Na záběrech, které se šíří po sociálních sítích a nelze je nezávisle ověřit, je možné vidět záběry ze vzdušného útoku na ukrajinskou leteckou základnu Kulbakino a zásah stojícího letounu Aero L-39 Albatros, jenž byl vyvinut v 60. letech v tehdejším československém podniku Aero Vodochody a je nejrozšířenějším proudovým cvičným letounem na světě.
Podle komentátorů zabývajících se vojenskou tematikou měl být na zničení letounu ukrajinské armády, vyrobeného na našem území, použit ruský dron ZALA Lancet a údajně zničený cvičný letoun L-39 Albatros měl být upraven do verze lehkého bitevníku.
????????????? ????????? '??????' ??????? ???? ?? ???????? L-39 ???? ?? ????????? ?????????? ? ?????????.
— Lost Armour (@lostarmour) March 20, 2024
?????: https://t.co/vA7m6XnNln
???????????: https://t.co/96Q3ulU24p pic.twitter.com/4djug8IhNi
Ačkoliv Ukrajina měla na počátku ruského napadení až 47 těchto československých strojů, odhaduje se, že jich bylo několik zničeno při ruských úderech, a ztrátu dvou letounů pro Ukrajinu znamenala i tragická nehoda z loňského srpna v Žytomyrské oblasti, při níž zahynuli tři ukrajinští piloti. Srážku dvou cvičných letounů Aero L-39 Albatros tehdy nepřežil ani jeden z nejlepších ukrajinských letců Andrij Pilščykov, zvaný Juice, jenž pomohl ubránit Kyjev během letecké bitvy v prvních dnech ruské invaze.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
obrana , Rusko , Ukrajina , letectvo , Aero Vodochody , L-39 , válka na Ukrajině , L-39NG , Kulštrunk , CZ Defence , Kulbakino
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Radek Kotas
Veřejná doprava
Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?
Další články z rubriky

22:25 „Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu
Předvolební debata mezi zastánci a kritiky vlády se přiostřuje – každý tábor čte volební průzkumy po…
- 18:03 Zaplaťte miliony a můžete „bydlet“. Šokující vývoj v ČR
- 12:40 A do mě se může? Zlá připomínka v kauze Turek a Rychlíková
- 11:15 Hrušínský: Kdo nechce Uršulu, hlasoval pro rozvrat EU
- 8:00 Každou šestou výplatu dáte NATO. Brutální čísla ze Slovinska
- 20:00 Milion chvilek v akci. Korespondenční volba. Tohle chystají na podzim