Akční plán a speciální vyšetřovací skupiny. Vláda chce zhatit obchod s ohroženými druhy

18.01.2020 16:53

Specializované vyšetřovací skupiny, nová záchranná centra i důkladnější vzdělání lidí ve vyšetřování navrhuje Akční plán pro potírání nelegálního obchodu s ohroženými druhy živočichů a rostlin do roku 2023. Ministerstvo zemědělství ho v pondělí předloží vládě, píše ČTK.

Akční plán a speciální vyšetřovací skupiny. Vláda chce zhatit obchod s ohroženými druhy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Schůze vlády. Na programu byl mimo jiné návrh vlády Nejvyššímu správnímu soudu na pozastavení činnosti hnutí List Jaromíra Soukupa
reklama

Česko patří k zemím Evropské unie, kde se nejvíce obchoduje s živými zvířaty a rostlinami. To se podle dokumentu odráží i v počtu nelegálních případů.

Dokument konstatuje, že se v Česku nedaří dostatečně postihnout tento typ kriminality. Jako hlavní problémy vidí nejednotné posuzování případů, málo efektivní mezinárodní spolupráci, chybějící specializaci u některých státních orgánů i nízké povědomí o závažnosti nelegálního obchodu s těmito zvířaty a rostlinami.

Autoři dokumentu navrhují například vznik specializovaných útvarů pro řešení případů s celonárodním a mezinárodním dosahem i funkčního mezirezortního týmu. Nutné je podle nich i důkladnější proškolení ve vyšetřování této kriminality. Podle dokumentu je problematické i to, že případy s mezinárodním přesahem bývají mnohdy v Česku řešeny izolovaně.

Vyšetřování by podle plánu usnadnila také evidence přestupků v Registru Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy (CITES) a seznam prověřených forenzních pracovišť, která vypracují kvalitní posudky. „Bohužel hlavním kritériem zadání analýzy bývá obvykle cena, dochází tak k volbě nejlevnějšího dodavatele bez ohledu na kvalitu výstupu, resp. nastávají i případy, kdy analýzy a posudky jsou zadány naprosto nevhodným subjektům a výstupy z nich jsou nevěrohodné a obhajobou snadno napadnutelné,“ upozorňuje dokument.

K dalším bodům patří třeba zřízení prostor na Letišti Václava Havla pro rychlé umístění zadržených živých zvířat i menšího záchranného centra, kam by některá z nich putovala později. Péče o zvířata je nyní problematická například ve chvíli, kdy celníci zachytí hodně exemplářů naráz a kapacity tuzemských center CITES v zoologických zahradách nestačí. Chybí však i karanténní prostory či místa pro velká zvířata. „Největším problémem se jeví případný dovoz ptáků neznámého původu ze třetích zemí, pro něž v ČR neexistuje vůbec žádná schválená karanténa,“ zmiňuje plán další potíž.

Česká obchodní inspekce v roce 2018 zabavila 163 živých ohrožených zvířat a rostlin a 2045 neživých, tedy částí nebo výrobků z těchto druhů. Vedli 206 pokutových řízení a uložili pokuty za 649.400 korun. O rok dříve to bylo 126 pokutových řízení, 235 živých exemplářů a 924 neživých. Pokuty činily 446.200 korun. Motivem pro nelegální obchodování bývá využití produktů z těchto zvířat, například v alternativní medicíně, a exotické chovatelství. U vysoce cenných komodit, slonoviny či nosorožčích rohů, je dokladováno i spojení s teroristickými skupinami, které tak financují svou činnost.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Divadlo s rouškami, národ ve strachu. Řádění Babišovy kohorty, udavačství. Nářez od profesora Milana Knížáka

22:49 Divadlo s rouškami, národ ve strachu. Řádění Babišovy kohorty, udavačství. Nářez od profesora Milana Knížáka

Bývalý rektor Akademie výtvarných umění a někdejší generální ředitel Národní galerie Milan Knížák va…