o Hrad.

Přepisování historie a ruská ropa

K výročí konce druhé světové války Klaus podotkl, že rudá armáda určitě agresí na Ukrajině „ztratila kredit“, nesmí však podle něj docházet k přepisování historie a ospravedlňování druhé světové války a roli nacistického Německa a Hitlera.

Zastavení surovin z Ruska by podle Klause mělo velmi silné následky, že by ale kvůli něčemu takové „vyšel lid do ulic“, si někdejší prezident nemyslí.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rak

Nemyslíte, že to váš kolega Kalousek vystihl přesně? Nebo v čem nemá pravdu?

,,Nezoufejme. Od 1. června benzin zlevní až o 1,50 Kč/l, protože “sněmovna myslí na lidi” a na čtyři měsíce snížila spotřební daň. Od 1. října benzin tedy benzin opět o 1,50 Kč/l zdraží, ale to už bude po volbách. Marně pátrám po nějakém ještě hloupějším zásahu do spotřební daně, než se povedl nám, ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přijely osoby, ani slovo ukrajinsky neuměly, a měly na papírku česky, že chtějí dávky... Řež v Partii, i křik o šíření strachu

13:58 Přijely osoby, ani slovo ukrajinsky neuměly, a měly na papírku česky, že chtějí dávky... Řež v Partii, i křik o šíření strachu

V druhé hodině nedělní Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News se setkali hejtman Ústeckého kraje…